Поки весь світ спостерігає. Що відбувається у космічній гонці між США та Китаєм
Згідно з новим звітом Пентагону, Китай може випередити США в освоєнні космосу та стати головною космічною державою вже до середини XXI століття. Чим зумовлений такий успіх і що планують робити американці?
Після вторгнення в Україну у лютому 2022-го РФ остаточно вибула із глобального космічного протистояння. Розвиток ракет-носіїв і космічних кораблів SpaceX зробили цей процес неминучим, але російські політики прискорили його та добили залишки радянської наукової спадщини.
Крім спільних зусиль 25 європейських країн і Канади в рамках Європейського космічного агентства (ESA), ключовими космічними державами сьогодні залишаються США та Китай.
Базові концепції ракетобудування та освоєння космосу цих країн принципово відрізняються: з 1990-х влада США покладається на приватні аерокосмічні компанії, а рушійною силою космонавтики КНР залишається Китайська аерокосмічна науково-технічна корпорація.
В останні роки китайська космічна програма помітно додала у запусках власних ракет-носіїв, нових науково-дослідних місіях і навіть створила власну орбітальну станцію.
США зберігає за собою технологічну перевагу в космосі, але в Пентагоні вважають, що темпи розвитку китайської космонавтики дадуть КНР стати головною космічною державою до 2045 року.
НВ розібрався у тому, що відбувається.