
Безбашенні гігабайти. Що таке Wi-Fi 6 і як він змінить світ
Кілька місяців тому об'єднання Wi-Fi Alliance запустило новий стандарт передачі інформації. Що це означає для нас усіх?
Коротко:
— що таке Wi-Fi 6 і навіщо це потрібно
— як новий стандарт Wi-Fi змінить публічні мережі
— чому пересічному українському користувачеві не знадобиться Wi-Fi 6
Н ове покоління Wi-Fi 6 дасть можливість завантажувати до 1,2 Гб на секунду і значно розширить можливості бездротової передачі інформації. Але як скоро ця технологія прийде до нас і що потрібно про неї знати пересічному користувачеві?
Сьогодні багато користувачів мережі погано вже пам’ятають час, коли файл, розміром декілька гігабайтів можна було качати пару днів, а під поняттям «онлайн-ігри» мали на увазі у кращому разі піксельні головоломки на Flash Player.
За цей час виросло ціле покоління, яке звикло до швидкого Wi-Fi, якісного мобільного інтернету і навряд чи знає, як це передавати інформацію з одного пристрою на інший через інфрачервоний порт.
2020-й обіцяє нам поширення мобільних мереж 5G і нового стандарту бездротового підключення Wi-Fi 6. Якщо в Україні ситуація з 5G складніша з огляду на проблеми з розподілом GSM-частот, то новий Wi-Fi 6 незабаром може стати непоганою альтернативою для користувачів, яким не вистачає швидкості підключення.
У зв’язку з цим, НВ розбиралося, що таке Wi-Fi 6, коли він буде доступний і чим він кращий за попереднє покоління.

Спроба номер шість
У вересні 2019-го об'єднання Wi-Fi Alliance офіційно заявило про запуск нового покоління бездротової передачі інформації Wi-Fi 6. У Wi-Fi Alliance входять найбільші світові виробники бездротових технологій і пристроїв Wi-Fi.
Саме вони відповідають за розвиток швидкості і безпеки Wi-Fi-підключення, а також відповідають за сертифікацію гаджетів, які використовують Wi-Fi.
Попередній стандарт Wi-Fi 5, який затвердили наприкінці 2014-го, забезпечує швидкість передачі інформації до 6,77 Гбіт/сек (846 мб/сек) і досі є найпоширенішим у світі.
У Wi-Fi Alliance заявили, що теоретична «стеля» Wi-Fi 6 становитиме 9,6 Гбіт/сек (приблизно 1,2 Гб/сек), дасть можливість підключати до однієї точки доступу ще більше пристроїв і поліпшить захист від сторонніх атак.
Першими пристроями, які підтримують новий стандарт зв’язку, стали флагманські смартфони iPhone 11 і Samsung Galaxy Note 10. Представники об'єднання кажуть, що ключовою зміною в Wi-Fi 6 є не тільки швидкість підключення, але і здатність технології управляти перевантаженими мережами, оскільки сьогодні до однієї точки доступу, як правило, підключені відразу кілька пристроїв, що може погіршити їхню продуктивність.
На відміну від Wi-Fi 5, нове покоління може працювати одночасно у двох діапазонах частот — 2,4 ГГц і 5 ГГц, що, з одного боку, має поліпшити якість передачі інформації, але, насправді, може виявитися неефективним рішенням.

Wi-Fi 6 також підтримує метод передачі інформації OFDMA (Orthogonal Frequency-Division Multiple Access), який забезпечує обмін даними з кількома користувачами одного спектра радіочастот на основі технології частотного поділу каналів OFDM (Orthogonal Frequency-Division Multiplexing).
OFDMA, до речі, працюватиме в парі з оновленою технологією просторового кодування MIMO (Multiple Input Multiple Output), яка створює враження більшої кількості даних через один канал і, відповідно, збільшує швидкість підключення до мережі. У Wi-FI 6 до MIMO додали приставку MU (Multi-user або багатокористувальницький), що означає можливість обміну даними відразу між декількома багатоантенними передавачами і приймачами без втрати швидкості.
З більш зрозумілих для звичайних користувачів можна виділити хіба що нову функцію Target Wake Time, яка дозволяє пристроям економити електроенергію і відключатися, коли ними не користуються. Умовно, можна буде налаштовувати режим сну для домашньої або корпоративної мережі, щоб через Wi-Fi не передавалися дані, наприклад, у нічний час і зберігався заряд акумуляторів гаджетів.
На перший погляд — штука марна, але з розвитком різних смарт-гаджетів і IoT-пристроїв, які мають бути постійно підключені до Wi-Fi, це допоможе заощадити електроенергію й оптимізувати завантаженість Мережі.

