IT-галузь – великий шанс і майбутнє України

6 грудня 2016, 10:00
Новини компаній
Олексій Кочерєв

Олексій Кочерєв

Відомий підприємець, провідний IT-експерт, автор глобальних міжнародних проектів Олексій Кочерєв розповів про тенденції IT-галузі та розвиток молодих стартапів в Україні

Ви - один з лідерів української IT-галузі. Розкажіть, які основні тенденції цього ринку?

— Тренди української IT-індустрії визначаються потребами бізнесу і кінцевого споживача. В Україні це, мабуть, активне зростання залучення бізнесу в IT-проекти, посилення впливу електронних систем розрахунків, розвиток хмарних технологій і онлайн-навчання. Також хочу відзначити зростання мобільності бізнесу завдяки розвитку інформаційних технологій.

Відео дня

— Як, на вашу думку, держава може впливати на розвиток IT-галузі?

— Про це можна писати цілу монографію (сміється). IT-галузь здатна приносити колосальні дивіденди країні. Але для цього держава повинна створити сприятливе середовище для ведення бізнесу.

По-перше, необхідно ввести пільгову систему оподаткування для гравців цієї сфери. Також важливо здійснити реформи в системі освіти для підвищення рівня IT-знань. Потрібно обов'язково привести до ладу законодавчу базу, що регулює інтелектуальну власність.

І головне: нам нічого не треба придумувати, тільки перейняти досвід інших країн, які успішно розвивають та підтримують розвиток IT. Ось взяти, наприклад, наших найближчих сусідів — Польщу чи Білорусь. Вони на державному рівні створили багато технопарків, які залучають до них фахівців зі всього світу. За цим майбутнє і великий приплив грошей.

— Чи зможе IT стати порятунком української економіки?

— Це дуже перспективний сектор нашої економіки, який може стати одним з провідних. Але зараз рано про це говорити. Незважаючи на те, що Україна — країна-лідер за кількістю IT-фахівців в Європі, більшість IT-компаній надають аутсорсингові послуги. Географічно продукт створюється в Україні, але його монетизація відбувається за кордоном. А молоді стартапи без великих інвестицій не можуть розвиватися в українських реаліях.

Упевнений, це все можна поступово змінювати, якщо держава буде вести ефективну і послідовну політику щодо розвитку та підтримки галузі. І, можливо, країна постачальника інженерних ресурсів за кордон перетвориться на комфортне середовище для роботи IT-компаній і фахівців, які почнуть активно розвивати цей перспективний сектор.

— Військові дії на сході України дуже негативно вплинули практично на всі галузі української економіки. Як це торкнулося сфери IT?

— Щодо інвестицій: якщо проект перспективний з точки зору вигоди для інвестора, то ніякі військові дії не зможуть стати перешкодою для вкладень. Візьміть статистику: в 2015 році українські IT-компанії отримали приблизно на 230% більше інвестицій, ніж в 2014-му. І майже половину грошових вливань від міжнародних інвесторів.

Гарним прикладом зростання IT-галузі в період постійних військових дій є Ізраїль. Експорт високих технологій приносить країні близько $25 млрд на рік — це на 36% більше наших доходів від експорту металургійної продукції. До речі, одним з ключів успіху IT в цій країні є високий рівень державних замовлень військово-промислового комплексу.

— Якими бізнес-проектами ви займаєтеся в даний час?

— Один з проектів, над якими я працюю,— створення хмарного захищеного сховища з використанням технологій розподілених обчислень, яке будується за децентралізованою схемою — вся зашифрована інформація дробиться і зберігається в декількох місцях. При цьому користувач має цілодобовий доступ до неї з будь-якої точки світу.

Також спільно з групою вчених я приймаю участь у створенні одного інноваційного винаходу, який може перевернути всі уявлення про існуючі закони фізики. Можливо, незабаром ми зможемо довести феномен прямої генерації енергії — як механічної і теплової, так і електричної — за допомогою плазмочастотної установки і акумуляторного живлення. На даному етапі ми тестуємо продукт. Якщо випробування пройдуть успішно, найближчим часом відбудеться презентація для потенційних інвесторів та ЗМІ.

В останніх інтерв'ю ви часто згадували про плани щодо інвестування в цікаві українські IT-стартапи. Розкажіть детальніше про цей проект.

— В Україні вистачає унікальних інженерних ідей, які складно втілити в життя у зв'язку з відсутністю фінансових можливостей. Моїм іноземним колегам дуже цікаво інвестувати в молоді інноваційні проекти. Як фахівця в IT-сфері, мене запросили очолити фонд, який буде проводити відбір і експертизу стартапів, а після - розподіляти кошти для їх бізнес-реалізації. Завдяки цьому у мене з'явиться можливість зробити великий внесок у розвиток сфери IT в Україні, за якою майбутнє нашої країни. До речі, перший відбір розпочнеться вже на початку 2017 року.

— Які стартапи зможуть взяти участь у вашому відборі?

—Це можуть бути будь-які стартапи в області IT, що розробляють мобільні додатки, інтернет-сервіси, інформаційні системи, нові процеси і підходи до організації IT-сервісів, портативні пристрої та інше обладнання. Також плануємо інвестувати в розробки та експерименти в області фізики. Нам цікаві як вже працююючі стартапи, так і проекти на етапі ідеї.

— Вже відомо, якими критеріями необхідно володіти проектам для того, щоб пройти відбір?

— По-перше, у процесі відбору перевагу отримають стартапи з унікальними інноваційними ідеями або продуктом, які можуть бути актуальними на українському та міжнародних ринках.

По-друге, команди повинні продемонструвати працюючу модель проекту. Для пристрою чи обладнання важливо показати прототип, у створення якого ми готові інвестувати, якщо ідея нас зацікавить на початковому етапі відбору і зможе зробити справжній прорив у своїй області.

Важливий критерій - це команда стартапу, яка складається з профільних фахівців, "горить" своєю справою і готова наполегливо працювати для розвитку проекту.

На який розмір інвестицій можуть розраховувати переможці відбору?

— Різні проекти вимагають різних інвестицій, обсяг яких визначатиметься в процесі відбору та аудиту стартапів. Ми готові залучати не тільки фінансові ресурси для розвитку проекту, але і допомагати здійснювати операційну діяльність, а також надавати все необхідне для розвитку робочого процесу — від простору до провідних фахівців.

Як і коли буде проходити процес відбору стартапів?

— Перший етап — це заповнення аплікаційної форми на спеціальному інтернет-порталі, який запустять на початку 2017 року. Відбір буде проводити команда фонду, а також залучені українські та зарубіжні фахівці IT-галузі. Другим етапом стане інтерв'ювання відібраних стартапів і попередній аудит проектів. Презентація переможців відбудеться в рамках спеціалізованого освітнього заходу, на який запросять провідних світових та українських IT-лідерів.

Найближчим часом відбудеться анонс ініціативи, її концепції та період проведення за допомогою друкованих та інтернет-ЗМІ, соціальних мереж і наших офіційних ресурсів. Всі бажаючі взяти участь у заході будуть мати доступ до великого обсягу інформації.

— Ви теж колись починали свій бізнес. Який секрет успіху ваших стартапів?

— Ніякого секрету немає. Багато працювати, любити свою справу, залишати час на самоосвіту й самовдосконалення, вміти ладити з людьми, мріяти і вірити в себе — це ключі до побудови успішного бізнесу.

— Які поради ви дасте молодим IT-фахівцям?

— Всі поради можна почитати в інтернеті, а від себе хочу додати: "Будьте креативні і виводьте свої найсміливіші ідеї за існуючі рамки і стереотипи!"

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X