Підгледіли в лісі. Крила яструба стали основою дизайну нового дрона
Яструб великий — швидкий і потужний хижак — став джерелом натхнення для дизайну дрона наступного покоління.
Незвичайний літальний апарат створили науковці Лабораторії інтелектуальних систем Технологічного інституту в Лозанні під керівництвом Даріо Флореано.
Інженери уважно вивчили форму крил і хвоста птаха, а також його поведінку в польоті і використовували цю інформацію для створення дрона з аналогічними характеристиками.
«Яструби рухають крилами і хвостом в тандемі, щоб виконати бажаний рух, чи то швидка зміна напрямку при полюванні в лісі, чи швидкий політ при переслідуванні здобичі просто неба або при ефективному плануванні для економії енергії», — зазначає Енріко Аянік, аспірант лабораторії Флореано.
Нова модель може змінювати форму крила і хвоста завдяки штучному пір'ю.
«Спроєктувати і побудувати ці механізми було досить складно, але ми змогли поліпшити крило, щоб воно більше було схожим на крило шуліки. Тепер, коли дрон має оперений хвіст, який трансформується разом з крилом, він забезпечує безпрецедентну маневреність», — каже Аянік.
Дрон змінює форму свого крила і хвоста, щоб швидше міняти напрямок, літати повільніше, не падаючи на землю, і зменшувати опір повітря при швидкому польоті. Він використовує пропелер для тяги вперед замість помахів крилами, тому що такий варіант виявився більш ефективним.
Перевага крилатих дронів перед конструкціями квадрокоптерів полягає в тому, що вони мають більший час польоту за такої самої ваги. Однак квадрокоптери, як правило, мають більшу маневреність, оскільки вони можуть зависати на місці і здійснювати круті повороти.
«Дрон, який ми щойно розробили, перебуває десь посередині. Він може літати довго, але при цьому майже такий же маневрений, як квадрокоптер», — запевняє Флореано. Ця комбінація функцій особливо корисна для польотів в лісі або в містах між будівлями.
Керувати цим новим типом дронів непросто через велику кількість можливих конфігурацій крила і оперення. Щоб повною мірою використовувати можливості дрона, команда Флореано планує долучити штучний інтелект в систему польоту, щоб апарат міг літати в напівавтоматичному режимі.
Раніше НВ писав, що влітку 2020 року пташеня білоголового сипа вижило після загибелі матері завдяки безпілотнику, за допомогою якого в його гніздо доставляли корм.
Наприкінці липня пташеня розправило крила і злетіло в небо. Це сталося через 136 днів після його появи на світ перед камерами спецпроєкту «Птахи-хижаки в прямому ефірі».
Пташеня залишилося без матері після нещасного випадку: птах, внесений в реєстр захисту під номером K70, дістав удар струмом в районі Негева на півдні Ізраїлю і загинув. Під час спостереження за гніздом з’ясувалося, що турботи про малюка було перекладено на самця, проте самотужки він реально не міг упоратися з годуванням.
Фахівці розробили план доставки їжі пташеняті за допомогою високих технологій: особливий дрон компанії XTEND постачав корм просто в гніздо. Для виконання непростої операції треба було розробити спеціальне програмне обладнання. Керування безпілотником взяли на себе співробітники спецназу з Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ).

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.