Випадкова революція. Вчені знайшли матеріал для акумуляторів, який змінить долю електрокарів

15 травня 2019, 12:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Вчені з Великої Британії винайшли матеріал, який може збільшити обсяг електроенергії в електричних акумуляторах і підвищити швидкість їх заряду.

Зі зростанням популярності альтернативних джерел енергії, відмовою від викопного палива і розвитком ринку електричного транспорту люди зіткнулися з проблемою створення величезної кількості акумуляторів і поліпшення їх ефективності.

Відео дня

Як уже писало НВ, один з основних матеріалів для створення електричних батарей - літій - може стати головним каменем спотикання в усій індустрії нової екологічно чистої енергетики. Річ у тому, що найбільші родовища цього металу залягають у чилійській пустелі Атакама, де за його видобування не зовсім законним чином борються дві місцеві компанії.

Залишивши проблему шкоди для екології під час видобування літію, варто також врахувати, що запаси "нової нафти" можуть вичерпатися раніше, ніж ми встигнемо відмовитися від увсіх двигунів внутрішнього згоряння.

Одне з вирішень цієї проблеми нещодавно запропонували Кріс Говард і Мітч Воттс із Університетського коледжу Лондона. У своїй статті на The Conversation експерти заявляють, що розробили матеріал, який допоможе збільшити обсяги електроенергії в робочих акумуляторах на 50% і значно скоротити час заряджання батарей.

Відкриттям стала фосфоренова нанострічка, яку вчені винайшли випадково, намагаючись розділити шари кристалів фосфору на двовимірні частинки. У підсумку, у Говарда і Воттса вийшла двовимірна стрічка "у формі італійської пасти тальятелле", яка займає всього один атом завтовшки, приблизно 100 атомів завширшки і до 100 тис. атомів завдовжки. Фосфор є модифікацією фосфору, який розділений на атомні шари.

Mitch Watts/UCL
Фото: Mitch Watts/UCL

Розроблена фосфоренова нанострічка може стати проривом у сфері електричних акумуляторів, оскільки можна управляти її провідністю електрики і вона може приймати практично будь-яку форму.

"Рифлена структура фосфоренових нанострічок означає, що заряджені іони, які живлять батареї, можуть незабаром рухатися в 1000 разів швидше, ніж це можливо зараз", - пишуть автори розробки. - "Це буде означати значне скорочення часу зарядки при збільшенні ємності приблизно на 50%".

Чи варто пояснювати, що головна проблема, яку зараз намагаються вирішити виробники акумуляторів для електрокарів, - це якраз скорочення часу їх зарядки і збільшення обсягу, щоб вони могли конкурувати за запасом ходу і простотою у використанні з автомобілями на викопному паливі.

Крім цього, відкриття може означати перехід на використання іонів натрію, замість іонів літію в майбутньому, що також означає позитивні зміни для розвитку електричних джерел енергії. Натрій, як і фосфор, є в достатку в земній корі і в морській воді, і, на відміну від літію, їх видобування набагато простіше і дешевше.

Відкриття вчених з Лондона також обіцяє серйозні зміни для напівпровідникових матеріалів у сфері апаратного забезпечення для комп'ютерів. Оскільки комп'ютерні потужності постійно збільшуються, поточні фізичні матеріали, які забезпечують їх функціонування можуть швидко застаріти і не встигнути за розвитком нових систем. Говард і Воттс кажуть, що їхня стрічка дозволить зробити ще менші і швидкі мікросхеми.

Freddie Russell-Pavier/University of Bristol
Фото: Freddie Russell-Pavier/University of Bristol

Фосфоренова нанострічка має перспективи створити високоефективні сонячні батареї за рахунок зниження рівня опору між наноматеріалами, і, як результат, скорочення енергетичних втрат. Не за горами і той час, коли за допомогою подібних матеріалів компанії зможуть розробляти натільні гаджети, які будуть заряджатися тільки від енергії людського тіла.

Автори відкриття розуміють, що для практичного застосування фосфоренової нанострічки і належить пройти ще численні тестування і досліджувати властивості цього матеріалу. Не кажучи вже про те, що винахід ринкового продукту з цієї стрічки може зайняти роки.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X