NV Преміум

Землі нам мало. Як люди засмітили Марс і чому це загрожує майбутнім місіям

Інновації

22 вересня 2022, 20:00

За 50 років досліджень Марса люди залишили на Червоній планеті понад 7000 кг космічного сміття. Чому ми маємо турбуватися про це?

Завдяки зусиллям американських та радянських інженерів, вже наприкінці 1960-х — на початку 1970-х у Марсу з’явилися перші штучні супутники, які допомогли розпочати глибоке дослідження планети.

Водночас перша автоматична марсіанська станція (Pathfinder) та марсохід (Соджонер) успішно сіли на поверхню сусідньої планети лише в 1997-му.

На Марсі працюють американські станції та марсоходи Curiosity, Insight, Perservanse, а також китайський апарат Чжужун. На орбіті активними залишаються вісім штучних супутників, серед яких три належать США, два — ЄС, один — Індії, один — ОАЕ та ще один — Китаю.

За останні 60 років приблизно десять апаратів було втрачено і розбито об поверхню Марса, крім станцій, марсоходів і супутників, які були виведені з експлуатації і назавжди залишилися там.

Отже, за відносно короткий проміжок часу людям вдалося помітно забруднити сусідню безлюдну планету. А з огляду на розріджену марсіанську атмосферу уламки дослідницького обладнання ризикують залишитися там назавжди.

Деякі експерти припускають, що зростання кількості космічного сміття на Марсі може поставити під загрозу майбутні місії. Не кажучи про плани колонізації сусідньої планети.

Передплатіть NV Преміум та читайте без обмежень

Нам необхідна ваша підтримка, щоб займатися якісною журналістикою

Перший місяць 1 ₴. Відмовитися від передплати можна у будь-який момент

Заради науки

Дослідник робототехніки в Університеті Західної Вірджинії Чагрі Кіліч із посиланням на Управління ООН з питань космічного простору пише, що за весь час люди відправили на Марс 18 штучних об'єктів, залишивши безліч уламків на поверхні планети.

За його словами, загальна маса зруйнованих дослідницьких апаратів і допоміжного обладнання на Марсі становить близько 7100 кг.

«У середині серпня 2022 року в NASA підтвердили, що марсохід Perseverance виявив шмат сміття, викинутий за борт під час приземлення. Це була заплутана сітка. І це не вперше, коли вчені знаходять сміття на Марсі. Тому що його там дуже багато», — заявив Кіліч.

Експерти виділяють три основні джерела появи сміття на Марсі: викинуте науково-технічне обладнання, неактивні дослідницькі апарати та уламки космічних кораблів, що розбилися або знищилися на орбіті.

Для відправлення будь-якого апарата на Марс потрібен захисний модуль, який руйнується в атмосфері, парашут, подушки тощо. Уламки цих систем можуть падати в різних частинах марсіанської поверхні і розбиватися ще на дрібніші частини під час посадки.

Марсохід Perseverance помітив уже кілька великих уламків, зокрема свій тепловий екран за два кілометри від місця посадки минулого року.

Раніше на уламки своїх космічних апаратів також натрапляли марсоходи Curiosity та Opportunity у 2012-му та 2005-му відповідно.

Серед іншого марсіанського сміття виділяють уламки посадкових модулів Mars 3, Mars 6, Viking 1, Viking 2, Beagle 2, Phoenix, зношені алюмінієві колеса різних марсоходів, використане бурове обладнання, безліч датчиків, радарів тощо.

Наразі команди інженерів NASA та інших аерокосмічних організацій перевіряють можливість пошкодження цим сміттям майбутніх дослідницьких апаратів, які сідають на поверхню Марсу.

Поки що такий ризик оцінюють як незначний, але враховуючи швидкість поширення космічного сміття на орбіті Землі — майбутні плани компанії SpaceX та інших щодо колонізації Червоної планети можуть створити багато проблем.

Чому сміття на орбіті Землі набагато небезпечніше?

Крім Марсу, велику кількість уламків космічних апаратів також можна знайти на поверхні Місяця. Проте найбільшу небезпеку становить сміття на орбіті нашої планети.

Навіть невеликі уламки та дослідницькі інструменти, які випадково опинилися в неконтрольованому польоті на орбіті, можуть сильно нашкодити активним космічним апаратам, зокрема пілотованим станціям.

Наприклад, торік один із таких уламків потрапив у маніпулятор МКС Canadarm2, створивши в ньому досить велику пробоїну.

Частинки розміром від семи сантиметрів відстежує командування повітряно-космічної оборони Північної Америки (NORAD), але все, що менше — відстежити майже неможливо за допомогою сучасного обладнання.

Незважаючи на свій розмір, такі об'єкти рухаються орбітою зі швидкістю кілька десятків тисяч кілометрів на годину, і вони можуть легко пробити практично незахищену зовнішню оболонку космічних апаратів.

Цю проблему можуть сильно посилити плани створення величезних сузір'їв із тисяч нових супутників (на кшталт Starlink), які значно підвищують ймовірність зіткнення великих об'єктів на орбіті.

Згідно з описаним ефектом Кесслера, ця подія може призвести до ланцюгової реакції та масового знищення всіх навколоземних супутників, зробивши космічний простір навколо Землі непридатним не тільки для подальших досліджень, але й для будь-яких запусків ракет-носіїв.

Крім того, космічні держави сьогодні все частіше вдаються до використання зброї в космосі, що категорично заборонено всіма міжнародними договорами про освоєння космічного простору.

Нагадаємо, кілька місяців тому група дослідників із Канади опублікувала результати дослідження, згідно з якими протягом наступного десятиліття існує 10-відсоткова ймовірність некерованого падіння космічного сміття на поверхню Землі.

Вчені вважають, що ця подія може призвести до однієї чи кількох жертв серед людей.

«З огляду на поточну чисельність ракет на орбіті, у них принаймні втричі більше шансів повторно увійти в атмосферу в Джакарті, Дацці, Мехіко, Боготі та Лагосі, ніж у Вашингтоні, Нью-Йорку, Пекіні та Москві», — заявляли вчені.

Автори роботи також пояснили, що за останні 30 років з орбіти зійшло близько 1500 космічних апаратів, і більш ніж у 70% випадків це було неконтрольоване падіння. Жителі Південної півкулі перебувають у більшій небезпеці, оскільки більшість орбіт цих апаратів проходять над екваторіальними регіонами.

Інші новини

Всі новини