Американські вчені придумали ліки від апокаліпсису за $500 млрд

16 лютого 2017, 20:02
Група дослідників пропонує людству зібрати волю в кулак і здійснити нечуваний проект відновлення крижаної шапки навколо Північного полюса

Вчені вважають, що сидіти і чекати, поки льоди Арктики остаточно розтануть — нерозумно. Особливо враховуючи, що людство не дуже поспішає припиняти використання спалюваного палива.

Відео дня

Замість цього вони пропонують встановити в Арктиці 10 млн насосів, що живляться від енергії вітру, які будуть розпорошувати морську воду над танучою полярною шапкою і скріплювати її.

У ході свого дослідження вчені підрахували, що це може дати приріст товщини крижаного покриву приблизно на 1 м за один рік. Цього буде достатньо для того, щоб запобігти скороченню загальної площі арктичної полярної шапки.

Проект настільки масштабний, що навіть складно уявити собі, як він може бути реалізований на практиці, кажуть незалежні експерти. Проте, теоретично він цілком можливий і, можливо, є найбільш аргументованим способом відновити крижаний покрив Арктики з усіх, що коли-небудь обговорювалися в науковому світі.

К 2030 году Арктика будет летом свободна от льдов
К 2030 году Арктика будет летом свободна от льдов Фото:

Епічний розмах

«На даний момент нашою стратегією по порятунку світу від екологічної катастрофи є повторення заклику до відмови від спалювання викопних видів палива», - констатує Стівен Деш, фізик з університету Арізони, один з провідних авторів дослідження.

За його словами, це, безумовно, хороша ідея, але цього мало для того, щоб запобігти таненню арктичних льодів.

Починаючи з 1980 року, площа полярних льодів зменшується приблизно на 3,5-4% щорічно.

Температура на Північному полюсі вже досягла нечуваних значень — на 20 градусів Цельсія вище, ніж в середньому за минуле століття.

Танення льодовиків загрожує не тільки вимиранням білих ведмедів і інших біологічних видів, але і знищенням найважливішого механізму, з допомогою якого Земля відбиває назад у космос сонячну радіацію.

Також нівелюється різниця в температурах між Північчю і екваторіальними областями, що веде до глобальних кліматичних змін у механізмах планети. Наслідками таких змін вже стають посухи, екстремальні снігопади, урагани і т. д.

Снимки NASA показывают, как сильно сократилась площадь ледяного покрова в Арктике за последние годы
Снимки NASA показывают, как сильно сократилась площадь ледяного покрова в Арктике за последние годы Фото:

«Це схоже на проведений наосліп експеримент над нашою планетою, - констатує фізик Джуліанна Острові з Університетського коледжу в Лондоні. - Його результат буде абсолютно непередбачуваним».

Навіть якщо завтра раптово зупиняться всі в світі двигуни внутрішнього згоряння, повернути назад процеси глобального потепління буде непросто. Якщо взагалі можливо.

У зв'язку з цим Деш і його група пропонують метод зміцнення полярної шапки таким чином, щоб перешкоджати її таненню, виходячи з думки про те, що глобальне потепління найближчим часом не припиниться.

Більш товстий шар льоду означає меншу швидкість його танення. Так формулює Деш основну думку проекту.

Єдиним способом зробити крижаний покрив товщі в умовах нестабільних і аномально високих температур, на думку вчених, є метод постійного додавання свіжої води зверху.

Вода під крижаним покривом надто швидко рухається, для її замерзання потрібні низькі температури.

Тому вчені пропонують качати воду з під льоду і розпорошувати її зверху, забезпечуючи намерзання льоду поверх існуючого покриву. Таким чином, крижана шапка буде наростати зверху, а не знизу, але шуканий результат — її зміцнення — буде досягнутий.

Одними призывами сократить сжигание ископаемых видов топлива глобальное потепление уже не остановить, утверждают ученые
Одними призывами сократить сжигание ископаемых видов топлива глобальное потепление уже не остановить, утверждают ученые Фото:

За підрахунками вчених, для виконання цього завдання необхідно не менше 10 млн водяних насосів, здатних викачувати близько 27 тонн морської води в годину. Якщо робити це протягом полярної зими, то загальна товщина полярної крижаної шапки може до кінця зими не тільки не зменшиться, але і зовсім зрости на цілий метр.

«Сьогодні середня товщина крижаного покриву в Арктиці становить приблизно 1,5 м, - відзначають автори дослідження. - Якщо наростити її на 1 м, то це змінить картину повністю».

Такий результат, немов машина часу перенесла б ситуацію в арктичних льодах на 17 років тому. У 2000 році товщина полярного крижаного покриву становила в середньому близько 2,5 м.

Але вчені розуміють, що їх план надто монументальний для того, щоб його можна було втілити у життя так швидко.

Дослідники підрахували, що якщо проект буде реалізований до 2030 року — а до цього часу вважається, що в Арктиці влітку море буде вільним від льодів, зовсім вдасться перевести годинник» назад приблизно до показників 2015 року.

Чому 10 млн?

Така феноменальна кількість насосів потрібна через колосальну площу, яку необхідно «захистити».

У своїй роботі дослідники вказують на те, що загальна площа полярної шапки в Північному Льодовитому океану становить 14 млн кв. км. Для того, щоб покрити хоча б 10% площі, буде потрібно 10 млн насосів. Якби стояло завдання покрити всю площу, то, відповідно, 100 млн. насосів.

Арктическая ледяная шапка уменьшается в среднем на 3,5-4% ежегодно
Арктическая ледяная шапка уменьшается в среднем на 3,5-4% ежегодно Фото:

Кожен такий насос повинен бути оснащений вітрогенератором близько 6 м в діаметрі, що означає приблизно 4 т сталі. Буй, який буде потрібен для того, щоб утримати цю конструкцію на плаву, буде важити приблизно стільки ж. У загальній же складності, кожен насос зажадає близько 10 тонн сталі.

Іншими словами, 10 млн пристроїв зажадають 100 млн сталі, що становить приблизно одну п'ятнадцяту від її світового виробництва. Загальна вартість проекту становить, за приблизними оцінками, не менше $500 млрд. У зв'язку з цим виникає цілий ряд питань про джерела фінансування такого масштабного проекту.

Інші варіанти порятунку

Розробка Деша і його колег — далеко не перший масштабний проект з порятунку Арктики.

Раніше вчені пропонували штучно «відбілити» крижану шапку, розпорошивши над нею частки хімічного аерозолю, що призвело б до посилення коефіцієнта відбиття сонячного світла назад в космос. Таким чином знизилася б температура нагріву полярних льодів від прямого сонячного світла.

Інший проект такого роду передбачав створення над Арктикою штучних хмар з тією ж метою — відбивати сонячне тепло назад у космос. NASA вже готується до випробування надзвукової ракети, здатної створювати в небі штучні хмари.

Ці проекти оцінюються в рази дешевше, ніж ідея Деша, але в їх високій ефективності є сумніви.

Незалежні експерти досить високо оцінюють перспективи проекту Деша, втім, відзначаючи, що поки складно собі уявити, щоб уряди провідних країн були готові фінансувати його.

Крижаний покрив Арктики зникне з лякаючою швидкістю, констатує Деш. За його словами, проект надто провокативний, але можливо хоча б так вийде привернути увагу людей до проблеми.

"Ми не можемо просто говорити людям: "перестаньте їздити на своїх машинах або настане кінець світу", ми повинні пропонувати альтернативні варіанти порятунку світу", - підсумовує вчений.

Читайте також - Вчені стверджують, що на Землі виявлений сьомий континент

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X