10 жовтня 2020, 21:00
PlayStation, Xbox або Switch? Навіщо вам ігрова консоль і яку краще вибрати
Ще десять років тому відеоігри вважали розвагою для геймерів-одинаків, які люблять закриватися в підвалі, відгороджуватися від суспільства і проводити цілі дні та ночі перед екраном монітора. Принаймні така думка існувала на пострадянському просторі, зокрема в Україні. Однак зараз все змінилося. На дворі 2020 рік, а індустрія інтерактивних розваг стала масовою і за популярністю обійшла навіть кінематограф.
Третина населення планети грає у всілякі проєкти на різноманітних пристроях. Більшість людей віддають перевагу смартфонам і планшетам, оскільки вони завжди під рукою і паралельно використовуються для інших цілей.
Інші люблять розважатися в інтерактивних творах на персональних комп’ютерах, які точно так само купуються для виконання різнопланових завдань. Однак є на ринку і споконвічно ігрові пристрої — консолі. Їхня головна і ледь не єдина мета — відтворення інтерактивних проєктів і забезпечення їх коректної роботи.
В Україні історично так склалося, що крім Dendi, китайського клону NES, приставки не мали особливої популярності в порівнянні з ПК і смартфонами.
У зв’язку з виходом дев’ятого покоління консолей, НВ розповідає, чим є актуальні ігрові приставки, яку з них вибрати і чого варто очікувати від відеоігор, доступних для кожного конкретного пристрою.
Передплатіть, щоб прочитати повністю
Нам необхідна ваша підтримка, щоб займатися якісною журналістикою
Що таке консоль?
На вигляд консоль є коробкої певної форми з кількома портами — USB, HDMI, Ethernet тощо. Дизайн приставки залежить від виробника і специфіки її застосування. Одні розташовуються у вертикальному положенні, інші в горизонтальному, а треті і зовсім можна ставити будь-яким боком.
Але значно важливіше, що консолі намагаються зробити максимально компактними. У переважній більшості випадків з їх розміщенням вдома не виникне жодних проблем, адже пристрої потребують мінімуму вільного простору.
Почати користуватися приставкою теж легко. Досить приєднати її до телевізора або монітора через HDMI-порт і ввімкнути за допомогою геймпада — стандартного пристрою управління ігровою консоллю. Далі залишається тільки створити власний акаунт, увійти в головне меню і забезпечити доступ до інтернету.
На цьому базове налаштування закінчується. Звичайно, приставки мають безліч додаткових функцій, які допоможуть зробити їх використання ще зручнішим. Але з ними можна розібратися вже після того, як вдасться звикнути до пристрою.
Чим консоль відрізняється від ПК, смартфонів і планшетів?
Як вже йшлося у вступі, персональні комп’ютери, смартфони та планшети — це багатофункціональні пристрої. Вони на регулярній основі застосовуються в повсякденному житті та роботі. Запуск ігор на згаданих платформах — це лише одна з безлічі опцій. А у випадку з консолями відтворення інтерактивних розваг є головним завданням.
Окремо слід зазначити, що приставки можуть бути мультимедійним пристроєм. У них є вбудований браузер для виходу в інтернет і низка застосунків, які не пов’язані з іграми. До таких, наприклад, належать програми, що дають доступ до окремих стримінгових сервісів — Netflix, Amazon Prime, Hulu тощо. Виробники мають намір розвивати цей напрям у нових консолях, але він все одно не стане основним.
Приставки насамперед купують для ігор і вони мають певний набір досить потужного комплектовання. Принаймні їх вважають такими під час виходу пристроїв на ринок. «Залізо» в консолях не можна змінити — це цілісна система, в чому й полягає її головна перевага. Коли компанії випускають гру на приставці, то її потрібно оптимізувати і налаштувати тільки під один набір характеристик. Це набагато простіше, ніж працювати з комп’ютерами і смартфонами, які мають десятки, а то й сотні варіацій параметрів. Як результат, на консолях ігри набагато рідше гальмують і мають баги.
А друга важлива відмінність від персональних комп’ютерів полягає у відсутності графічних налаштувань. Якщо користувач має консоль, то він просто запускає обраний проєкт і починає розважатися. Не потрібно лізти в параметри і крутити повзунки, щоб домогтися кращої продуктивності. Про це дбають розробники, якщо вони, звичайно, сумлінно підходять до створення ігор. Бувають різні винятки, але то вже особливості геймдева, і з ними нічого не вдієш.
