Дуров атакує WhatsApp, а Pirelli випускає шини з 5G. Головне в IT за тиждень

22 листопада 2019, 20:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Українські IT-експерти розповідають про важливі події в індустрії за минулий тиждень.

Олена Мініч, експерт з цифрової економіки

Олена Мініч
Фото: Олена Мініч

1. Федеральний Резерв і Центральний Банк Америки вивчають питання впровадження цифрового долара (#CBDC — Central Bank Digital Currency). Це буде безпрецедентний випадок, якщо Китай не випередить їх. Цифрової валюти, заснованої на реальній сильній економіці та федеральних резервах просто не існує. Поки що. Штати реально турбує, щоб вони не спізнилися і не були захоплені зненацька швидкими темпами розвитку в інших країнах (читай — Китай), які можуть поставити американську економіку в невигідне становище з точки зору конкуренції та поставити під загрозу «верховенство» долара США.

Відео дня
Чи буде CBDC «загального призначення» класифікуватися як законний платіжний засіб?

За словами глави Федрезерву Джерома Пауелла (Jerome Powell), введення цифрового долара також підніме «важливі» питання, що стосуються законодавства, грошово-кредитної політики, фінансової стабільності, регулювання та операцій. Наприклад, чи буде CBDC «загального призначення» класифікуватися як законний платіжний засіб і які «права та обов'язки» учасників такої системи?

Цифровий долар також може викликати питання з приводу конфіденційності та безпеки ІТ-систем, якщо, на відміну від готівки, Федрезерв повинен вести облік всіх транзакцій, здійснених з CBDC. Впровадження нової технології також означає, що мають бути прийняті рішення про те, чи буде цифрова валюта приносити відсотки, і чи буде обмежено її пропозицію. 

В Україні НБУ зробив пілотний проект в четвертому кварталі 2018 року, про що було складено аналітичний звіт. Е-гривня була використана як заміна готівки і реалізація проекту була за «централізованою» схемою, тобто емітнтом цифрової гривні був НБУ. Чітких рекомендацій щодо корисності/необхідності впровадження НБУ не надав, але один з істотних ризиків, який може вплинути на банківську систему вказав — це «ризики Порушення Фінансової стабільності: негативний вплив на ліквідність та стійкість банківської системи у разі перетікання коштів (особливо масового) з рахунків клієнтів до центральних банків (для окремих схем використання ЦВЦБ)».

Павло Білоусов, експерт Школи цифрової безпеки DSS380

Павло Білоусов
Фото: Павло Білоусов

1. Творець месенджера Telegram на цьому тижні закликав видалити WhatsApp. Мовляв, постійні проблеми з безпекою і ймовірне співробітництво зі спецслужбами. Дійсно, за останній час у WhatsApp було знайдено кілька серйозних вразливостей, через які зловмисники (ну і спецслужби, ймовірно) могли віддалено і без відома користувача встановлювати «шпигунське» програмне забезпечення, отримувати доступ до листування користувача, надіславши йому «спеціальне» відео.

І ми не знаємо скільки часу вони експлуатувалися і яка кількість людей постраждала. А ті, хто не поновив програму — як і раніше під загрозою злому. Я б не став довіряти дані та вести «чутливу» переписку у WhatsApp (до речі, наш Кабмін, наприклад, за словами Дмитра Дубілета, як раз спілкується у WhatsApp). Але це і не означає, що потрібно видалити і перейти в Telegram, як закликає це зробити Павло Дуров — засновник месенджера.

Експерименти показали, що переписки «звичайних» чатів автоматично сканується

Все тому, що і до «телеги» є низка питань. Ось кілька з них. Наскільки захищена переписка у «звичайних» чатах, які синхронізуються з «хмарою» Telegram? Хто до неї має доступ? Експерименти показали, що листування «звичайних» чатів автоматично сканується (наприклад, якщо переслати у «звичайному» чаті одноразовий код авторизації Telegram, то він перестає працювати, якщо ж у «секретному» — працює). Якщо система розпізнає код авторизації, то вона так само може розпізнавати будь-яке інше слово або фразу, наприклад.

