Хоробре серце. Виробник смартфонів Blackberry кидає виклик інтернет-цензурі

30 листопада 2015, 11:19
Канадська компанія Blackberry оголосила про відхід з ринку Пакистану через вимоги влади цієї країни про стеження за користувачами та мережеву цензуру

Blackberry - один з найяскравіших гравців мобільного ринку за всю його історію. Компанія з непростою долею. Ікона мобільної безпеки. І одночасно символ минулої епохи, коли рядові користувачі могли забезпечити свою приватність, просто купивши правильний мобільний телефон.

Відео дня

Сьогодні, коли частка компанії на світовому ринку близька до статистичної похибки, а сама назва Blackberry вже грунтовно призабута, новина про черговий виток боротьби з інтернет-цензурою, багатьма експертами сприймається як піар. Причому, досить дешевий.

І тим не менш, правозахисники приймають новину зі штаб-квартири компанії про те, що з 30 листопада 2015 року Blackberry припиняє надання своїх послуг на території Пакистану.

Причиною такого рішення став той факт, що влада цієї країни зажадала від компанії надати ключі шифрування від свого протоколу безпеки, пояснює глава компанії Мартін Бірд. За його словами, це дало б пакистанським спецслужбам можливість читати будь-яке повідомлення користувачів Blackberry в Пакистані.

Культовые смартфоны Blackberry с удобной аппаратной клавиатурой сегодня вышли из моды
Культовые смартфоны Blackberry с удобной аппаратной клавиатурой сегодня вышли из моды Фото:

Влада фактично поставила канадській компанії ультиматум. Або Blackberry погоджується порушити приватність користувачів, або її діяльність на території країни буде заборонена.

"Ми вже заявляли, що ніколи і нікому не дозволимо втручатися в приватне життя наших користувачів", - заявив Бірд, підкресливши, що компанія готова поступитися багатьом заради дотримання своїх принципів.

В даному випадку, компанія відмовилася від роботи в окремо взятій країні. Кількість користувачів в Пакистані Blackberry не розголошує. Експерти припускають, що навряд чи їх могло бути більше декількох десятків тисяч. Втім, в Пакистані проживає 180 млн. чоловік, а рівень проникнення мобільного зв'язку стрімко росте. Цей ринок вважають стратегічно важливим багато великих виробників смартфонів.

За словами Бірда, теоретично, вимога пакистанської влади стосувалася тільки зашифрованого трафіку Blackberry, іншими словами, роботи серверів компанії. Таким чином, компанія могла б зберегти для себе пакистанський ринок, продовжуючи продавати смартфони без підключення до своїх серверів. Однак, було прийнято рішення повністю піти з країни.

Раніше Blackberry кілька раз намагалися схилити до співпраці з владою країн, в яких стеження за громадянами є нормою.

Ради выживания Blackberry вынуждена даже выпускать смартфоны на Android
Ради выживания Blackberry вынуждена даже выпускать смартфоны на Android Фото:

Так, у 2010 році діяльність Blackberry була заборонена у Саудівській Аравії та Об'єднаних Арабських Еміратах. Уряди цих країн вимагали щоб канадська компанія погодилася ділитися даними про своїх користувачів і їх листуванням.

У той же час, за даними деяких експертів, в інших випадках компанія була менш лояльною до інтересів своїх користувачів. Так, ходять чутки, що Blackberry йшла на певні компроміси з владою Росії, Індії і Китаю, заради того, щоб залишитися на ринках цих країн. Офіційно ця інформація ніколи не підтверджувалася.

Компанія, що колись входила до трійки лідерів мобільного ринку, сьогодні переживає кризу. Колишні візитні картки компанії - смартфони з апаратною клавіатурою, поступово втратили популярність після того, як Apple iPhone ввів у моду сенсорні екрани.

Компанія вже випустила кілька моделей без клавіатури - тільки з сенсорним екраном. А останній флагман компанії і зовсім побудований на платформі Android. Перш за все пристрої компанії працювали під управлінням власної пропрієтарної операційної системи.

Незважаючи на падіння популярності Blackberry, смартфони і сервіси компанії до цього часу вважаються фактично еталонними. Blackberry є стандартом зв'язку в державних органах багатьох країн світу, включаючи Німеччину, Великобританію, США.

Президент США Барак Обама якось обмовився в інтерв'ю, що, незважаючи на всю любов до Apple iPhone, не може ним користуватися, оскільки служба безпеки вимагає, щоб він здійснював всі свої комунікації з використанням Blackberry.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X