По суті, консолі забезпечують користувача зручністю. Вони легко підключаються до телевізора або монітора, мають просту операційну систему, гарантують стабільну роботу переважної більшості ігор і дозволяють розважатися в зручному положенні з бездротовим геймпадом у руках. Плюс до всього багато консолей гарантують шикарну графіку, а також підтримку роздільної здатності 4К і HDR. І якщо до цієї комбінації додати широкоформатний телевізор і запустити великобюджетний блокбастер, то можна відчути неймовірне захоплення.
Які ігри виходять на консолях?
Дивіться, на ринку є консолі від трьох різних компаній — Sony, Nintendo і Microsoft. Перша і друга дотримуються політики ексклюзивів. Це означає, що їхні внутрішні студії-розробники створюють ігри виключнолише для приставки своєї компанії. За її межами такі проєкти з’являються вкрай рідко.
Іноді Sony і Nintendo наймають сторонні студії для створення ексклюзивів — постійних або тимчасових, які через обумовлений термін з’являться і на інших платформах. У Microsoft все трохи інакше. Вона випускає свої ігри на власній консолі і ПК, щоб паралельно підтримувати Windows. Однак на приставках конкурентів проєкти від внутрішніх команд компанії з’являються вкрай рідко.
Ось так вчиняють платформоутримувачі, тобто ті, хто займається конструюванням, виробництвом і підтримкою своєї консолі (або кількох). Тим часом зі сторонніми видавцями, не пов’язаними з Sony, Nintendo і Microsoft, все значно простіше. Якщо немає ексклюзивного контракту, то вони намагаються випустити гру на якомога більшій кількості платформ і отримати максимальний прибуток.
Але якщо йдеться про масштабні твори з барвистою графікою, то на смартфонах вони ніколи не з’являться. Власне, як і на приставці Nintendo. Забігаючи наперед, скажемо, що вона має слабкі технічні характеристики і «не тягне» багато ігор.
Де купують ігри на консолі?
Ігри для консолей поширюються в двох форматах: цифровому і фізичному. Перші купують у магазинах, які вбудовано в операційну систему кожної приставки.
Ці торгові майданчики належать платформоутримувачам, які контролюють їх наповнення. А фізичні копії, тобто диски або картриджі у випадку з консоллю Nintendo, купують у роздрібних магазинах.
Які консолі є на ринку?
Тепер настав час подивитися, які ж приставки зараз є на ринку. Sony пропонує придбати PS4 і PS4 Pro, яка має трохи кращу комплектацію. А 19 листопада компанія випустить PlayStation 5 — консоль дев’ятого покоління. Вона поширюється в двох версіях: з дисководом і без нього. Друга варіація розрахована винятково на цифрові покупки в PS Store, магазині Sony.
Microsoft зараз теж пропонує дві приставки. Одна, Xbox One S, має досить слабкі специфікації, а друга, Xbox One X, навпаки, найпотужніша на ринку. Однак вже 10 листопада компанія випустить ще дві приставки: Xbox Series S і Xbox Series X. Це, по суті, аналоги вже згаданих пристроїв. Перша дешевша і слабкіша, а друга стане найпотужнішою консоллю в історії.
Тим часом Nintendo намагається конкурувати з Sony і Microsoft за допомогою гібридної консолі Switch. Це невеликий пристрій з екраном, який можна як підключати до телевізора, так і використовувати в портативному режимі. Подейкують, що компанія планує випустити приставку Switch Pro з куди більш набагато потужнішим «залізом», але інформація поки не офіційна, тому не будемо на неї спиратися.
Важливе зауваження: незважаючи на реліз PlayStation 5, Xbox Series S і Series X, PS4 і Xbox One не втратять свою актуальність ще приблизно 2−3 роки. На них перестануть з’являтися окремі новинки, але левова частка ігор, як і раніше, буде виходити.
Скільки коштують консолі?
Цінове питання — болюче місце для жителів України, і не тільки через економічні проблеми. У Microsoft і Nintendo немає місцевих представництв, тому консолі везуть з Європи. А потім роздрібні торговельні мережі роблять накрутку, яку тільки захочуть, і стає зовсім невесело. Однак у випадку з Xbox цей недолік скоро буде знівельовано.
Microsoft збирається офіційно запустити свої консолі і сервіси в нашій країні. Конкретних термінів не називають, але, можливо, процес завершиться до кінця року. Тоді і Xbox стане простіше купувати, і ціни на ігри для приставки будуть у гривнях, а не в доларах.
