Як Apple і Xiaomi вбивають легендарний бренд Fitbit

20 березня 2018, 20:02

Індустрія смарт-браслетів поступово занепадає. Apple і Xiaomi змогли перемогти культовий бренд Fitbit в портативній електроніці. Що це означає для ринку?

У 2017 році користувачі всього світу підтвердили те, що багато експертів говорили з самого початку: смарт-браслети – непотрібний пристрій, їм не вистачає реальних переваг над звичайними годинниками, щоб покупці відчули в них потребу.

Відео дня

Минулий рік став багато в чому переломним для цього сегменту електроніки. З колишнього лідера – Fitbit – злетіла корона, але завдяки спільними зусиллями екс-лідера, а також поточного фаворита ринку, компанії Apple, їм вдалося намацати те, що може підвищити їхню цінність в очах покупців.

Король гори

Багато років американський виробник переносної електроніки Fitbit був королем ринку: компанія «грала» в топовом сегменті, інтерес користувачів до здорового способу життя (і, відповідно, вимірювання показників власного тіла) ріс, а на ринку не було серйозних конкурентів.

Перші смарт-годинники на Android Wear або на Tizen були цікавими, але так і не закружили голови покупців: сегмент ріс повільно. Виробники переносної електроніки чекали чуда від Apple. Що компанія прийде і навчить покупців хотіти смарт-годинник, а виробників – робити те, що було б потрібно користувачам. А решта скопіюють цю практику.

Та де там. Перші Apple Watch можна назвати провальним продуктом, але і вибухового зростання пристрій не приніс. Пару років Apple Watch хоч і дихали в спину фітнес-браслетпм, але не виглядали загрозливо.

З Xiaomi та сама історія. З 2014 року компанія повільно, але впевнено почала відбирати користувачів у Fitbit. В основному завдяки вдалій лінійці в нижньому сегменті для невимогливих користувачів.

По правді, Xiaomi випустила вже кілька поколінь браслетів, і серед них досі немає жодного, який можна було б серйозно використовувати для тренувань. Це пристрої з базовими можливостями, але для більшості користувачів крокоміра, пульсометра, вимірювання сну і розумного будильника досить з головою.

Зрозуміло, на ринку є й інші виробники, також з відчутною часткою (той же Garmin, наприклад), але не настільки відчутною, щоб робити погоду на ринку.

Щось пішло не так

Тривожним дзвіночком для культового бренду Fitbit стали підсумки 2017 року. Звіти дослідницьких компаній показали: Apple відібрала корону лідерства, переманивши в собі платоспроможну публіку.

Більш того, компанія з Купертіно обійшла всі швейцарські бренди годинників разом узяті і відвантажила 18 млн пристроїв (при обсязі ринку в 115 млн штук за оцінками IDC). Зростання в порівнянні з минулим роком склав 54%. При цьому на останній квартал 2017, коли вийшли годинник третього покоління, прийшлося 8 млн відвантажень – тобто майже половина всіх проданих Apple Watch.

Крім того, за даними IDC, минулого року просіли продажі в усіх виробників браслетів. Fitbit і Xiaomi відчули це на собі як ніхто інший. Перша за останній квартал просіла на 17%, друга – на 5%.

Користувачі обирають багатофункціональні пристрої, такі як смарт-годинник. Але в жодної з них поки не з'явилося сильних моделей смарт-годинників, обидві компанії представили годинники в 2017 році, але вони так і не стали популярні.

В результаті до кінця року ці три виробники зберегли лідерські позиції на ринку, але ось місця у відношенні один до одного помінялися. Fitbit поступився першістю Apple і Xiaomi.

Чому користувачі так полюбили Apple Watch

Насправді невдалий 2017 рік для Fitbit був досить передбачуваним. Fitbit застрягла посередині між молотом і ковадлом. З одного боку – флагманський годинник Apple, з іншого – бюджетні смарт-браслети Xiaomi, які істотно дешевше бюджетних браслетів Fitbit, але функціонально не сильно їм поступаються.

