Майнинг криптовалют. Усе, що потрібно знати

2 листопада 2017, 20:16
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Україна станом на кінець 2017 року – це криптовалютний Дикий Захід. Роби, що хочеш. Але краще зареєструватися як підприємець, чемно сплачувати за електроенергію та порадитися з тямущим адвокатом

Біткоін, найвідоміша криптовалюта світу, створює хайп чи то пак кіпіш навколо себе ще з кінця минулого десятиліття. За цей час вартість цієї "віртуальної монети" виросла від нуля до майже $7 тис. Аби ще підлити масла у вогонь того ажіотажу, який палахкотить навколо біткоіну – його ціна тільки з початку 2017 року підскочила аж в 7,5 раза.

Відео дня

Отже, не дивно, що з’явилося безліч інших криптовалют, біржі, на яких ними торгують, і навіть новий фах – майнери. Це ті, хто "видобувають" Bitcoin, Ethereum, ZCacsh тощо.

Оголошення про продаж спецалізованих "ферм" для криптомайнингу можна зустріти і на вуличних стовпах, і в інтернеті. Курс біткоіна до долара обговорюють навіть столичні таксисти. Не виключено, що їхні колеги з глибинки теж тримають ніс за цим новомодним вітром. НВ вирішило розібратися, який стан справ із цим усім в Україні, наскільки вигідно та законно купувати чи "майнити крипту".

Знайти "ферму" для майнингу криптовалюти можна прямо на вулиці. Принаймні - оголошення про продаж

Знайти "ферму" для майнингу криптовалюти можна прямо на вулиці. Принаймні - оголошення про продаж Фото:

Що таке майнинг і з чого починати

Початково ціна біткоіна дорівнювала вартості електроенергії, витраченої на його видобуток (англ. – mining). Хтось комусь захотів заплатити за товар чи послугу біткоіном. Ця транзакція потрапляє до мережі блокчейн. Так от, той, хто найшвидше зуміє зібрати всі поточні операції в єдиний блок і завірити його криптографічним ключем – отримує винагороду криптовалютою. Це і є ті самі майнери – окремі особи чи цілі компанії, які здійснюють розрахунки гігантських обсягів інформації. Для цього потрібне спеціалізоване комп’ютерне обладнання – "ферми".

Щасливим власником "гарячої коробочки" для майнингу криптовалюти можна стати доволі просто. На сайті olx.ua легко можна знайти продавців "ферм". Кілька тисяч умовних одиниць – і ви маєте пасивний дохід. Але! Треба мати надійне та постійне підключення не тільки до інтернету, а й до електроживлення. А ще бути готовим до гудіння вентиляторів, які охолоджуватимуть процесори, і до тепловіддачі. Адже електронні мізки будуть проводити складні та великі математичні обчислення. Варто також враховувати правові аспекти, але про це нижче.

Винагорода за участь у "видобутку" біткоінів розраховується в залежності від потужності (хеш-рейт) задіяного обладнання. За словами керівника компанії Hotmine Олеся Слободенюка, на сьогодні потужність усього обладнання для майнингу становить 12 млн терахешів. Звісно ж, ця цифра постійно змінюється, бо підключається нове обладнання, щомісяця на 1 млн терахешів.

За його словами, один терахеш заробляє 0,005 біткоіна, що за поточним курсом становить $29. Якщо взяти середньостатистичну ферму потужністю 7 терахешів, то виходить 0,035 біткоїна, а це вже $203.

Ферма на 7 терахешів споживає 1,1 кВт/год., це 805 кВт на місяць. Отже, за електроенергію доведеться заплатити 1352 грн. за місяць, що в перерахунку становитиме $51.

Слободенюк розповів, що ферму на 7 терахешів в Україні з доставкою та розмитненням можна придбати за $1350. Це обладнання може пропрацювати два-три роки, поки на ринок не вийде нове, енергоефективніше. Наприклад, у 2013 році на 1 кВт можна було отримати 1 терахеш, а тепер – 7-10 терахешів. Керівник Hotmine зазначив, що якщо "майнити" біткоіни, то "ферму" можна окупити за 10 місяців. А якщо Ethereum, то цей період розтягнеться на 20 місяців.

Засновник компанії Hotmine твердо переконаний, що майнити крипту набагато вигідніше, ніж просто купувати-продавати. Адже якщо просто придбати, то в дію вступають звичайні правила гри на біржі. Однак купити значно легше, ніж утриматися від спокуси продати біткоін під час чергового скаженого стрибка його курсу, переконаний Слободенюк.

