Наукпоп

22 травня 2022, 07:02

Вчені змоделювали долю людства через 200 років. Головна проблема — енергія

Група астрофізиків з США опублікувала результати дослідження, згідно з якими людина може стати міжпланетною істотою через 200 років. Але для цього необхідно виконати кілька умов.

Людство наближається до одного з переломних моментів у своєму розвитку, вважають вчені.

І справа навіть не у війні в Україні, яка може перерости у руйнівний глобальний конфлікт.

Останніми роками люди стали споживати набагато більше енергії. Але з погляду космічної цивілізації досі не подолали перший тип цивілізації за шкалою Кардашова.

Астрофізики з NASA та кількох американських університетів розібралися, що буде з людством через 200 років, якщо нічого не зміниться.

Спойлер: шанси на підкорення космосу є, але необхідно зробити ще дуже багато.

Що таке шкала Кардашова?

У 1964 році радянський астрофізик та радіоастроном Микола Кардашов розробив метод вимірювання технологічного розвитку цивілізації.

В основі цього методу кількість споживаної енергії, і, якщо коротко, шкала Карадашова виглядає так:

  • Цивілізація І типу використовує всю енергію, доступну на рідній планеті;

  • Цивілізація типу II використовує всю доступну енергію своєї зірки;

  • Цивілізація ІІІ типу досягає енергоспоживання галактичних масштабів.

Для досягнення хоча б першого типу цивілізації нам потрібно навчитися ефективно використовувати всі джерела енергії, ядерну енергію, а також енергію Сонця і Землі.

Цивілізація другого типу споживатиме ще приблизно в 10 разів більше енергії, а третій тип використовуватиме більшу частину енергії всієї галактики.

Людство справді значно збільшує споживання енергії з кожним роком. Але проблема полягає у тому, що це споживання сьогодні є загрозою для біосфери Землі.

Не кажучи вже про ризики ядерної війни, що виникають через боротьбу за джерела нашої енергії.

Що з'ясували вчені із США?

Дослідження, результати якого опублікували на порталі arxiv.org, передбачає, що наша галактика може бути переповнена цивілізаціями, схожими на земну.

Астрофізики припускають, що протягом мільярдів років існування Чумацького Шляху тут мав з'явитися бодай хтось розумний, хто міг досягти цивілізації третього типу і досліджувати галактику.

Враховуючи, що вчені поки що не знайшли доказів існування життя за межами Землі, автори роботи припускають, що якийсь набір процесів періодично знищує розумне життя, перш ніж цивілізація зможе досягти більш високих стадій розвитку.

«Земля – це крихітна точка, оточена пітьмою. Наше нинішнє розуміння фізики говорить нам, що ми застрягли на цій крихітній скелі з обмеженими ресурсами», - заявив провідний автор дослідження Джонатан Цзян із Лабораторії реактивного руху NASA.

За його словами, шанс досягти наступного типу цивілізації полягає у запобіганні можливості самознищення, поки людство нарощує споживання енергії для існування на кількох планетах одночасно.

Іншими словами, люди можуть отримати шанс на збереження свого виду, якщо вони перестануть знищувати себе і Землю, а також активно займатимуться колонізацією сусідніх планет.

«Присутність людини більш ніж на одній планеті є сильним аргументом проти самознищення. Але для досягнення багатопланетарного статусу потрібна величезна кількість енергії не тільки для створення короткострокових колоній, але й для підтримки повноцінних самодостатніх міст», - пише LiveScience.

Що буде за 200 років?

Досліджуючи Рамкову конвенцію ООН про зміну клімату, Цзян та його команда дійшли висновку, що якщо людство швидко не переключить джерела енергії на ядерні та відновлювані, ми завдамо надто великої шкоди біосфері Землі, щоб продовжувати будь-який рух за шкалою Кардашова.

У цій конвенції чітко позначені наслідки постійного використання викопного палива. Вчені змоделювали, через який час ці наслідки стануть незворотними.

За їх даними, людям вже зараз потрібно досягти щорічного зростання використання відновлюваної та ядерної енергії на 2,5%, щоб у наступні 20-30 років ці джерела енергії витіснили викопне паливо.

Саме ядерні та відновлювані джерела енергії можуть збільшувати кількість виробництва, не створюючи додаткове навантаження на біосферу.

Якщо це станеться, ми досягнемо статусу цивілізації першого типу за шкалою Кардашова в 2371 році, зазначили дослідники. Однак Цзян заявив, що розрахунки включали безліч припущень, у зв'язку з чим похибка цієї оцінки становить близько 100 років.

Розрахунки вчених засновані на тому, що люди знайдуть безпечні засоби поводження з ядерними відходами, і можливості використання величезної кількості енергії не призведуть до катастрофи.

Якщо вчені не зможуть цього зробити — найближчі кількасот років їм доведеться лише підготовляти ґрунт для потенційного захисту майбутніх поколінь.

Другие новости

Всі новини