До кінця тижня. У NASA підтвердили дату запуску космічного телескопа Джеймса Вебба
Інновації20 грудня 2021, 10:04
Апарат виведуть на орбіту за допомогою ракети Ariane 5 від Arianespace.
«Космічний телескоп Джеймса Вебба підтверджений для цільового запуску 24 грудня о 09:20 за місцевим часом з бази Куру», — оголосила компанія Arianespace в соціальній мережі Twitter.
Підтверджуючи дату запуску, NASA написало у Твіттері, що телескоп «укладено в обтічник ракети @Ariane5».
Проєкт, розпочатий у 1989 році, спочатку передбачав, що цей інструмент — найбільший і найпотужніший телескоп, колись запущений у космос — буде розгорнутий на початку 2000-х років. Але численні проблеми викликали затримки та потроїли початковий бюджет телескопа з остаточною ціною майже $10 млрд (8,8 мільярда євро).
Телескоп Вебба був збудований у США і доставлений до місця запуску в Куру у Французькій Гаяні цього року із запланованою датою вильоту 18 грудня. Проте нові проблеми спричинили дві затримки.
Читайте також: Все, що ви повинні знати про телескоп імені Джеймса Вебба
Спочатку через проблеми з адаптером корисного навантаження старт перенесли на 22 грудня. 11 грудня NASA заявило, що виявило проблеми зі зв’язком між телескопом і ракетою-носієм, через що попередньо перенесло дату старту на 24 грудня.
Загальний огляд телескопа відбудеться 21 грудня, і якщо все буде готово, ракета буде доставлена на стартовий майданчик 22 грудня, повідомили в NASA. Після старту телескоп розпочне чотиритижневий переліт до гало-орбіти навколо точки L2 у системі Сонце — Земля, а спостереження розпочнуться через пів року після старту.
Раніше НВ писав, що в NASA задумалися про перейменування телескопа через факти дискримінації.
Річ у тім, що у своєму недавньому відкритому листі чотири астрономи — Люсіанна Валкович із планетарію Адлера в Чикаго; Чанда Прескод-Вайнштейн з Університету Нью-Гемпшира в Даремі; Браян Норд із Національної прискорювальної лабораторії Фермі у Батавії; та Сара Таттл із Вашингтонського університету в Сіетлі — закликали NASA змінити ім'я телескопа та створили петицію, яку підписали вже 1250 осіб.
Джеймса Вебба, ім'я якого телескоп має зараз, звинувачують в утиску представників ЛГБТ-спільноти в той час, як він керував агентством.
1940-ті роки, коли Вебб лише починав свою кар'єру в уряді США, відомі так званою лавандовою панікою, яка існувала паралельно з «червоною панікою» — острахом комуністів та їхніх шпигунів. У ті часи геїв та лесбійок називали збоченцями, суспільство їх осуджувало, а тому про нормальну кар'єру не могло бути й мови.