Прив'язка і авторизація за номером телефону — не найкращий і далеко не найбезпечніший спосіб і, в разі «захоплення» СІМ-картки (або СМС із кодом), зловмисник отримує доступ до всіх «звичайних» чатів, які «підтягуються» з сервера. Так, якщо використовувати 2-факторну аутентифікацію і вести переписку в «секретних» чатах — це все ускладнює злом, але оскільки ці 2 функції не увімкнені за замовчуванням, підозрюю, що ними користується вкрай мало людей. Ну і дуже хороше запитання щодо монетизації.

В принципі, як монетизується  планує) WhatsApp — зрозуміло, а як Telegram? У 2016 році Дуров говорив, що щомісяця на утримання месенджера у нього йде близько $1 млн. З моменту заснування — пристойна сума набігла вже. Може, хтось ще зацікавлений підтримує грошима? Я б запропонував такий висновок: для серйозних переписок не варто використовувати ані WhatsApp, ані Telegram, а для того, щоб обговорити який купити хліб дорогою додому — цілком підійде.

Сергій Куриленко, директор департаменту проектної дистрибуції MTI

Сергій Куріленко
Фото: Сергій Куріленко

1. Керівництво компанії HP відхилило пропозицію Xerox про злиття двох компаній. Раніше компанія Xerox хотіла викупити активи HP за $33,5 млрд, що на 20% вище, в порівнянні з поточним курсом акцій. І це враховуючи той факт, що ринкова капіталізація Xerox в 3,5 рази нижче ніж у HP. Причини відмови від угоди дві, перша — падіння продажів Xerox з червня 2018 року на $1 млрд, а друга — це утворення величезного боргу, який може сформуватися після злиття двох компаній.

2. Компанія IBM представила нове доповнення для Cloud Pak for Security. Цей інструмент призначений для виявлення загроз в інфраструктурі підприємств, який покращує продуктивність роботи відділів мережевого захисту. Найголовніша особливість цього інструменту — це функція пошуку, яка автоматично видає сигнатури шкідливих програм, виявлені на пристроях співробітників підприємства (раніше адміністратори змушені були вручну реагувати на загрози). Таким чином, Cloud Pak for Security пропонує адміністраторам мереж централізований підхід до пошуку загроз.

Назар Гриник, СЕО і засновник агентства мобільного маркетингу LEAD9

Назар Гриник
Фото: Назар Гриник

1. Компанія Amazon запустила безкоштовний стрімінговий сервіс музики Amazon Music. Скористатися Amazon Music можуть власники пристроїв на iOS і Android, а також Amazon Fire TV. Поки сервіс доступний тільки в США, Великобританії та Німеччині. Компанія планує скласти конкуренцію музичним сервісам Spotify і Deezer. Сервіс безкоштовний, тому користувачі будуть слухати рекламу. Можна також скористатися платною версією Amazon Music, в якій реклами не буде.

Залученість аудиторії Instagram знизилася на 11% більше

2. Соцмережа Instagram розширила на весь світ тестування функції, яка приховує кількість лайків під постами інших користувачів. Таким чином Instagram хоче заохотити користувачів не гнатися за кількістю лайків, а зосередитися власне на контенті. Відгуки про нову функцію з перших країн, де її ввели були позитивними, хоча нещодавнє дослідження компанії Instascreener показало, що в країнах, де проводилося тестування, залученість аудиторії Instagram знизилася на 11% більше, ніж в тих де лічильник лайків не був прихований.

3. Італійський виробник шин Pirelli випустив систему Cyber ​​Tire і став першим у світі, хто навчив шини транслювати дані через мережу 5G. Система збирає інформацію під час руху автомобіля і передає її в центральний комп'ютер, а звідти — водієві та в «хмару». Під час демонстрації 5G Path of Vehicle-to-Everything Communication, розумні шини, виявивши, що дорога мокра і машина може втратити зчеплення з покриттям, попередили про це водія, надіславши йому відповідне повідомлення.

