Що таке Apple Pay і як ним користуватися в Україні?

18 травня 2018, 06:01

Вчора в Україні офіційно запустився сервіс Apple Pay. Спочатку — для клієнтів Приватбанку, найближчим часом він стане доступним клієнтам другого великого державного банку — Ощадбанку. НВ розповідає, що таке Apple Pay і як почати ним користуватися.

Apple Pay — це платіжна система від Apple. Була представлена ​​в 2014 році. На поточний момент працює в 28 країнах (включно з Україною), зокрема в США, деяких країнах Європи, Росії, Великій Британії, Японії, Новій Зеландії, Гонконгу, Китаї, Сінгапурі та інших. Вікіпедія стверджує, що за допомогою Apple Pay також можна оплачувати покупки в країнах, де система поки що не запущена, якщо до пристрою прив'язана карта банку — партнера Apple.

Відео дня

Безконтактна оплата за допомогою Apple Pay доступна тільки для «яблучних» пристроїв: смартфонів і годинників за допомогою додатка Wallet, в які потрібно внести дані карти. Також Apple Pay дозволяє оплачувати покупки в застосунках і на сайтах через браузер Safari (аналогічну можливість анонсував Google для своєї платіжної системи і схожим чином працює MasterPass від MasterCard) на пристроях Mac не старше 2012 року з OS Sierra.

Крім платіжних карт Wallet зберігає карти програм лояльності, квитки і посадкові талони.

З кожної транзакції Apple заробляє комісію, яка складає долі відсотка і коливається залежно від країни.

Де платити безконтакно за допомогою Apple Pay?

Тепер власники iPhone, як і власники Android-смартфонів з NFC, зможуть оплачувати покупки скрізь, де є POS-термінали з безконтактною оплатою: в торгових точках, на АЗС, в закладах, у спеціальних «жовтих» терміналах в київському метро, ​​на фунікулері, в деяких трамваях столиці і в львівському трамваї, де безконтактна оплата запустилася 16 травня.

Це безпечно?

Так, безконтактна оплата — це безпечно. По-перше, тому що не потрібно діставати гаманець і картку і вводити PIN-код в людному місці, де його хтось може елементарно "підгледіти". Для підтвердження транзакцій смартфон використовує біометричний захист (TouchID або FaceID), в годиннику авторизація платежу відбувається за подвійним тапом.

По-друге, якщо говорити про саму систему, то це також безпечніше, ніж оплата звичайною картою. При оплаті через Apple Pay дані про платіжну картку не передаються продавцеві, замість них система відправляє динамічний код безпеки (одноразовий токен) і унікальний код пристрою. Навіть якщо шахраї якимось чином перехоплять одноразовий ключ, то все одно не зможуть використовувати його вдруге.

Сама Apple не зберігає дані про транзакції. В Apple Pay навіть не зберігається номер карти, їй лише присвоюється номер облікового запису, він не завантажується в iCloud, а зберігається в безпечному чипі на пристрої.

Як користуватися Apple Pay?

Для використання Apple Pay потрібен iPhone не молодший 6-го покоління або годинник Apple Watch, а також картка банку та платіжної системи, яка підтримується системою. Як ми вже писали вище, на цей момент в Україні це повинна бути карта платіжної системи MasterCard або VISA, емітована Приватбанком.

Дані банківської картки необхідно внести в застосунок Wallet.

Далі все дуже просто.

У налаштуваннях програми Wallet можна включити опцію виклику оплати при заблокованому екрані. Вона працює так — ви підносите картку до терміналу оплати (так само, як ви робите це сьогодні з банківськими картками, які підтримують таку функцію). Двічі натиснути клавішу Home на iPhone і на екран викликається меню, в якому можна вибрати карту, з якої здійснюється оплата (якщо ви додали в Wallet кілька карт), а потім підтвердження оплати відбитком пальця або скануванням обличчя (якщо у вас iPhone X).

Як і у випадку з Google Pay, інші банки-партнери будуть додаватися поступово. Судячи з постів топ-менеджерів Monobank в Facebook, цей банк також як мінімум веде переговори про партнерство з Apple.

Які є альтернативи Apple Pay?

У власників iPhone альтернатив Apple Pay немає. Вендор не дає доступ стороннім розробникам до модуля NFC, відповідно, реалізувати безконтактну оплату іншим чином не можна.

У Android-користувачів на цей момент є кілька альтернатив. По-перше, це мобільні гаманці банків, які стали з'являтися кілька років тому, коли VISA і MasterCard запустили в Україні свої платформи для токенізації.

По-друге, це Google Pay (екс Android Pay) — платіжна система від Google, яка вийшла на український ринок в минулому році. Google Pay працює з картками 10 великих українських банків.

По-третє, це платіжні системи деяких виробників смартфонів. Зокрема, власне рішення є у Samsung, Huawei, Xiaomi, LG. В Україні вони поки що не працюють.

На відміну від конкурентів, система Samsung Pay працює навіть на тих терміналах, у яких немає підтримки безконтактної оплати. Смартфон симулює карту з магнітною смугою, і будь-який POS-термінал, який приймає такі картки до оплати, може працювати з Samsung Pay, що значно розширює сферу застосування системи в місцях, де безконтактна оплата не популярна.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X