Якщо хочете знати приблизну вартість самої консолі, тобто без додаткових примочок та ігор, тоді ловіть список:
PlayStation 4: від 6 до 8,5 тис. грн;
PlayStation 4 Pro: 12,5 тис. грн;
PlayStation 5 (цифрова версія): 13 тис. грн;
PlayStation 5 (стандартна версія): 16 тис. грн;
Xbox One S: близько 7 тис. грн;
Xbox One X: близько 10,5 тис. грн;
Xbox Series S: у межах 11 тис. грн;
Xbox Series X: 16 тис. грн;
Nintendo Switch: від 7 до 12 тис. грн.
Діапазон цін окремих консолей залежить від кількості пам’яті, ревізії і певних особливостей.
Які головні переваги консолей?
Про загальні переваги консолей, як ігрового пристрою, ми вже писали, а тепер пройдемося по кожній приставці окремо. Почнемо з PS4 і PS5. Головне, чим вони приваблюють — це вже згадані ексклюзиви. Внутрішні студії Sony випускають одні з найякісніших і найцікавіших ігор. Вони майже завжди відрізняються чудовими сюжетами, масштабністю і постановкою.
Такі проекти на регулярній основі входять до найкращих інтерактивних творів кожного року, і саме вони слугують головним драйвером продажів приставок Sony. Тільки на PlayStation можна пограти в якусь The Last of Us або God of War.
Водночас Xbox намагається привертати доступністю і надійністю. Microsoft продає досить потужні консолі за відносно низькими цінами. Xbox Series X, наприклад, гарантує відтворення ігор у роздільній здатності 4К при 60 кадрах/с. Плюс до всього на Xbox працює подпісочний сервіс Game Pass. За $10 на місяць він надає доступ до більш ніж сотні ігор.
Перелік проєктів постійно розширюється, і в нього потрапляють новинки від внутрішніх студій Microsoft, до того ж одразу після релізу. А остання перевага Xbox полягає в сумісності — можливості запускати старі ігри на консолях наступного покоління.
Що стосується Nintendo Switch, то вона підкуповує аудиторію формфактором. Як вже йшлося, це гібридна консоль, і її можна брати з собою в дорогу. Батарея навіть у приставках першої ревізії тримає близько п’яти годин, а в другій показник збільшили майже вдвічі.
Плюс до всього на Switch виходять дуже своєрідні ексклюзиви, які можна назвати іграми для всієї родини. Вони мають гарний візуальний стиль і справді глибокий геймплей, який здатний зацікавити як дитину, так і дорослого. У цьому аспекті Nintendo просто немає рівних.
Які головні недоліки у кожної консолі?
Розбиратися в недоліках почнемо теж з PlayStation. Ігри на консолі Sony значно подорожчали — за новинки доведеться віддавати від 2,5 до 3 тис. гривень. Є, звичайно, акції, але це слабка втіха, адже на них свіжі проєкти не з’являються. А свій підпісочний сервіс Sony, найімовірніше, не стане активно розвивати. Плюс до всього японська компанія продовжує мовчати про систему охолодження, інтерфейс і забезпечення сумісності на PS5.
Тим часом Xbox не може похвалитися карколомними ексклюзивами. Microsoft купила багато іменитих студій-розробників, але їм потрібно витратити ще кілька років на адаптацію і створення цікавих проєктів. Плюс до всього є побоювання, що низькі показники Series S викличуть проблеми з оптимізацією.
А на Nintendo Switch виходить мало гідних творів від сторонніх видавців. У консолі занадто слабке «залізо», щоб відтворювати масштабні гри. Та й ціни на проєкти для приставки, м’яко кажучи, кінські. Ексклюзиви коштують дорого і майже ніколи не з’являються на розпродажах. У цьому сенсі Nintendo повертається до споживачів задом.
То яку консоль вибрати?
Вибір консолі потрібно здійснювати, відштовхуючись від своїх можливостей і потреб. Людині, яка має великий телевізор з підтримкою 4К і хоче розважатися в найкрутіших і наймасштабніших проєктах, варто задуматися про придбання PlayStation 5.
Якщо є бажання отримати «найпотужнішу консоль у світі» і не переживати про продуктивність, то краще зупинитися на Xbox Series X. Тим часом Xbox Series S разом з Game Pass за $10 на місяць виглядає дуже дешевим варіантом для розваг. І оскільки це приставка нового покоління, вона залишатиметься актуальною ще 5−7 років.
А Nintendo Switch стане ідеальною покупкою, якщо хочеться грати в ліжку або під час подорожей. Гібридна консоль також згодиться як придбання для всієї родини через свої оригінальні ексклюзиви.
На цьому наш розбір завершено, але якщо є бажання прочитати набагато докладніше порівняння консолей нового покоління, то вам сюди. Тут НВ розписав сутичку Xbox і PlayStation у всіх деталях.