NV Преміум

Витівки Маска? Як блокування доступу до Starlink для ЗСУ може змінити війну

Інновації

18 лютого 2023, 07:02

На початку лютого компанія SpaceX заявила про обмеження доступу до супутникового інтернету Starlink для керування дронами українських військових. Що це може означати?

Після серії «примирливих» твітів восени 2022 року голова SpaceX Ілон Маск нагадав, що з 24 лютого він підтримує Україну та відправляє для українських військових термінали Starlink.

Проте вже через кілька місяців у SpaceX заявили про обмеження доступу до супутникового інтернету для українських військових, які за допомогою цієї мережі можуть керувати безпілотниками. Сам Маск аргументував це тим, що він не хоче початку третьої світової.

Після заяви SpaceX міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров підтвердив, що з роботою Starlink поки що немає проблем, назвавши Маска «одним з найбільших приватних донорів нашої майбутньої перемоги».

Тим часом, українські військові розповіли західним медіа, що відключення Starlink стане серйозним викликом. А Росія, своєю чергою, продовжує загрожувати знищенням американських супутників на орбіті.

Яку роль Starlink насправді відіграє для ЗСУ та що може означати обмеження доступу до супутникового інтернету для українських захисників.

Передплатіть NV Преміум та читайте без обмежень

Нам необхідна ваша підтримка, щоб займатися якісною журналістикою

Перший місяць 1 ₴. Відмовитися від передплати можна у будь-який момент

Роль Starlink

Нещодавно кореспондент німецької газети Die Welt Ібрагім Набер поспілкувався з українськими військовими у місті Часів Яр із приводу важливості Starlink.

«Starlink — один із найважливіших інструментів, які ми маємо в цій війні. Якщо він зникне зараз — це буде ляпасом», — розповів німецькому кореспондентові оператор дрону із 24-го окремого штурмового батальйону Айдар.

Враховуючи значні руйнування комунікаційної інфраструктури у зоні бойових дій, високошвидкісний доступ до Starlink у будь-якому місці відіграє важливу роль для українських захисників.

Однак, у SpaceX наполягають на тому, щоб їх обладнання не використовували як наступальну зброю, а лише як «засіб захисту від російських військових».

Крім наведення та коригування артилерії, близько 20 тис. терміналів Starlink, які має українське командування, також використовуються для координації маневрів, ведення аеророзвідки та забезпечення зв'язку між підрозділами у важкодоступних місцях.

За словами Ібрагіма Набера, солдати ЗСУ у Бахмуті та Часовому Яру вже зазнають труднощів із підключенням Starlink, яке сьогодні займає набагато більше часу.

«Рішення SpaceX припинити обслуговування українських користувачів у той час, коли вони найбільше його потребують, ймовірно, призведе до катастрофічних людських жертв… Відключення пристроїв безпосередньо саботує оборонні зусилля України і зробить населення країни вразливішим перед звірствами Росії», — розповіла Die Welt  викладачка цифрової культури Сіднейського університету Ольга Бойчак.

Проблема також у тому, що у Starlink немає конкурентних альтернатив. Більшість інших комерційних провайдерів супутникового інтернету не забезпечують такого покриття, швидкості та якості доступу до мережі будь-де.

У відповідь на заяви SpaceX радник глави Офісу президента Михайло Подоляк закликав компанію Ілона Маска «вибрати сторону». «Рік українського опору та компанії мають вирішити. Або вони на боці України та права на свободу, і не шукають способів заподіяти шкоди. Або вони на боці РФ та її „права“ вбивати та захоплювати території», — написав Подоляк у Twitter.

«SpaceX Starlink став сполучною ланкою України аж до лінії фронту ... Однак ми не дозволяємо використовувати Starlink для далеких ударів безпілотників», — резюмував Маск.

Незважаючи на неприпустимість використання зв'язку Starlink як наступальної зброї, наприкінці 2022-го SpaceX анонсувала створення платформи Starshield, в межах якої планує продавати модернізовані супутники американській армії.

«Тепер на старлінки, які виробляють та запускають у масовій кількості, Маск пропонує ставити будь-яке корисне навантаження, яке забажає держава. Хочете шпигунські камери — будь ласка. Зондувальні радари — отримуйте. Широкосмуговий зв'язок на полі бою — нате! Всі дані передаватимуться зашифрованим лазером через міжсупутникову мережу Starlink, тому їх не відстежити пеленгом і не зашуміти глушилками. Супутники можна запускати максимально оперативно зі старлінками, які запускаються майже щотижня», — писав у Facebook популяризатор космосу Віталій Єгоров.

Комунікації на війні

Як уже писав NV, низка західних військових експертів неодноразово заявляли, що радіоелектронна боротьба є однією з найсильніших сторін російської армії. Наприклад, найсучасніша російська станція РЕБ Красуха-4 допомогла знищити щонайменше дев'ять турецьких дронів Байрактар ще під час другої Карабахської війни у вересні-листопаді 2020 року. Одну з таких станцій захопили ЗСУ під Києвом 22 березня.

Ця станція може придушувати сигнали супутників-шпигунів, наземних радарів та авіаційних комплексів радіовиявлення та наведення (AWACS), які, крім Росії, використовують Велика Британія, США, Китай, Ізраїль, Швеція, Франція, Саудівська Аравія, Індія, Туреччина та інші країни.

Згідно з нещодавнім звітом Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI), близько 90% використовуваних БПЛА знищуються під час інтенсивних бойових дій із використанням сучасних засобів РЕБ.

Роботу цих систем також відчувають на собі українські артилеристи та льотчики-винищувачі, які змушені постійно боротися із глушінням своїх засобів зв'язку, навігаційного обладнання, радарів тощо.

За словами директора Інституту оборонних концепцій і технологій Браяна Кларка, застарілі радянські системи зв'язку на озброєнні ЗСУ можуть мати так звані бекдори, — навмисні вразливості, які можуть використовувати російські спецслужби для перехоплення сигналу.

Зокрема, тому Україна почала переходити на комунікаційні системи НАТО, і супутниковий зв'язок Starlink зіграв у цьому переході далеко не останню роль.

Помічник міністра оборони США Джон Пламб нещодавно заявляв, що війна в Україні дозволила вперше використати сузір'я з більш ніж 3000 супутників Starlink для захисту комунікації між військовими від глушіння.

«Інтеграція комерційних супутникових технологій — це шлях майбутнього. Тепер зрозуміло, що нам не потрібно створювати власні сузір'я супутників для захисту комунікацій під час будь-якої військової операції», — пояснив Пламб.

Інші новини

Всі новини