У майбутньому Cyber ​​Tire зможе також відстежувати пройдену відстань, динамічне навантаження, наявність на дорозі льоду або вибоїн. Передбачається, що можливість збирати і враховувати під час їзди подібну інформацію підвищить рівень безпеки дорожнього руху.

Ірина Вовк, генеральний менеджер Dell Technologies в Україні та в кластері країн з регіону Північно-Східної Європи

Ірина Вовк
Фото: Ірина Вовк

1. Оксфордський словник назвав словом року поняття «надзвичайна кліматична ситуація» ( «сlimate emergency»). Згідно з визначенням, наведеним у словнику, climate emergency — це ситуація, що вимагає термінових заходів для скорочення або стримування змін клімату, а також запобігання незворотній шкоді навколишньому середовищу. У 2019 частота його вживання різко зросла, і в вересні воно зустрічалося у 100 разів частіше, ніж рік тому.

Причина такого сплеску популярності пояснюється виступом шведської школярки та екоактивістки Грети Тунберг на кліматичному саміті ООН. До слова, своєю популярністю саме їй завдячує й інше поняття, теж пов'язане з кліматом — «кліматична страйк» (сlimate strike), що стало словом року за версією іншого словника — Collins English Dictionary. Але справа не тільки в Греті та її яскравому і гнівному спічі. Проблеми з екологією накопичуються багато років, і для їх вирішення недостатньо участі тільки урядів і активістів. Одну з вирішальних ролей повинен зіграти бізнес.

Зокрема, ІТ-бізнес. Як би пафосно це не звучало, але не можна забувати про відповідальність за використання всіх можливостей нових технологій для перетворення життя і суспільства. Очевидно, що технологічний прогрес повинен бути спрямований на вирішення глобальних проблем людства і підвищення якості життя. Такі компанії, як Dell Technologies, об'єднують технологічний портфель, глобальний масштаб діяльності, талановиті команди, партнерів і клієнтів, для того щоб зробити свій внесок у стійкий розвиток світу.

Роман Падалка, старший юрист Практики технологій, медіа та телекомунікацій Juscutum

Роман Падалка
Фото: Роман Падалка

1. Ініціатива стає зобов'язанням і тепер виробники повинні утилізувати батареї та акумулятори. Зареєстровано законопроект, яким виробники батарей і акумуляторів будуть зобов'язані організувати їх збір і переробку, як тільки вони стануть непридатними. А саме:

— збір і прийом відходів батарей і акумуляторів;

— рециклінг та інша обробка окремо зібраних відходів батарей і акумуляторів;

— екологічно безпечне видалення фракцій відходів;

— дотримання заборони використання окремих небезпечних речовин в батареях і акумуляторах; — маркування батарей і акумуляторів;

— виконання мінімальних цільових показників ефективності рециклінгу, а також мінімальних цільових показників зі збору відповідних відходів.

Громадяни також тепер будуть змушені здавати зіпсовані батареї та акумулятори в спеціальні пункти прийому. Екологи щасливо аплодують!

2. 15 листопада було проведено засідання робочої групи з реформи персональних даних. Тепер не тільки європейські компанії тремтять при згадці GDPR, а й українці. Сьогодні в Україні готується паралельно проект з реформування системи захисту персональних даних. Представники МінЦифри пропонують провести дослідження законодавчого впливу на поточний стан збору та обробки персональних даних.

Вони, до речі, збираються як приватним, так і публічним сектором. У планах у МінЦифри — відстежити, як реформа вплине на всі сфери суспільства і на бізнес. Робоча група погодилася, що обумовлені на зустрічі зміни в ст. 32 Конституції, яка створює різночитання термінів «конфіденційна інформація про особу» і «персональні дані», можуть мати негативні наслідки. Саме неточність формулювань може обмежити способи захисту права людини, а це прямо суперечить положенням Конституції України. Чекаємо на продовження.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X