Сексизм в IT: в Украине есть или нет?

20 октября 2017, 19:11

Світовий медіапростір все частіше стрясають скандали про те, як на Заході чоловіки-керівники з просунутих технологічних компаній домагаються своїх підлеглих жіночої статі. Найсвіжіший приклад – хоча кіноіндустрію лише частково можна зарахувати до high-tech – пов’язаний із голлівудським продюсером Харві Вайнштейном. У західну пресу потрапили свідчення кількох десятків жінок, які звинуватили його у сексуальних домаганнях.

Видео дня

На початку цього року на весь світ прогриміли "смажені" новини з найдорожчого стартапу світу, Uber. Колишня працівниця оприлюднила випадки харрасменту зі сторони керівника та розповіла про байдужість HR-відділу компанії на її неодноразові скарги. Спочатку керівник Uber заявив, що не знав про такі прикрі випадки й пообіцяв розібратися. Але потім, коли розголосу набули інші подібні випадки, змушений був залишити Uber. Така ж доля спіткала ще зо два десятки колишніх менеджерів цього таксі-сервісу.

НВ вирішило розібратися наскільки сильні прояви сексизму у вітчизняній індустрії високих технологій. На питання редакції відповіли представниці найвищої те середньої управлінської ланки українського high-tech бізнесу. З їхніх слів випливає, що у нас "не все так погано". Хоча, визнали вони, зробити доведеться ще багато для того, щоби жінки в технологічних галузях почували себе комфортно.

Одна десята чи третина

В цілому по галузі IT і телекому, яка раніше традиційно вважалася чоловічою, спостерігається позитивна тенденція – зростання кількості жінок, в тому числі, на керівних посадах. Наприклад, в Київстарі 33% топ-менеджерів - жінки, їх багато і серед керівників середньої ланки, розповіла Ганна Захараш, директор з корпоративних комунікацій Київстар.

Вона навела втішну статистику: за даними сайту rabota.ua в 2009 році середня кількість претендентів-жінок в IT становила 13%, в 2014 - 17%, а в 2015 році - вже 19%. У 2017 році, за даними dou.ua, частка представниць прекрасної статі в галузі високих технологій зросла до 20%.

Подібні дані навела й Олександра Альхімович, яка очолює одну з найбільших IT-компаній України – Люксофт. За її словами, на сьогоднішній день до 20% працівників IT-сектору – жінки. Щороку дана статистика збільшує свій показник на 2-3%.

Позитивну динаміку Альхімович пояснила низкою важливих ініціатив, які учасники ринку та галузеві асоціації реалізували протягом кількох останніх років. Наприклад, профорієнтаційні шкільні програми серед учнів 8-11 класів, що покликані популяризувати IT спеціальності, Дні відкритих дверей, хакатони тощо.

Однак лише 10% жінок займають керівні посади в IT. "Цей показник не зміються уже довгий час", - підкреслила очільниця Люксофт в Україні. Очевидно, припустила вона, що на негативний тренд впливають певні фактори. Наприклад, культура та традиційні переконання в тому, що жінки є тільки "берегинями сімейного вогнища", "жінки – слабка стать" або ж міфи про "жіночу" логіку.

В українських і закордонних IT-компаніях частка жінок зрідка перевищує 30%, поділилася своїми спостереженнями генеральний директор Майкрософт Україна Надія Васильєва. А частка технічних спеціалісток іще нижче. За її словами, гендерний дисбаланс в цій сфері був визнаний проблемою на рівні Організації об'єднаних націй. Згідно з дослідженням серед британських компаній, що наймають IT-професіоналів, тільки 1 з 20 претендентів на роботу − жінка.

Українська IT-індустрія належить до тих галузей, які розвивається найбільш динамічно. І пропонує вітчизняному ринку праці фактично найсучасніші тренди у сфері управління персоналом. Про це розповіла Катерина Криворученко, керівник експертно-аналітичного центру Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна.

Вона припустити, що причина невисокої жіночої присутності в IT пояснюється стереотипами у суспільстві, які проявляються ще на рівні отримання освіти. Можна доволі часто почути, що вибір професії в STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) – не жіноча справа, зазначила Криворученко.