Компанія намагалася грати в топовому сегменті, де їй просто не знайшлося що відповісти Apple Watch 3. Це стильний пристрій з підтримкою всіляких комунікацій, LTE в тому числі. Його можна використовувати окремо від смартфона, при цьому залишаючись на зв'язку і повноцінно тренуючись. Плюс харизма бренду Apple і упор на масового користувача, а не тільки на тих, хто активно займається спортом. І все це всього на $30 дорожче, ніж Fitbit Ionic – смарт-годинник, які, незважаючи на велику кількість датчиків (серцевий ритм, рівень глюкози і кисню в крові) так і не злетіли.

З іншого боку, не кожному користувачеві по кишені навіть базові моделі Fitbit, та й потреба в супутнику на тренуваннях є не у всіх. Комусь достатньо знати, що він робить 10 000 кроків на день і спить по 8 годин на добу – ці завдання «закривають» з головою всякі Xiaomi Mi Band при ціні в кілька разів меншій.

Звичайно, Mi Band будь-якого покоління взагалі не варіант для людей, які займаються спортом. Але давайте подивимося правді в очі – їх поки меншість. І частина цієї меншості у Fitbit з'їв Apple і інші, більш «спортивні» бренди. Garmin, наприклад.

У цього класу пристроїв є ще одна проблема (у всякому разі, на даний момент). Повільне старіння моделей. Якщо в нижньому сегменті завдяки Xiaomi ще є якась динаміка (Mi Band 2 став великим кроком вперед в порівнянні з попередником), то в верхньому інновацій мало, особливо в браслетах. Скільки років пройшло з виходу Fitbit Surge, а модель актуальна досі. Великих підстав змінювати її просто немає.

Шеф, все пропало?

Схоже, що в Fitbit не стали сильно горювати за минулим роком і зосередилися на новій стратегії. У нинішньому році компанія представила два бюджетних пристрої – це смарт-браслет для дітей за $100 (звичайно, в рази дорожче, ніж браслети Xiaomi, але і можливості у софта Fitbit інші) і смарт-годинник за $200.

Завданням першого мотивуватиме дітей рухатися більше. Другий – конкурувати з Apple Watch. Аналітики припускають, що з різницею в ціні в 100 доларів модель може допомогти компанії вскочити в потяг ринку смарт-годинників. Тим більше що, за прогнозами IDC, до 2021 року він повинен вирости майже в два рази в порівнянні з минулим роком – до 220 млн пристроїв.

Крім того, в Fitbit розуміють, що продажі пристроїв так чи інакше упрутся в стелю знову, і потрібно шукати інше джерело доходів.

Як і Apple, компанія бачить розвиток сегмента в зростанні медичної складової. Також виробник смарт-браслетів уклав партнерську угоду з DexCom (займається пристроями для діабетиків) і UnitedHealth Group (одна з найбільших компаній в США, займається страхуванням). Пристрої Fitbit надаються в рамках страхових програм для моніторингу способу життя клієнтів.

Нафта нашого часу – це великі дані (big data). І у обох компаній вже є база даних користувальницьких звичок. Софт з хорошою аналітичної складової може допомогти користувачам прогнозувати виникнення проблем зі здоров'ям. Наприклад, з серцево-судинною системою або з нервами. Продукти обох компаній час від часу миготять в новинах в контексті щасливих історій, коли носиться електроніка змогла передбачити ймовірність виникнення діабету або інших відхилень у здоров'ї.

Нещодавно Fitbit придбала маловідомий стартап Twine Health. Це платформа, яка об'єднує пацієнтів, які страждають від діабету і гіпертонії, з лікарями та тренерами, які допомагають їм справлятися з проблемами зі здоров'ям і готують індивідуальні плани.

На думку аналітиків, це допоможе Fitbit потрапити в сферу охорони здоров'я та стати частиною корпоративних і інших програм з оздоровлення пацієнтів. Тим більше що зараз подібні рішення набирають популярність в світі. Потреба є як в пристроях, так і в аналітичному ПО.

Разом з анонсом Ionic, компанія намагалася запустити платний сервіс Fitbit Coach ($40 в рік), але кількість клієнтів виявилася невеликою. З покупкою Twine Health у Fitbit є всі шанси наростити їх частку і отримати регулярне джерело доходів. Як мінімум від Xiaomi не варто очікувати нічого подібного. А ось Apple і партнери майже напевно будуть рухатися в тому ж напрямку.

Читайте також: На хвилі хайпа. 10 легендарних телефонів, які варто перевипустити

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X