Це перемога! Українські вчені отримали Ігнобелівську премію за дослідження черв’яків
Фізик Іван Максимов і прикладний математик Андрій Потоцький, які працюють в Австралії, у своїй роботі показали, що черв’яки вібрують, як вода.
Дослідники сказали, що отримана жартівлива нагорода була «найбільшим сюрпризом» в їх професійному житті, з огляду на витоки дослідження.
Те, що почалося як вправа з цікавості двох вчених з Університету Суінберна в Мельбурні, показало, що вібрації змушують дощових черв’яків формувати візерунки так само, як краплі води реагують на вібрації.
Максимов сказав, що був на задньому дворі свого будинку в Сеймурі, в штаті Вікторія, коли він розглянув візуальну схожість між рідиною, що рухається від вібрації, відомої як хвилі Фарадея, і дощовими хробаками.
З огляду на високий вміст води в хробаках, Максимов дістав жменю черв’яків з землі, тимчасово приспав їх і помістив на сабвуфер у своєму гаражі.
«Це був чистий момент „а що, якщо“. Ми не намагалися вирішити якесь конкретне питання або наукову проблему. Я програв кілька інструментальних звукових сигналів. І вони почали рухатися, як вода», — розповів Максимов.
Після початкового відкриття Потоцький створив модель, яка допоможе в наступних дослідженнях. Оскільки результати були опубліковані в науковому журналі, пара вивчає потенційні застосування знахідки.
Вони вважають, що це може бути корисно як неінвазивний метод вивчення мозкових імпульсів, і крім нейробіології, вони вважають, що відкриття можна використовувати в робототехніці для імітації рухів хробака.
Незважаючи на комедійну премію, вони вирішили прийняти нагороду, знаючи, що це сприятиме подальшому поширенню їх результатів і потенційно може бути використано в нейробіологічній практиці.
Максимов також зазначив, що лауреат Ігнобелівської премії Андре Гейм, який отримав 2000 року нагороду за левітацію жаби за допомогою магнетизму, 10 років по тому отримав Нобелівську премію з фізики.
Ігнобелівська (Шнобелівська, Антинобелівська) премія заснована Марком Абрахамсом і гумористичним журналом «Аннали неймовірних досліджень» у 1991 році. Премією нагороджують за незвичайні і дотепні дослідження, щоб привернути увагу і підстьобнути інтерес людей до науки, медицини та технологій.
Додамо, лауреатами премії в галузі медичної освіти стали президент Росії Володимир Путін, президент США Дональд Трамп, Олександр Лукашенко, президент Бразилії Жаїр Болсонару, прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон, прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді, президент Мексики Андрес Мануель Лопес Обрадор, президент Туркменістану Гурбангули Бердимухамедов, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган.
«Нагорода в галузі медичної освіти присуджена лідерам Бразилії, Великобританії, Індії, Мексики, Білорусії, США, Туреччини, Росії, і Туркменістану за використання пандемії коронавірусу для того, щоб навчити світ того, що політики можуть сильніше впливати на життя і смерть, ніж вчені і лікарі», — заявив засновник премії Марк Абрахамс.
У 2020 році переможці «отримали» куб з паперу та зімбабвійську банкноту номіналом 10 трильйонів доларів.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.