Майнинг криптовалют – це законно?

Держава Україна поки що не придумала, що робити з отим от усім криптовалютним добром. Нацбанк так прямо і заявив, мовляв, "вивчимо, придивимося, але ви той, обережніше, самі несіть відповідальність, якщо раптом щось…"

Старший партнер адвокатської фірми Катеринчук, Моор i партнери Руслан Чорнолуцький зазначив, що в Україні немає ніяких заборон для "майнингової чи криптоінвестиційної" діяльності. Оскільки нема відповідного законодавства, то вітчизняні фіскальні органи не мають до чого вчепитися. Вони не можуть нараховувати податки на прибутки, отримані майнерами та торговцями криптовалютами.

"Дозволено все, що не заборонено законом", – послався Чорнолуцький на конституційний принцип свободи, який можна застосувати до видобутку, інвестування чи купівлі криптовалют. Однак свобода йде в парі з відповідальністю, підкреслив адвокат. Бо українські суди не прийматимуть і не розглядатимуть справи, пов’язані з цим неврегульованим в Україні ринком.

Для того, щоб почувати себе впевнено під час спілкування з нашими рідними фіскалами чи правоохоронцями, Руслан Чорнолуцький дав кілька порад діячам криптовалютного фронту.

Якщо ви взялися за майнинг криптовалют чи пов’язані з ними інвестиції, то добре було б зареєструвати юридичну особу або стати ФОП – фізичною особою-підприємцем. Вибрати такі види діяльності: комп’ютерне програмування, діяльність з управління комп’ютерним обладнанням. А ще є такі варіанти: інша діяльність у сфері інформаційних технологій та комп'ютерних систем, обробка даних, розміщення інформації на веб-вузлах та пов'язана з ними діяльність.

Чим потужніша "ферма", тим на більшу винагороду можна розраховувати (фото: EPA)
Чим потужніша "ферма", тим на більшу винагороду можна розраховувати (фото: EPA) Фото:

Варто також отримати статус суб'єкта платника єдиного податку 2-ї або 3-ї групи. Звісно ж, оформити офіційні договори оренди на приміщення, де буде розташована "ферма".

Якщо ж наші доблесні силовики таки надумають на вас наїхати – подзвоніть грамотному адвокату. А тим часом зберігайте спокій і мовчання, посилаючись на статтю 63 Конституції та пункт 8 Закону Про оперативно-розшукову діяльність. І нічого не підписуйте, однак всюди, де тільки можливо в документах, фіксуйте свою незгоду, якщо раптом правоохоронці надумають вилучати у вас техніку.

Довідка НВ

Що таке біткоін, блокчейн, майнинг

Початком ери цифрових грошей із криптографічним захистом вважається 2009 рік, коли Сатосі Накамото – людина чи група осіб під цим псевдонімом – розробив платіжну систему Bitcoin. Вона заснована на пірінговому принці роботи (від анг. peer-to-peer, P2P – рівний до рівного), коли комп’ютери з’єднуються один із одним безпосередньо. Така архітектура відрізняється від традиційного інтернету, де лише сервери можуть надавати певні сервіси іншим користувачам.

Авторству Накамото приписують і створення Blockchain (з англ. ланцюжок блоків) – розподіленої бази транзакцій для розповсюдження біткоінів. Ця технологія захищена від підробки, кожен блок має часову мітку та посилання на попередній блок – такий собі гросбух усіх операцій із біткоінами. Його можна уявити у вигляді записника, з якого неможливо вирвати листок чи щось переписати, не залишивши слідів.

За словами керуючого партнера LegalBlockBit Сергія Калініна, біткоін зумів завоювати популярність завдяки низці чинників.

По-перше, децентралізація – ніхто не може одноосібно контролювати цю "валюту".

По-друге, анонімність. Публічні адреси відкриті, їх легко знайти в блокчейні. Однак з’ясувати, хто насправді за ними стоїть – неможливо.

По-третє, простота – для розрахунків потрібен лише смартфон із підключенням до інтернету.

По-четверте – безпека. Криптографічний протокол забезпечує, що "біток" дійде за адресою.

І, нарешті, універсальність – біткоін можна обміняти на іншу цифрову валюту або ж на паперові гроші. Його можна використовувати для інших платежів і для заощаджень.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X