Почему могилу Чингисхана невозможно найти

25 июля 2017, 10:38
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке
В могиле основателя крупнейшей в истории человечества континентальной империи может быть много сокровищ, но в Монголии хотели бы, чтобы место захоронения было засекреченным

За легендою, коли він вмирав, то звелів, аби його поховали в секретному місці. Воїни у скорботі несли мертве тіло, вбиваючи кожного, кого зустрічали на своєму шляху.

Коли Чингісхана нарешті поховали, воїни пустили тисячу коней по його могилі, щоб не залишити і найменшого сліду поховання.

Видео дня

За 800 років, що минули після його смерті, ніхто не зміг знайти могилу Чингісхана.

Міжнародні експедиції намагалися знайти гробницю, опираючись на історичні тексти, вивчаючи ландшафт і навіть використовували знімки з космосу. У проекті National Geographic "Долина ханів" під час спроби виявити поховання використовували супутникові фотографії.

Однак усіма пошуками, як правило, займалися іноземці - самі ж монголи не хотіли, аби могилу знайшли.

І це не тому, що Чингісхан нецікавий сучасним жителям країни. Навпаки, його зображення - усюди: на грошових купюрах, на горілчаних пляшках... Мабуть, у Монголії він зараз не менш популярний, аніж у день своєї смерті в 1227 році.

Тому чужинцям можливо важко зрозуміти, чому пошуки могили вважаються табуйованою темою.

У західних ЗМІ це небажання часто романтизують, і пов'язують із якимись прокляттями - нібито настане кінець світу, якщо могила Чингісхана буде виявлена.

Згадують про випадок з похованням Тамерлана, великого середньоазіатського тюркського полководця XIV століття. Його могилу розкрили радянські археологи в 1941 році - і незабаром після цього нацисти напали на СРСР. Деякі люди із забобонами вважали, що причиною початку кровопролитної війни стало відкриття тієї могили.

Однак наша перекладачка Уелун, яка закінчила університет у російському Улан-Уде за фахом "міжнародні відносини", не забобонна. На її думку, вся справа в повазі до волі великого хана, який не хотів, аби знайшли його могилу.

"Вони так хотіли заховати його могилу", - зазначає вона. Її розкриття було б порушенням останньої волі Чингісхана.

Цей аргумент є поширеним у сучасній Монголії. Це країна давніх традицій та глибокої гордості.

У багатьох будинках на стінах висять зображення Чингісхана. Деякі місцеві жителі називають себе нащадками великого полководця. Чингісхан - як і раніше могутній символ для монголів.

У пошуках могили Чингісхана

Попри останню волю хана, на шляху пошуків виникають практичні труднощі.

Монголія велика і слаборозвинена з точки зору інфракструктури. За розмірами території вона у сім разів перевищує Британію, але протяжність її доріг становить 2% від усіх британських шляхів.

Щільність населення у Монголії є низькою, тому лише Гренландія та кілька віддалених островів можуть перевершити її показник.

Куди не глянь - усюди епічна пустеля. Здається, люди тут лише для того, аби підкреслити масштаби безлюдності: далекі білі обриси пастушої юрти, буддистський кам'яний вівтар під відкритим небом і тріпотіння різнокольорових молитовних прапорів... Такий ландшафт вміє зберігати свої таємниці.

Наукова кар'єра археолога Дімажава Ерденебатара складається із постійного долання таких перешкод. Доктор Ерденебатар керує факультетом археології у державному університеті Улан-Батора, у столиці Монголії. Він брав участь у першій спільній японо-монгольській експедиції з пошуків легендарної могили.

Пошуки тоді вирішили сконцентрувати навколо місця народження Чингісхана в аймаку Хентій, де протікають три річки - Онон, Керулен і Туул. Експедицію так і назвали - "Три річки".

Це було в 1990 році, тоді ж, у країні пройшла мирна демократична революція. Разом із демократичними змінами нова Монголія взяла на себе відповідальність і за своє далеке минуле - шукати могилу не дозволили. Проект "Три річки" зупинили.

Уелун і я зустрілися із Дімажавом Ерденебатаром в університеті, аби поговорити про поховання. Із 2001 року вчений брав участь у розкопках стародавнього кладовища царської династії стародавнього кочового народу хунну в центральній Монголії.

Пан Ерденебатар вважає, що хунну були предками монголів, цю ж теорію підтримував Чингісхан. Тому можна припустити, що у них були подібні традиції поховання, і могили на цьому кладовищі, можливо, виглядають так, як виглядала могила Чингісхана.

