Надія помирає останньою. Український Фінтех-стартап вийшов на американський ринок відмовних кредитів

25 грудня 2017, 06:50
Сервіс з покупки та продажу відмовних кредитних заявок Creditor.ai вийшов на "найжирніший" – американський ринок. НВ проаналізувало його шанси на успіх, звернувшись до експертів

Фінтех-стартап Creditor.ai, заснований українцями Віктором Ігнатюком та Єгором Бутко, цього тижня вийшов на ринок США і почав підключення місцевих гравців кредитного ринку. Про це повідомила прес-служба компанії.

Відео дня

Коли немає грошей

Creditor.ai це онлайн-майданчик (маркетплейс) відмовних кредитних заявок. На якому гравці кредитного ринку можуть продавати або купувати відмовні заявки на позику в інших учасників.

Засновники стартапу впевнені, що "розгулятися" їм буде де. Вони посилаються на дослідження як своєї компанії, так і на статистику про світовий кредитний ринок. Згідно з цими даними, зі 100 вхідних заявок на кредит "добро" отримують лише 10. Зрозуміти логіку такої непоступливості досить складно. Вона обґрунтовується специфічними та індивідуальними правилами прийому рішень про видачу позики, ризик-моделі, скорингу. В хід ідуть й інші моделі аналізу кредитоспроможності позичальників.

При цьому, зазначили в Creditor.ai, статистика показує, що близько 15% відхилених заявок від позичальників виявляються якісними. Вони були відхиленими з причин, не пов'язаними безпосередньо з кредитоспроможністю позичальника.

Лимонад з лимона

Ідея створити Creditor.ai виникла в процесі роботи над іншими кредитними проектами, коли показник відмови був досить великий і не було на те об'єктивних причин. "Я почав дивитися в чому проблема і з'ясувалося, що параметри оцінки позичальників у всіх різні", підкреслив Ігнатюк. Тому, зазначив він, один кредитний лід (ймовірність отримання кредиту) може бути для одного хорошим, а для іншого поганим. "Ось ми і вирішили усунути цю ринкову неефективність шляхом створення платформи для відмовних кредитних заявок", розповів співзасновник Creditor.ai.

Чи далеко до кредиту

Підстави для відмови можуть бути пов'язані з моделлю оцінки позичальника. Іноді причину інакше, як абсурдною, і не назвеш наприклад, "винувата" географія. Не кожен позичальник з Нью-Йорка, навіть з хорошим кредитним рейтингом, може взяти кредит у Каліфорнійській мікрокредітній компанії. Пояснюється це певними особливостями регулювання цієї галузі в різних американських штатах.

За допомогою Creditor.ai кредитна компанія з Каліфорнії може продати невикористану кредитну заявку фірмі з Нью-Йорка. Тим самим, відшкодувати свої витрати на залучення клієнта. Кредитна організація з Нью-Йорка отримає якісного позичальника, видасть йому кредит і заробить гроші. Клієнт, в свою чергу, отримує кредит.

Таким чином, розповів НВ співзасновник стартапу Віктор Ігнатюк, компанія дозволяє заробляти на "відмовному трафіку". Ще одна перевага залучення додаткових клієнтів за нижчими цінами. "Creditor.ai усуває неефективність кредитного ринку і дає можливість кредитним організаціям заробляти на своїх відмовних позичальниках. Ми еволюційно прийшли до цього розуміння і плануємо на цій, відносно вільній ніші, зробити глобальний високорентабельний бізнес в найближчі пару років", заявив він.

За його словами, Creditor.ai єдина компанія на ринку, яка фокусується виключно на відмовних кредитних заявках. Ще одна особливість кредитор-продавець заявок самостійно визначає ціну на свій трафік, а далі фінальна вартість і покупець визначається шляхом аукціону. Цей механізм забезпечує чесність угоди, підкреслив Ігнатюк.

Звідки гроші

Раніше цього року компанія залучила $130 тис. інвестицій від американського акселератора Starta. У найближчих планах компанії закриття наступного інвестиційного раунду для розвитку на ринку США. Залучені кошти компанія має намір направити на збільшення обсягу продажів і розробку продукту.

Заробляє Creditor.ai по 30% від ціни кожної проданої заявки в системі і 1% від суми кредиту для великих і довгих іпотечних позик при закритті угоди. Точка беззбитковості намічена на кінець наступного року. "Це з урахуванням нового раунду інвестицій, який ми зараз збираємо для розвитку продажів в США і розробки", повідомив Ігнатюк.

Він оцінив ринок відмовних кредитів тільки в США як "дуже великий". Минулого року було видано відмов на суму $5 трлн. "Якщо вважати, що 15% з них були потенційно якісні кредити, то упущена вигода для всього кредитного ринку вже дуже велика", описав перспективи співзасновник Creditor.ai. За його словами, компанія має намір протягом трьох-п'яти років "взяти пару відсотків від цього гігантського обсягу".

Хто в команді "кредиторів"

Крім двох засновників проекту в команді працює ще три співробітників і частина процесів на аутсорсі. До Creditor.ai Віктор Ігнатюк заснував дві кредитні компанії: uCredit це платформа взаємного кредитування, минулого року була продана групі приватних інвесторів. І Taplend платформа кредитної лідогенераціі, що надає послуги за межами України.

Не для України

Дмитру Дубілету, співзасновнику іншого фінтех-стартапу Fintech Band (monobank), задум Creditor.ai сподобався: "Ідея стартапу дуже крута". За його словами, в цьому сегменті ринку є дуже багато неефективності банки купують ліди (дані про потенційних клієнтів), але потім можуть давати відмови в кредитних рішеннях значному відсотку клієнтів. "Чому б цей трафік не перепродавати кудись далі?" задав він резонне питання. Дубілет зазначив, що "в Україні такий продукт запускати, само собою, було б марно". "А ось в США в самий раз", підсумував співзасновник Fintech Band.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X