Ризикни здоров'ям. Тест нітратоміра Anmez Greentest

29 серпня 2016, 07:01
Гаджети існують не тільки для того, щоб ловити покемонів і стріляти «селфі». На тестуванні НВ побував нітратомір – прилад, який скаже вам, чи шкідливі овочі та фрукти, які ви зібралися з'їсти
Істерія навколо нітратів почалася ще в 1990-х, коли начебто освічені й начитані радянські інженери не витримали шквалу нової інформації про навколишній світ. Це викликало сплеск інтересу до телепатії, екстрасенсів та інопланетян. А заразом і до найрізноманітніших теорій змови.

Серед них переважали розповіді про те, що Ленін був масоном і чаклуном, члени Політбюро продовжували собі життя за допомогою еліксиру з крові немовлят, а злі капіталісти вирощують всі овочі і фрукти за допомогою шкідливих нітратів.

Ленін і «високопоставлені члени» сьогодні мало кого хвилюють, але останній міф, втім, не позбавлений деяких підстав, живий і донині.

Більше того, питання нітратів хвилює не тільки пенсіонерів, які живуть ностальгією про стиглі яблучка з дачі часів брежнівського застою. Здорове харчування сьогодні в моді. І нікому не хочеться їсти овочі та фрукти, напхані «хімією».

Відео дня


Звідси – зростаюча популярність приладів, покликаних швидко визначати вміст шкідливих речовин в овочах і фруктах. Не вимагаючи при цьому ні лабораторних умов, ні будь-яких знань у хімії.

Ця обставина, до речі, викликає на адресу таких пристроїв шквал критики з боку людей, які розбираються в хімії та біології. Вони стверджують, що спиратися на свідчення таких приладів просто нерозумно.

Один з таких гаджетів потрапив на тестування НВ. Спробуємо розібратися, що таке нітратоміри, з чим їх їдять, і чи в змозі він допомогти нам з'ясувати, що ми їмо.

Що це?

Прилад для вимірювання концентрації нітратів в овочах і фруктах. З сенсорним екраном, зарядкою від USB-порту і досить компактними розмірами, щоб охорона супермаркету не відразу помітила, що ви перештрикати вже майже всю продукцію в овочевому відділі.

Ціна Anmez Greentest в Україні – від 2400 грн.

Що сподобалось?

Гаджет виглядає досить симпатично. І він досить малий, щоб спокійно поміщатися в кишені. Значить, ніхто і ніщо не завадить вам тягати його з собою при кожному поході в магазин або на ринок.

Меню просте й інтуїтивно зрозуміле. Користуватися гаджетом зможе навіть ваша бабуся, якій ви досі не можете пояснити, як потрібно включати секретний чат в Telegram.

Ви включаєте прилад (завантажується, до речі, він досить швидко). Вибираєте в меню овоч чи фрукт, який ви хочете перевірити (русифікація осудна, все легко і просто). Знімаєте ковпачок зі щупа. А потім вводите щуп у плід.

Результат висвічується на екрані практично моментально. Причому, завдяки колірній гамі в «світлофорному» стилі, оцінка інтуїтивно зрозуміла з першого погляду. Зелений – все ок. Жовтий – є перевищення норми, але не критичне, червоний – краще з'їжте що-небудь інше.

Супутні написи додають деталі – цифри норми, рівень її перевищення і т.д.

Головне – запам'ятати, що перед кожним наступним вимірюванням необхідно протирати кінчик щупа. От і все.

Від однієї зарядки нітратоміри працює цілу вічність. У всякому разі, за тиждень активного використання його не вдалося розрядити й наполовину.

Що не сподобалося?

До самого гаджету претензій мало. Вірніше, їх взагалі немає. Все працює, як обіцяно. Ніяких підводних каменів. Бери і користуйся.

Питання тільки одне. І як не дивно, досить глобальне. Що саме вимірює тест?

Самі виробники таких приладів, і гонконгська компанія Anmez, зокрема, намагаються ухилятися від детальної відповіді на це запитання. У загальних рисах, пояснення виглядає так: прилад міряє електропровідність, яка дозволяє визначити вміст солей і інших домішок в овочах і фруктах.

Овочі і фрукти завжди містять деяку кількість заліза, магнію, міді, хлору та інших речовин. Власне, це одна з причин, через які вони є корисними для здоров'я.

Що саме вимірює тест?

Однак, якщо ці продукти вирощені за допомогою нітратів, то вони будуть містити в собі значну кількість нітрат-іонів. Це призведе до підвищення електропровідності, яку якраз і вимірює нітратомір.

Звучить цілком логічно. Але є два запитання.

По-перше, хіба не може бути так, що в овочах і фруктах хімічний склад може змінюватися залежно від грунту, та й розподілятися всередині самого плоду ці солі можуть нерівномірно?

По-друге, наскільки обгрунтовані ті самі «норми», які виробник заклав у пам'ять пристрою?

З приводу цих питань в інтернеті існує не одна палка дискусія. У деяких випадках в хід йдуть аргументи, в яких складно розібратися навіть тим, хто колись не відчував ненависті до шкільних уроків хімії.

Бажаючим приєднатися – Google на допомогу. Автор цих рядків вирішив навіть не включати елементи цих божевільних дискусій до статті.

Про суб'єктивність вимірювань нітратоміра свідчить хоча б той факт, що якщо ретельно потикати ним в різні частини хоча б навіть невеликого яблука, то розбіжності показань можуть становити 50–70%.

За час використання приладу я зробив для себе один головний висновок. Можливо, він надто суб'єктивний, але мені він здається єдино правильним.

Користуватися приладом все-таки варто, але ставитися до його показів краще без фанатизму. Простіше кажучи, якщо гаджет показує невеликий перебір з тим, що він вважає «нітратами», можна проігнорувати це і все одно з'їсти бажаний овоч чи фрукт. Якщо ж прилад показує порушення норми в десятки разів, від такого продукту краще відмовитися.

А тепер - про головне. За тиждень вимірювань продуктів, куплених в київських супермаркетах Ашан і Новус, а також на декількох ринках і у бабусь в декількох різних куточках Київської та Полтавської областей, я натикався на червоний показник лише кілька разів. В основному, всі продукти були або в межах норми, або трохи вище неї.

Вердикт НВ

Ціна у гаджета неабияка. Та й з приводу правдивості показань є сумніви. Але чисто психологічно мати такий гаджет дуже приємно.

Вердикт НВ

Показати ще новини
Радіо НВ
X