Австралійські вчені тестують швидкий універсальний тест на рак

5 грудня 2018, 10:08

Вчені з університету Квінсленда розробили універсальний тест на рак, який може за 10 хвилин виявляти сліди захворювання в крові пацієнта.

Процедура показує, чи має пацієнт ракові клітини в організмі, але не показує, де саме, повідомляє Guardian.

У недорогому і простому тесті використовується рідина, яка змінює колір, щоб виявити наявність злоякісних клітин в будь-якому місці тіла і дає результати менш ніж за 10 хвилин. Хоча тест все ще знаходиться в розробці, він використовує радикально новий підхід до виявлення раку, який може зробити скринінг раку простою процедурою.

Відео дня

"Основною перевагою цього методу є те, що він дуже дешевий і надзвичайно простий у використанні, тому його можна було б легко прийняти в клінічну практику", - говорить Лаура Карраскоса, дослідник з Університету Квінсленда.

Тест має чутливість близько 90%, тобто він буде виявляти близько 90 зі 100 випадків раку. Це послужить первісної перевіркою на наявність раку, а лікарі займуться більш цілеспрямованими дослідженнями.

"Наша методика може бути інструментом скринінгу, щоб інформувати лікарів про те, що у пацієнта може бути рак, але для цього потрібні наступні тести з іншими методами для визначення типу раку і його стадії", - сказала Карраскоса.

Розробка нового тесту стала можливою завдяки відкриттю команди Квінсленда, що ракова ДНК і нормальна ДНК прилипають до металевих поверхонь різними способами. Це дозволило розробити тест, який відрізняє здорові клітини і ракові, навіть за крихітними слідами ДНК, які потрапляють в кровотік.

Тест працює наступним чином. Підозріла ДНК додається в воду, в якій містяться крихітні наночастинки золота. Хоча вони золоті, колір води стає рожевим. Якщо ДНК з ракових клітин потрапляє в цей розчин, вона прилипає до наночасток таким чином, що вода зберігає свій первісний колір. Але якщо ДНК з здорових клітин потрапляє в воду, ДНК зв'язується з частинками іншим способом і робить воду синьою.

Такий результат пов'язаний з так званими метильними групами в крові людини. У той час як ДНК всередині нормальних клітин має метильні групи, які нагадують пунктир, ДНК всередині ракових клітин в основному гола, а метильні групи є тільки в невеликих кластерах в певних місцях.

"Тест досить чутливий, щоб виявити дуже низький рівень ДНК раку в зразку. Цей тест в поєднанні з іншими простими тестами може стати потужним діагностичним інструментом", - сказала Лаура Карраскоса.

Методику вже протестували на крові хворих лімфомою, раком молочної залози, передміхурової залози і колоректальним раком. Наразі австралійські вчені працюють над клінічними випробуваннями з пацієнтами з більш широким спектром типів раку.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X