Царів хунну ховали на глибині понад 20 метрів у підземних залах, із плитковими могилами з каменів на поверхні. Першу могилу вчені відкопували протягом 10 літніх сезонів, і її вже розікрали.

Але вчені встигли зрозуміти за кількістю цінних предметів, які у ній знайшли, що хунну мали широкі дипломатичні зв'язки. Там була китайська колісниця, римське скло і багато коштовних металів.

Ми побачили частину артефактів у крихітному університетському музеї. Золоті та срібні прикраси були поховані разом із кіньми, яких там жертвували.

Ерденебатар показав нам зображення леопардів і єдинорогів - таку ж символіку використовував Чингісхан, і його нащадки.

Багато хто вважає, що могила Чингісхана містить скарби, які привезли з усіх куточків його імперії. І це одна з причин такого інтересу іноземців до секретного поховання.

Однак якщо Чингісхана поховали за традиціями хунну, знайти його могилу буде вкрай важко, майже неможливо.

Адже заховати таку могилу досить легко - для цього треба забрати каміння, що вказує на її розташування. А через те, що підземна зала захована на глибині в 20 метрів, знайти її у безкраїх степах Монголії - нездійсненне завдання.

Я запитав пана Ерденебатара, чи знайдуть колись могилу Чингісхана. Він байдуже знизав плечима: безлічі життів не вистачить для циєї роботи - історія занадто велика.

Можливий ключ до таємниці

Згідно з однією із легенд, Чингісхана поховали на вершині Бурхан-Халдун, що в горах аймака Хентій, приблизно за 160 км на північний схід від Улан-Батора.

Коли Чингісхан був молодим, він ховався там від ворогів і присягнув повернутися туди після смерті. Однак учені не дійшли до єдиної думки, у якій частині гори може бути могила, та й взагалі чи це правда.

"Це священна гора, - каже професор історії державного університету в Улан-Баторі Соднам Цолмон, спеціалістка з історії Монголії XIII століття. - Але це не означає, що він похований саме там".

Під час пошуків місця поховання Чингісхана вчені використовують історичні записи. Але картина, яку ті малюють, часто суперечлива. З одного боку, тисяча коней, які начебто там були, передбачає, що там була долина або степ (те ж і про поховання хунну).

З іншого - клятва самого Чингісхана повернутися після смерті на священну гору.

Ще більше усе заплутує монгольський етнолог С. Бадамхатан: він встановив, що в історії назву Бурхан-Халдун мали п'ять різних вершин (втім, вчений зробив висновок, що назва сучасної гори Бурхан-Халдун, швидше за все, - є правильною).

Соднам Цолмон і я не піднімемося на Бурхан-Халдун - жінкам не можна на священну гору. Навіть околиці цієї гори довгий час були зачинені для усіх, крім членів імператорської сім'ї.

Район колись називали "Велике табу", а тепер це зона Хан Хентій, яку суворо охороняють і вона є об'єктом всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Відтоді як Бурхан-Халдун отримав такий статус, його практично зачинили для дослідників. І це означає, що будь-які теорії щодо місця могили Чингісхана неможливо довести.

Повага до останньої волі великого воїна

Але якщо до могили однаково не дістатися, чому це питання залишається таким суперечливим у Монголії?

Чингісхан - найвеличніший герой в історії Монголії. На Заході пам'ятають лише про його завоювання, а монголи пам'ятають про те, що йому вдалося створити.

Його імперія поєднала Схід із Заходом, що дозволило процвітати Великому шовковому шляху. Його правління закріпило концепції дипломатичної недоторканності і релігійних свобод. За його правління створили надійну поштову систему, ввели паперові гроші. Чингісхан не лише завойовував світ, він зробив його цивілізованим.

Донині тут ставляться до нього із великою шаною - ось чому громадяни Монголії не хочуть, аби могилу Чингісхана зруйнували.

"Якби вони хотіли, щоб ми знайшли її, вони залишили б нам знак", - сказала мені на прощання наша перекладачка Уелун.

Ознайомитися із оригіналом цієї статті можна на сайті BBC Travel.

poster
Подписаться на ежедневную email-рассылку
материалов раздела Техно
Рассылка о том как технологии изменяют мир
Каждый понедельник

Присоединяйтесь к нам в соцсетях Facebook, Telegram и Instagram.

Показать ещё новости
Радіо НВ
X