Криптовалюта в Україні. Все, що треба знати

26 вересня 2017, 20:05
Національний банк України (НБУ) відмовився визнавати криптовалюти реальними грошима. Тим часом в Києві відбулася перший продаж нерухомості за криптовалюту

НВ вирішило розібратися - Україна все ж таки поступово оцифровується чи залишається на узбіччі прогресу?

Нацбанк визначився зі статусом криптовалют (Bitcoin, Ethereum тощо) в Україні. Регулятор не може визнати криптовалюти і попередив про ризик шахрайства. Про це заявив заступник голови НБУ Олег Чурій.

Відео дня

Тим не менше в Україні 25 вересня 2017 року вперше у світі відбулася електронна трансатлантична угода з обміну нерухомості на криптовалюту. Підприємець Марк Гінзбург фактично обміняв свою київську квартиру на Ethereum. Оскільки правовий статус криптовалют в Україні не визначений, то правники з юридичної фірми Юскутум застосували саме це формулювання. В процесі угоди сторони використали смарт-контракт блокчейну Ethereum.

Що таке криптовалюта

Криптовалюта – це цифрова (віртуальна) валюта, одиниця якої - монета, яка захищена від підробки, пояснила НВ юрист з юридичної фірми Антіка Єлизавета Белей. Криптовалюта по суті – це зашифрована інформація, скопіювати яку неможливо. Криптовалюта емітується безпосередньо в мережі і ніяк не пов'язана з будь-якою валютою або з державною валютною системою.

Це суттєва відмінність від звичайних грошей, які перш, ніж з'явитися на рахунку в електронному вигляді, повинні бути спочатку внесені на рахунок у грошовому еквіваленті. Наприклад, через банк або платіжний термінал. Тобто для звичайної валюти електронний вигляд – лише одна з форм представлення.

Bitcoin, Ethereum etc.

На даний момент у світі кількість видів криптовалют вже наближається до тисячі і ринок продовжує рости. Біткоін – це перша і найвідоміша з безлічі інших віртуальних електронних валют. Термін "біткоін" запозичений з англійської мови (bitcoin) і утворився шляхом злиття двох слів: bit (мінімальна одиниця комп’ютерної пам’яті) і coin (монета).

Біткоін кваліфікують як віртуальну валюту, грошовий сурогат, електронну послугу, електронну інформацію, нематеріальну цінність, приватні гроші, віртуальний товар тощо.

Біткоін функціонує без будь-якого контролюючого органу або центрального банку; обробка транзакцій і емісія здійснюються колективно учасниками мережі, дозволяє проводити будь-які операції анонімно, без ідентифікації користувача. Біткоін має відкритий вихідний код; ніхто не володіє і не контролює біткоіни, але всі можуть стати учасниками мережі. Мережа біткоін заснована на так званому "блокчейні" (ланцюжку блоків) і являє собою публічний реєтр, який зберігає дані про всі транзакції системи. Усі транзакції захищені електронними підписами користувачів — учасників мережі, які видобувають біткоін і/або проводять з ними будь-які операції.

Як у світі ставляться до криптовалют

Враховуючи "незалежність" біткоіну від світових фінансових систем, ставлення до нього неоднозначне, а в багатьох країнах статус криптовалюти досі не визначений.

У квітні цього року уряд Японії офіційно визнав біткоін платіжним засобом, який виконує функцію валюти. Водночас офіційною грошовою одиницею залишилася лише ієна.

Ще одна країна – Південна Корея – заявила про намір легалізувати криптовалюти.

На початку серпня 2017 року в НБУ заявили, що відсутність у світі єдиного підходу до визначення правового статусу найпоширенішої криптовалюти – біткоіна – ускладнює вирішення цієї проблеми в Україні.

За даними блогу Visual Capitalist, станом на початок вересня 2017 року обсяг криптовалют у світі оцінювався у $146,2 млрд. Левова частка (47%) припадала на біткоін, а 19% займав Ethereum.

Статус криптовалют в Україні

Національний банк України (НБУ) досі чітко не визначився, що ж робити з криптовалютами. Таку позицію фінансовий регулятор висловив не так давно.

Однак днями з’ясувалося, що в Україні криптовалюти не отримали визнання. Про це заявив заступник голови НБУ Олег Чурій. За його словами, оскільки нема центрального емітента, то "це точно не валюта". Тобто, Нацбанк не може признати це платіжним засобом. Головна причина, це те, що "люди можуть втратити гроші", зокрема, внаслідок шахрайства з криптовалютами, зазначив Чурій.

Прямої законодавчої заборони на операції з використання криптовалюти в Україні не існує, підкреслила Єлизавета Белей з юрфірми Антіка. Саме тому ані роз'яснення НБУ, ані інші підзаконні нормативно-правові акти не можуть замінити закон, який би прямо врегулював або заборонив обіг криптовалюти.

Очевидно, що законодавство України та влада відстають від викликів часу. Хоча НБУ та Державна фіскальна служба заявляли про незаконність криптовалют, це не відлякує наших співвітчизників від їх використання.

Наприклад, у серпні цього року стало відомо, що одне з київських кафе почало приймати оплату в біткоінах.

Чек із київського кафе, в якому за каву можна розплатитися біткоінами

На початку вересня 2017 року відома юридична фірма Ілляшев і Партнери заявила, що її послуги можна оплатити криптовалютою.

Що далі

Активний розвиток криптовалютних відносин потребує правового врегулювання. На даний момент в Україні утворився правовий вакуум. Відповідно до чинного законодавства, криптовалюта в якості взаєморозрахунків використовуватися не може, відповідно, біткоіни як платіжний засіб – неспроможні. Отже, фізичні чи юридичні особи, які використовують валюту біткоін, здійснюють операції та ведення бізнесу на власний страх та ризик без жодних гарантій зі сторони держави, підкреслила юрист Антіки. НБУ застерігає від операцій з криптовалютами, в тому числі у біткоінах, поки не буде створена система правил, яка зможе запобігти зловживанням.

Саме тому, переконана Белей, законотворчим пріоритетом у найближчий час є внесення змін до Податкового кодексу з приводу оподаткування криптовалютних операцій. А також визначення основних термінів та регулювання криптовалютних відносин.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X