Американські дослідники "навчили" протези відчувати біль

22 червня 2018, 17:44

В університеті Джона Хопкінса створили новий тип штучної шкіри для протезів.

Розробка під назвою E-dermis повертає пацієнтові не тільки дотик, але і відчуття болю, йдеться в статті EurekAlert!.

Після ампутації руки або ноги люди часто мають відчуття "фантомної кінцівки" - відчуття, що відсутня частина тіла все ще існує. Ця чуттєва ілюзія стала ближче до реальності завдяки команді інженерів з Університету Джона Хопкінса, яка створила електронну шкіру E-dermis. Коли вона накладається поверх протезів, це повертає реальне відчуття дотику через кінчики пальців.

Відео дня

"Через багато років я відчув мою руку, наче порожня оболонка знову наповнена життям", - говорить анонімний чоловік-ампутант, який служив головним волонтером-тестувальником команди.

E-dermis виготовлена ​​з тканини і гуми і забезпечена датчиками для імітації нервових закінчень. Така шкіра відтворює відчуття дотику, а також біль, відчуваючи подразники і передаючи імпульси в периферичні нерви.

"Ми створили датчик, який проходить через пальці протезної руки і діє як ваша власна шкіра. Це цікаво і ново, тому що тепер у нас може бути протезна рука, яка вже є на ринку, і її можна змінити за допомогою електронної шкіри, яка може багато розповісти власнику", - говорить Люк Осборн, аспірант університету Джона Хопкінса в області біомедичної техніки.

Оболонка дозволяє носію протеза сприймати широкий спектр тактильних відчуттів від легкого дотику до сильного натискання. Нововведенням в порівнянні з іншими моделями штучної шкіри є електронні больові рецептори. Вони активуються, коли тиск на чутливу поверхню досягає небезпечних значень.

"Біль, звичайно, неприємний, але це також важливе, захисне почуття, яке відсутнє в протезах, доступних в даний час для ампутантів. Досягнення в дизайні протезів і механізмах контролю можуть допомогти відновити втрачені функції, але часто людям не вистачає дотикового зворотного зв'язку", - підкреслив Люк Осборн.

У той же час підкреслюється, що розробка не повністю копіює людську шкіру. Зокрема, E-dermis не чутливий до температури.

Після декількох місяців тестування дослідники заявили, що планують подальший розвиток технології і краще розуміння того, як забезпечити значиму сенсорну інформацію для пацієнтів з ампутацією в надії зробити систему готовою для широкого використання.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X