Хто чхнув? У США створили волокна, які змінюють колір при контакті з бактеріями

27 жовтня 2020, 15:24

Христина Тан, доцент в Університеті Співдружності Вірджинії, тестує тканину, яка змінює свій колір залежно від температури і при зіткненні з бактеріями і вірусами.

Такий ефект досягається завдяки обертанню рідких кристалів в волокнах, відзначили дослідники.

Тан і її студенти вважають, що ці «розумні тканини», які зроблені з м’яких, легких і еластичних матеріалів можуть використовуватися в одязі, наприклад, для маскування, або для інших цілей, наприклад для виявлення присутності патогена, такого як вірус. Вони також використовувалися для створення датчиків.

Відео дня

Лабораторія Тан виробляє неткані нановолокна, схожі на волокна в багаторазових сумках для покупок. Вчені запевняють, що такі волокна можна легко виробляти в масовому порядку.

«Нам подобається думати про те, як ми можемо додати функціональності звичним матеріалам», — сказала Христина Тан.

У випадку з маскою N95, за її словами, власник буде знати, «коли потрібно її змінити, замість того, щоб просто гадати». З миючими серветками «ви можете продовжувати протирати, поки вони не перестануть міняти колір».

У своєму дослідженні, спрямованому на розуміння фундаментальних властивостей цих матеріалів, Тан перевіряє, як створювати термохромні волокна шляхом включення рідкокристалічних складів в електропрядіння нановолокна.

Тан сказав, що одні дослідники в цій області зосереджуються на рідинах, а інші - на полімери. Її підхід, що знаходиться на перетині цих двох, застосовує до цих матеріалів методи, які традиційно відносяться до рідин.

Рідкі кристали, які знаходяться між рідкою і твердою фазами, володіють оптичною властивістю відбитого кольору — «той же принцип, який надає колір крилам метелика замість барвників, що поглинають колір», — сказала Тан.

Раніше НВ писав, що команда дослідників з Массачусетського технологічного інституту створила захисну маску для обличчя, яка інактивує віруси за допомогою тепла. Автори показали, що такий пристрій може вбивати майже всі віруси, які проходять через нього з потоком повітря.

За словами дослідників, така маска може бути корисна для медичних працівників, а також для представників громадськості в ситуаціях, коли складно домогтися соціального дистанціювання, наприклад, в переповненому автобусі.

«Це абсолютно нова концепція маски, оскільки вона в першу чергу не блокує вірус. Насправді він дозволяє вірусу проходити через маску, але уповільнює і інактивує його », — говорить Майкл Страно, професор хімічної інженерії в Массачусетському технологічному інституті.

Поточні прототипи включають 9-вольтів батарею, яка забезпечує достатньо енергії для нагріву маски протягом декількох годин і охолоджує повітря перед тим, як вдихати.

Показати ще новини
Радіо НВ
X