Справа техніки: подолання стереотипів по-українськи

29 жовтня 2015, 11:00
PR

Одне з перешкод розвитку українського технологічного виробництва – комплекс недовіри до свого. Відмовляючись від товарів made in Ukraine, громадяни самі блокують приплив інвестицій у національну економіку. Змінити ситуацію можна тільки подолавши стереотипи.

У 2014 році на тлі постмайданної ейфорії здавалося, що українці назавжди залишать у минулому упередження до національних виробників. Інтернет-користувачі натхненно ділилися інформацією про нові українські бренди, а ярмарки модного одягу і аксесуарів з маркуванням made in Ukraine стали звичною справою. Проте, упередження не зникли. Зросла ціна питання. Якщо купити футболку з гербом вже норма, то витратити гроші на зроблену в Україні пральну машину не таке однозначне питання.

Причина тому – спогади і міфи про радянське виробництво, що перекочували в сучасність. Мрія кожного радянського громадянина – дістати імпортну техніку. Так само міркують і жителі незалежної України. Адже що ми знаємо про наші заводи? Вони дісталися нам у спадок від совєтів, а в 90-ті системно старіли, руйнувалися і банкрутували. Хіба можуть такі підприємства виробляти якісну техніку? Виявляється, що можуть, якщо їх розвиває іменита глобальна компанія.

Один з таких прикладів – завод Electrolux в Івано-Франківську. Міжнародний виробник побутової техніки відкрив тут лінію з випуску пральних машин ще в 2011 році. Розрахунок європейців був простий – зручна локація дозволяє продавати пристрої як на українському ринку, так і експортувати їх у країни СНД та ЄС. На придбаному майданчику було проведено повне оновлення обладнання та навчання персоналу, впроваджена система Electrolux Manufacturing System – всі процеси виробництва були приведені у відповідність до міжнародних вимог, а головне – до строгих стандартів компанії.

З конвеєра почала сходити якісна продукція європейського рівня. При цьому Electrolux врахував і локальні особливості аудиторії – на заводі випускаються вузькі і надвузькі пральні машини. Саме такі пристрої користуються попитом у нашій країні – при значно менших габаритах вони мають стандартний об'єм завантаження. Для країни маленьких ванних кімнат – це відмінне рішення. До того ж пральні машини краще адаптовані до жорсткої води та оснащені українським меню.

Наявність цих якостей, на думку виробника, повинна було переконати українців купувати таку техніку. Однак виявилося, що раціональні переваги тьмяніють у порівнянні з емоційною реакцією. Українці, як і раніше, купували техніку того ж виробника, але європейської збірки. Цікаво, що в Європі українська техніка продається цілком успішно – експорт йде відразу в Польщу, Італію, Чехію, Скандинавські країни.

«Для нас було дивним, наскільки сильними виявилися упередження співвітчизників щодо якості виробництва в Україні,зазначає Олександр Кузик, директор ДП «Електролюкс ЛЛС». Щоб розібратися зі стереотипами ми навіть запустили проект «Техно Юкрейн», де проводимо дослідження і знайомимо українців з успішними прикладами технологічного виробництва в країні».

Такі стереотипи мають серйозні наслідки для економіки країни. І справа навіть не в прямих інвестиціях, які держава може недоотримати через небажання західних компаній розвивати тут виробництво. Суть у тому, що прихід міжнародної компанії – це можливості для розвитку ланцюжка локальних постачальників, які зацікавлені в дотриманні європейських стандартів. У тій же пральній машині Electrolux більше 50% собівартості припадає на українських постачальників.

Одномоментно створити сучасне українське виробництво неможливо. Вихід із ситуації – залучення в регіон західних компаній з їхніми строгими вимогами, які автоматично вплинуть на місцевих постачальників деталей і комплектуючих. Крім того, такий підхід допоможе позбутися радянських комплексів. Головне в цьому процесі – подолати стереотипи і повірити у власні можливості й гарантії міжнародних компаній. Тільки в такій ситуації у безпосередньо українського виробництва буде можливість вийти на якісно новий рівень.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X