Досить смітити. У США створили незвичайний аналог пластику
Дослідники з Єльського університету розробили новий біопластик, який має високу міцність, але здатний повністю розкладатися протягом трьох місяців.
Використовуючи залишки деревини, вчені з США зробили міцний біорозкладаний продукт, який за властивостями схожий на пластик.
Команда з Єльського університету почала з деревного порошку (тирси), який є типовим відходом на лісопильних заводах, і використовувала біорозкладаний розчинник, щоб перетворити його на суспензію органічних полімерів і целюлози з водневими зв’язками і заплутуванням на нанорозмірному рівні.
Потім цю суспензію можна було відлити у вигляді біопласта.
Експерименти полягали в закапуванні листів биопластика в грунт, де вони зламалися за два тижні і повністю розклалися за три місяці. Біопластик також показав високу механічну міцність, стабільність при утриманні рідин і стійкість до УФ-випромінювання.
«Багато людей намагалися розробити такі полімери в пластиці, але механічні нитки недостатньо гарні, щоб замінити пластики, які ми використовуємо в даний час, які в основному виробляються з викопного палива», — говорить співавтор дослідження Юань Яо.
«Ми розробили простий виробничий процес, що дозволяє отримувати пластмаси на основі біомаси з дерева, а також пластмаси, які володіють хорошими механічними властивостями», — додав він.
Цікаво, що такий біопластик також може бути повернутий в його первісну форму, що дозволяє витягувати і повторно використовувати розчинник.
«Для мене це те, що дійсно робить цей пластик хорошим: він може бути перероблений або підданий біологічному розкладанню», — говорить Яо.
Команда представляє кілька варіантів використання цього нового биопластика, наприклад, його формування в плівку для пакетів і упаковки.
Раніше НВ писав, що нове відкриття вчених з Тюбінгенського університету може повністю змінити пластмасову промисловість. У цьому їм допоможуть ціанобактерії, які природним чином виробляють пластик в якості побічного продукту фотосинтезу — і роблять це екологічно безпечним способом.
«Ціанобактерии в певному сенсі є прихованими чемпіонами нашої планети. На цьому наголошує величезний потенціал цих організмів», — розповідає доктор Моріц Кох з Тюбінгенського університету, автор дослідження.
Це великі бактерії, які отримують необхідну для життя енергію за допомогою фотосинтезу. В результаті цього вони виділяють полігідроксібутірат (ПОБ), природну форму пластика, який можна використовувати аналогічно пластиковому поліпропілену. При цьому, він швидко розкладається в навколишньому середовищу і не містить забруднюючих речовин.
Проблема в тому, що кількість биопластика, який виділяють ціанобактерії в природному середовищі настільки низька, що використовувати його практично неможливо. Вченим вдалося визначити систему контролю бактерій, яка обмежує внутрішньоклітинний потік фіксованого вуглецю в напрямку СТ.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.