Згідно статистики, в середньому у світі зі 100 керівників вищої ланки лише 15 жінок. І Україна на цьому тлі виглядає непогано. В глобальному рейтингу Жінки в IT-індустрії наша країназаймає 11 сходинку зі 130. А це доволі хороший показник, підкреслила представниця HeadHunter Україна.

В українській галузі інформаційних технологій траплялися випадки, коли першопроходьцями в IT ставали жінки. Наприклад, першим розробником компанії JBS стала молода та амбіційна дівчина, розповіла директор цієї компанії Анна Тищенко. "Минуло майже дев’ять років з того часу і ми продовжуємо підтримувати тенденцію - до 35% проектного персоналу в нашій компанії становлять представниці прекрасної статі, які проявили себе не тільки висококваліфікованими інженерами, а й чудовими лідерами команд", - підкреслила вона.

Чому так мало айтішниць?

Що заважає жінці зробити кар'єру в технологічній компанії? Те ж, що в будь-який інший, переконана Ганна Захараш із Київстару. Жінки рідко вміють правильно себе "подати" на співбесіді, зазначила вона. Їм складніше витримувати суспільний осуд за те, що вони не дотримуються work/life balance. Представницям прекрасної статі потрібна велика мужність, щоби відстоювати свою точку зору в згуртованих чоловічих колективах. А ще жінки рідко підтримують одна одну всередині компанії, підсумувала вона.

В Україні заведено, що жінка повинна йти у декретну відпустку по догляду за дитиною. "А що як чоловік, пожертвуючи своєю кар’єрою на користь дружини, зробить це? Нажаль, нічого кращого, ніж "підкаблучник", він на свою адресу не почує", - поділилася своїми думками про неготовність українського суспільства до змін Олександра Альхімович (Люксофт).

Одна із проблем, чому жінок в IT менше, це подвійне навантаження, підкреслила гендиректор Майкрософт Україна Надія Васильєва. Зазвичай, якщо в родині працюють обидва з подружжя, то основну частину хатньої роботи виконує дружина. Для успіху в IT-кар'єрі жінці важливо правильно розподілити обов'язки в сім'ї, а також добре володіти техніками тайм-менеджменту, впевнена Васильєва.

Директор JBS Анна Тищенко визнала, що інколи можуть зустрічатися випадки, які можна назвати проявами "побутового сексизму". "Уявіть собі ситуацію, коли презентувати складне інженерне рішення приходить молода дівчина, а наші стереотипи чекають на представника з IT галузі схожого на вже навіть дещо забутого "бородатого системного адміністратора. Звісно, що перша реакція може бути чимось схожа на недовіру, але це питання дуже швидко вирішується якістю показаної роботи", - запевнила вона.

Що ж робити

Олександра Альхімович вважає, що в Україні не вистачає певних рольових моделей. Які могли би слугувати прикладом для наслідування школяркам та студенткам. "Або ж ми мало говоримо про такі конкретні приклади", - висловила припущення вона.

За її словами, статистика свідчить не на користь жінок. Наприклад, чоловіки схильні частіше просити підвищення заробітної плати, ніж жінки. Чоловіки не бояться демонструвати результати своєї праці, вони більш публічні та впевнені в собі. "Саме тому я бажаю українським жінкам віри в себе та свої можливості, бажаю постійно займатися самоосвітою і не боятись братися за цікаві та складні проекти", - заявила керівничка однієї з найбільших IT-компаній України.

"Жінок у високотехнологічній галузі має бути більше", - переконана Надія Васильєва. Оскільки частка жінок в ІТ набагато менша, ніж чоловіків, то на ринку праці виникає проблема гендерного дисбалансу в оплати праці. "А це створює великий виклик для суспільства", - застерегла гендиректор Майкрософт Україна.

Дуже багато досліджень стверджують, що різниця між зарплатами чоловіків і жінок зведеться до мінімальної різниці, хоча й не так швидко. Доведеться зачекати 50, а за деякими даними – цілих 100 років, розповіла Анна Тищенко з JBS. Хоча вже зараз можна зустріти позитивні сигнали. Наприклад, у Швеції та Норвегія не маюсь значного розриву між зарплатнями чоловіків та жінок, які виконують одну й ту саму роботу.

Показать ещё новости
Радіо НВ
X