25 серпня 2021, 21:03
Це крутіше за Бога. Фізики припустили, що Всесвіт має свідомість
Що таке свідомість? Вчені досі б’ються над цим питанням, і ніхто не може дати максимально точнї відповіді. Так, ми знаємо, що це можливість мислити, відчувати і усвідомлювати своє перебування в світі. Однак у нас досі не існує точної інтерпретації, як, наприклад, є у слова «кров». Або «кіт».
До відповіді свого часу наблизився (як тоді здавалося) філософ Деніел Деннет, який в 1991 році написав книгу зі скромною назвою Пояснення свідомості. Він стверджував, що свідомість виникає з різних електрохімічних імпульсів в головному мозку, але при цьому у нас не існує певних почуттів — кожен відчуває щось своє, ці відчуття характеризуються різною інтенсивністю
Через це у нас з’явилася невелика лазівка, яка дозволила деяким вченим висунути припущення, яке, як мінімум, інтригує. Станом на сьогодні не існує переконливих доказів, що воно правдиве, проте дозвольте це сказати… Наш Всесвіт володіє свідомістю. Все навколо нас має свідомість. Не тільки ваші сусіди, тварини і мікроби, а буквально кожна частка у Всесвіті є свідомою.
Передплатіть, щоб прочитати повністю
Нам необхідна ваша підтримка, щоб займатися якісною журналістикою
Однак не все так просто — зараз буде складніше і цікавіше. На рівні мікрочастинок у гру вступає квантова фізика — деякі вчені стверджують, що наша свідомість складається з мікромасштабних подій квантової фізики та інших «страшних дій на відстані». Всередині нашого мозку вони збираються в такий-собі суп, який і породжує свідомі думки.
Цю точку зору поділяє лауреат Нобелівської премії 2020 року Роджер Пенроуз. Близько 30 років тому він був одним з перших учених, який запропонував вийти за межі нейробіології — більш традиційного сприйняття свідомості— щоб поглянути на питання ширше. У своїй книзі Новий розум короля він стверджував, що людська свідомість не є алгоритмічною — тобто, не схильна до якихось запланованих реакцій, — а «є продуктом квантових ефектів».
У співавторстві з анестезіологом і психологом Стюартом Гамероффом ця ідея переросла в гіпотезу впорядкованого об'єктивного зниження, згідно з якою мозкова активність розглядається як квантовий, а не нейробіологічний процес. На основі цієї гіпотези Йоганнес Кляйнер, математик і фізик-теоретик з Мюнхенського центру математичної філософії, і Шон Талл, математик з Оксфордського університету, вивели власну Інтегровану Інформаційну Теорію (ІІТ).
Вони впевнені — якщо ми розберемося з квантовими ефектами в нашому мозку, ці дані можна буде використовувати, щоб зрозуміти, наскільки свідомий Всесвіт і об'єкти, що нас оточують.
Однак в такому випадку у свідомості може бути кілька рівнів — і це те, що відрізняє людей — тобто, величезна кількість квантових частинок, зібраних в людському тілі — від, наприклад, каменю. Дослідник Тім Андерсен називає це метасвідомістю — тобто, усвідомленням того, що ми усвідомлюємо машину, що проїжджає повз, і смак з'їденої булочки. Камінь може здійснити політ, коли його кинеш, однак змінити це він не в змозі.
«У певному сенсі у нас є два рівні свідомості. Перше — це досвід. Ми відчуваємо колір і запах квітки. Тому у нас є свідомість. Друге — це те, що ми усвідомлюємо своє усвідомлення цих фактів. Це метасвідомість — я міркую про своє сприйняття квітки. Саме цей другий рівень свідомості породжує все мистецтво, оскільки безпосередній досвід — це просто усвідомлення речі. Роздуми про цей досвід засвоює усвідомлення і робить його Репрезентацією. Воля несвідома без Репрезентації», — пише він.
Як приклад можна навести комп’ютер, який, згідно з ІІТ, володіє свідомістю, проте це ніяк не впливає на його роботу, адже він не усвідомлює сенс завдань, які йому ставлять. Також як і камінь, який кинули, може усвідомити, що він летів, але не може усвідомити сам факт того, що він це усвідомлює.
У цьому принципова відмінність людей від багатьох інших предметів у Всесвіті. «Це означає, що вільна воля людини є єдиною відомою сутністю у Всесвіті, здатною викликати зміни на основі свідомого роздуму», — пише журналіст TNW Трістан Грін. І це накладає на нас певні зобов’язання. Мабуть?..
Надалі Кляйнер і Талл планують розробити універсальну математичну формулу, яка буквально зможе пояснити нам науковою мовою принцип того, як працює усвідомленість нашого Всесвіту. Вчені попереджають, що після цього перед нами може з’явитися моральне питання, адже люди інакше дивляться на усвідомлені предмети, ніж на «неживі».
"Це може призвести до наукової революції нарівні з революцією імені Галілео Галілея", — говорить Кляйнер.
- Варп-двигуни зі Стартреку більше не вигадка фантастів. Що це таке і навіщо вони потрібні?
- Вічний двигун. Вчені розповіли про неймовірну структуру, яка може черпати енергію з чорної діри
- Фізики створили одночасно надтверду і надплинну матерію, яку передбачили понад 50 років тому. Як це взагалі можливо?