У чому мінуси Wi-Fi 6?
По-перше, в Wi-Fi Alliance, нарешті, усвідомили проблему з назвами різних стандартів бездротової передачі інформації і з цього покоління ввели прості позначення цифрами в порядку зростання.
Якщо раніше для визначення стандартів використовували складні індекси IEEE 802.11, що означає, увага, Інститут інженерів електротехніки й електроніки, то з запуском Wi-Fi 6 від цієї абревіатури з супутніми її цифрами вирішили відмовитися на користь приставки Wi-Fi і відповідних поколінь.
Хоча, деякі виробники можуть почекати з перейменуванням і по-старому використовувати попередні позначення. Тому вам слід знати, що Wi-Fi 6 — це 802.11ax, Wi-Fi 5 — 802.11ac і, про всяк випадок, Wi-Fi 4 — 802.11n.
По-друге, не спокушайтеся з максимальною швидкістю в 9,6 Гбіт/сек і не думайте, що з Wi-Fi 6 ви зможете завантажувати десятки гігабайтів менш ніж за одну хвилину. Цей показник є граничним і його можна досягти тільки в ідеальних умовах і з дуже потужним «залізом».
Знову-таки, нове покоління Wi-Fi має поліпшити роботу завантажених мереж і забезпечити стабільне підключення для всіх користувачів. Хоча в компанії Intel заявляли, що Wi-Fi 6 підвищить середню швидкість підключення кожного користувача як мінімум у чотири рази навіть у перевантажених мережах.

По-третє, одночасне використання 2,4 ГГц і 5 ГГц діапазонів частот може виявитися марним. Так, досі більшість гаджетів підтримують тільки 2,4 ГГц підключення, але нові пристрої з підтримкою 5 ГГц, на кшталт тих же iPhone 11, Galaxy S10 і деякі бюджетні моделі можуть працювати в режимі сумісності, що призведе до втрати сигналу в цьому діапазоні через перешкоди.
Ну і, по-четверте, більшість звичайних користувачів, у яких до простенького Wi-Fi-роутера підключені як максимум ноутбук, планшет і пара смартфонів, можуть не помітити різницю під час переходу на Wi-Fi 6. Всі доопрацювання в новому стандарті інформації були покликані вирішити проблеми завантажених мереж і орієнтовані, передусім, на корпоративне Wi-Fi-підключення, розумні будинки, публічні точки доступу на зразок парків, стадіонів, громадського транспорту, торгових центрів
Не варто забувати і про приховані загрози потужнішого Wi-Fi і більшої кількості пристроїв, які до нього підключені. Припустимо, ви вирішили переобладнати свою квартиру в розумний будинок і встановили різні смарт-замки, лампочки, розетки, датчики входу і виходу, камери
Так, у Wi-Fi Alliance разом з Wi-Fi 6 анонсували і новий протокол безпеки WPA3. Ця технологія має підвищити рівень безпеки мережі, зокрема, за допомогою поліпшеного методу аутентифікації з'єднань SAE, який прийшов на зміну вже застарілому PSK з використанням пароля для кожного окремого користувача.
Однак, далеко не всі користувачі зможуть правильно налаштувати свою мережу і вчасно помітити небезпечне стороннє підключення. Особливо у випадку з розумними будинками, коли в мережі постійно може бути більше 10 пристроїв. Без віддаленого доступу сисадміна тут не розібратися.

Коли і як можна буде скористатися Wi-Fi 6?
Пристрої з підтримкою Wi-Fi 6 мають масово виходити на ринок з весни 2020-го. Майте на увазі, якщо ви купили новий роутер з Wi-Fi 6, але ваш ноутбук або смартфон підтримує тільки Wi-Fi 5 — підключення працюватиме за стандартом Wi-Fi 5, так що для переходу на нове покоління бездротового зв’язку потрібно міняти все апаратне забезпечення.
У користу вальницькому інтерфейсі пристроїв з підтримкою Wi-Fi 6 також мають змінити відповідні піктограми, і тепер «хвилі» бездротового з'єднання будуть супроводжувати цифри 6 або 5, так само як і підключення по мобільній мережі через 3G, 4G

На прилавках магазинів варто шукати гаджети з фірмовим логотипом від Wi-Fi Alliance — Wi-Fi 6 Certified. В Україні з Wi-Fi 6 у відкритому продажі доступні моделі роутерів Asus ROG Rapture GT-AX11000 і ASUS GT-AX11000. Їхній цінник може варіюватися в діапазоні від 12 тис. грн до 19 тис. грн.
Пропозицій смартфонів c Wi-Fi 6 також поки що не дуже багато: крім згаданих iPhone 11, Samsung Galaxy Note 10 і Galaxy S10, нове покоління бездротового підключення підтримує хіба що гнучкий Samsung Galaxy Fold, за який доведеться викласти від 57 тис. грн.
Серед ноутбуків вже відомі більше моделей з підтримкою Wi-Fi 6, наприклад, флагманський ASUS ZenBook Duo, на презентації якого НВ побувало влітку 2019-го. На жаль, не всі з них поки можна легально купити в Україні.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.