Джихад на мабілі. Ісламські терористи створили аналог Telegram, який неможливо «прослухати»

25 січня 2016, 08:03
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
АНБ і ЦРУ можуть більше не намагатися отримати доступ до приватного листування користувачів WhatsApp і Telegram. Ісламські терористи розробили власний мессенджер, що гарантує повну анонімність

Терористичний месенджер називається Alrawi і володіє рівнем криптозахисту, який можна порівняти з найкращими аналогічними додатками на ринку. Деякі експерти поспішили звинуватити в його виникненні творця Telegram Павла Дурова.

Відео дня

Alrawi написаний для платформи Android і вже доступний для скачування на багатьох піратських сайтах і файлообмінниках, стверджують члени команди Ghost Security Group, яка є частиною відомої хакерської групи Anonymous, що бореться з тероризмом і злочинністю в інтернеті.

Додаток підтримує як індивідуальні так і групові чати, дозволяє обмінюватись аудіо - і відеофайлами. Іншими словами, функціонал майже повністю повторює Telegram. Крім того, терористи оснастили свій додаток функцією, запозиченою у месенджера FireChat, - можливість обмінюватися повідомленнями з Bluetooth у разі відсутності звичайного мобільного інтернету або Wi-fi.

Експерти припускають, що Alrawi незабаром стане основним засобом спілкування членів ІДІЛ.

І це може становити суттєву проблему для правоохоронних інститутів, таких як АНБ і ЦРУ, які так чи інакше можуть отримати доступ до листування користувачів більшості месенджерів, доступних для Android і iOS.

Але не до листування користувачів нового месенджера Alrawi.

Справа в тому, що при сучасному рівні розвитку криптографії, розшифровка повідомлення втрачає сенс. У деяких випадках вона можлива, але вимагає тривалого часу і великих обчислювальних ресурсів, але в більшості випадків вона просто технічно неможлива.

Террористический мессенджер доступен только для платформы Android
Террористический мессенджер доступен только для платформы Android Фото:

Тому єдиним способом для правоохоронних органів отримати доступ до листування користувачів, є співпраця творців месенджерів. І борці зі злочинністю в більшості випадків з легко її отримують.

На думку побіжного співробітника АНБ Едварда Сноудена, яку поділяють багато експертів з безпеки, американські спецслужби мають доступ до листування користувачів переважної більшості популярних месенджерів на Android і iOS.

WhatsApp, Facebook Messenger, Skype — всі вони є відкритою книгою для спецслужб.

Останнім оплотом приватності серед популярних месенджерів залишався до недавнього часу Telegram, створений російськими розробниками на чолі з Павлом Дуровим.

Однак після подій у Парижі в листопаді 2015 року у Telegram почалися проблеми. Спецслужби Франції та США виступили з твердженням про те, що терористи, які стояли за терактом, використовували в якості основного засобу спілкування саме Telegram.

Зокрема, стверджувалося, що терористи використовують функцію публічних чатів Telegram, де обговорюють плани терактів і діляться бойовими зведеннями. Деякі з таких чатів налічували тисячі учасників.

Во Франции скорбят по погибшим в ходе терактов в ноябре 2015 года и требуют запретить Telegram, которым пользовались террористы для организации атак
Во Франции скорбят по погибшим в ходе терактов в ноябре 2015 года и требуют запретить Telegram, которым пользовались террористы для организации атак Фото:

Низка країн виступили із погрозою заборонити використання Telegram якщо розробники не підуть на співпрацю з правоохоронними органами, так само як творці інших аналогічних програм. Причому, серед цих країн крім Франції, постраждалої від терактів, була і Росія, де у владі давно хочуть істотно обмежити приватність користувачів інтернету.

Від Дурова зажадали співпраці, або доступ до Telegram буде оголошено нелегальним.

Дуров категорично заявив, що Telegram ніколи не видавав і ніколи не буде видавати особисті дані користувачів та ключі шифрування третім сторонам.

До того ж, він передбачив, що якщо спецслужби отримають доступ до всіх популярних месенджерів, то терористи врешті-решт створять свій месенджер, що зведе шанси на прослуховування до мінімуму.

Проте йому довелося піти на певні поступки. Telegram змінив свою політику і визнав всю інформацію, яка транслюється в публічних чатах, публічною. Далі творець Telegram кілька разів публічно заявляв, що щодня блокується до 10 каналів з нелегальним контентом. Незабаром число закритих чатів перевищило 500.

Telegram объявил право пользователя на приватность своим главным принципом, в итоге его требуют запретить власти многих стран
Telegram объявил право пользователя на приватность своим главным принципом, в итоге его требуют запретить власти многих стран Фото:

Дуров домігся бажаного ефекту — терористи залишили Telegram. Дурова ще не скоро перестануть звинувачувати в ненавмисному пособництві терористам, проте головне його пророцтво вже збулося.

Тепер у ІДІЛ є свій месенджер, доступу до якого у спецслужб поки немає.

Оскільки програма не має чітко вираженого творця і джерела поширення, неможливо домогтися заборони на використання Alrawi в окремо взятій країні. Так само як і не в кого вимагати видати ключі шифрування, відзначають експерти.

На думку низки експертів, існування Alrawi переводить питання про глобальне прослуховування та боротьбу з тероризмом в дещо іншу площину. Криптографія досягла такого рівня, що зламувати листування марно.

І якщо у випадку з такими програмами, як Alrawi, неможливо вимагати від когось доступ до особистих даних (як у випадку з Дуровим), то залишається лише сподіватися на те, що Google заборонить встановлення нелегальних програм у своїй платформі Android. Подібно тому, як це зроблено на iOS компанії Apple.

Адже ніякого Alrawi на iPhone немає і ніколи не буде саме в силу того, що Apple не дає можливість ставити додаток без процедури попередньої модерації. Однак, чи наважиться Google коли-небудь прибрати можливість установки додатків сторонніх джерел, яка є однією з головних «фішок» Android?

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X