Звідки взявся Біткоін і в чому його переваги. Блог Сергія Калініна

1 листопада 2017, 23:03
У порівнянні з паперовими грошима Біткоін має низку безсумнівних переваг: децентралізація, анонімність, універсальність, безпека

Минулого разу я почав з базової теми – що ж таке "блокчейн". На черзі в нас "біткоін", що не дивно – це найвідоміше слово серед інших термінів криптосвіту. Отже, з чим ми маємо справу?

Відео дня

Перше, на що відразу хочеться звернути увагу – це визначення "біткоін" і "Біткоін", які можна зустріти однаково часто. В чому різниця? Якщо ми говоримо про біткоін як про електронні гроші, то використовуємо маленьку літеру "б" – "біткоін", іменник як позначення товару. А ось сама мережа, блокчейн – пишеться з великої "Біткоін", як власна назва, що позначає ім'я протоколу.

Біткоін – це класична криптовалюта, і за формою, і за змістом. Його функція – передача, накопичення і збереження вартості, на відміну від багатьох токенів, що використовуються для доступу до тих чи інших сервісів або активів. Як я вже згадував у попередній публікації, блокчейн народився з легкої руки Сатоші Накамото як мережа для виробництва ( "майнінгу"), передачі та валідації біткоіну як активу.

Як же це все відбувається?

Почну з поганих новин. Біткоіна як об'єкту не існує і його не можна, як долар або фунт, покласти в банк, в банку або під подушку. Його не можна "додрукувати". І в цьому його сильне місце. Звичайно, не існує його і у фізичному вигляді або у вигляді гарних монет, які спритні цигани намагаються продавати як біткоін. Хоча, монети є, але тільки сувенірні та й коштують вони мксимум пару баксів. Але! Біткоіну не існує і як електронного об'єкту! Ви не можете вказати на файл на будь-якому носії і сказати, що це "біткоін". По суті, "мати біткоін" – це володіти електронною адресою в мережі блокчейн, з яким асоційовані певні транзакції, що існують у розподіленому реєстрі, який складається з блоків. І, саме сума цих транзакцій за вказаною адресою і буде сумою ваших біткоінів.

Все побудовано на принципах криптографії та комбінації двох видів даних, ключах: приватних і публічних. Жодна транзакція не може бути визнана, якщо блокчейн шляхом консенсусу не визнає, що ці два ключі належать одній транзакції та одному гаманцю. Відправляючи в блокчейн публічний ключ (адресу) ви також відправляєте підпис до транзакції, яка як раз і підписана приватним ключем і в якій містяться дані, куди повинні кошти прийти, яка сума і дата. Саме втрата (або крадіжка) приватного ключа і є прямим шляхом до втрати записів транзакцій конкретного гаманця, а отже, і ваших біткоінів. І саме в цьому проблема багатьох веб-гаманців, навіть найвідоміших – ви не контролюєте свої приватні ключі, а тільки пароль до аккаунту.

Отже, вас звуть Петя і ви хочете відправити кілька біточків своєму другові Васі за щось дуже вартісне. Що далі. Мається на увазі, що ці монети у вас є, як і адреса Васі. До речі, самі адреси генеруються випадково, і є просто набором цифр і букв. Ви вводите цю адресу (публічний ключ), і гаманець за допомогою криптографічного алгоритму (в біткоіну це SHA-256) і приватного ключа підписує транзакцію, додаючи туди всі необхідні дані, щоб адреса Васі (відкритий ключ) зрозуміла, що ці гроші його, і розшифрувала транзакцію (приватний ключ).

Якраз вся ця інформація і входить до блоків, а потім і до ланцюжка блоків таким чином, що змінити її ("відкотити") практично неможливо. Чому? Тому що визнати транзакцію вірною (валідною) можуть тільки майнери. І в цьому їхня ключова роль у безпеці системи. Перш ніж транзакція потрапить до Васі, її повинні засвідчити мінімум три майнери (іноді, протокол вимагає більше підтверджень) у трьох блоках. А якщо кожен блок в біткоіні з'являється один раз на 10 хвилин, то на зарахування біткоінів Васі піде 30 хвилин, хоча транзакцію буде видно одразу. Просто розпоряджатися бітками Вася зможе тільки через півгодини.

З урахуванням того, що мережа може обробляти транзакції зі швидкістю, не більшою за три штуки на секунду, періодично буває зависання в платежах, коли черга бажаючих (mempool) переповнена. І тому зараз триває битва за збільшення пропускної здатності мережі або збільшення розмірів блоків. І саме за підтвердження транзакції майнери беруть комісію (fee).

Ключова перевага біткоіну, на відміну від емітованих грошей, – його обмежена кількість, що робить його активом, придатним для зберігання вартості, тому що монетарна інфляція в даному випадку зменшується, а не збільшується з часом. Всього, згідно з протоколом, у світі може існувати 21 мільйон монет. Зараз існує приблизно 16 мільйонів біткоінів. І, за розрахунками, весь біткоін буде виготовлений приблизно у 2140 році. Однак варто навести цікавий факт. Приблизно 1 мільйон монет вважаються втраченими. Як таке може бути? Та просто.

За часів появи біткоіну, цифрових гаманців в тому вигляді, якими ми їх знаємо зараз, просто не існувало. Приватні ключі, які і є способом мережі визначити, що у вас є ця криптовалюта, були загублені разом із жорсткими дисками, затерті, або паролі були забуті. Тому, фактично, варто очікувати що всього в обігу в світі буде близько 20 мільйонів монет. При цьому кількість бажаючих ними володіти буде збільшуватися. Саме в такій диспропорції і ховається секрет зростання вартості біткоіну.

Звідки береться ціна? Є кілька чинників. Перший – попит і пропозиція. Скільки людина А готова віддати за щось, що є у людини Б. Так само це стосується будь-яких інших активів з давніх давен. У тому числі й паперових, або "фіатних" грошей. Гроші – це просто оптимізований засіб, що допомагає полегшити обмін одного товару на інший, при цьому гроші самі є товаром, тобто універсальним учасником обміну. Тому, коли між учасниками угоди є консенсус щодо ціни, актив, у даному випадку біткоін, може коштувати будь-яку суму, якщо її готові платити.

За часів зародження монети, коли т.зв. "складність" була мізерною і майнінг легко здійснювався на звичайному комп'ютері, кожен біткоін, який виплачувався як винагорода за валідацію блоку, не коштував практично нічого. З урахуванням того, що за кожен блок винагорода майнера становить 25 біткоінів, історія про придбання піци за 10 000 біткоінів вже не здається такою фантастичною.

Другий чинник, і він наразі маловідомий, але набагато важливіший – ціна як фактор безпеки самого блокчейну. Щоб почати атаку на мережу, потрібно володіти і керувати 51+ відсотком потужності мережі (хешуюча потужність). А це дуже дороге задоволення. Тому ціна біткоіну і визначається економічним чинником – яка собівартість виробництва і скільки буде коштувати отримати контроль над 51% хешуючої потужності. Що в теорії може навіть призвести до спроби змінити попередні блоки. Тому майнінг стає все більш затратним, щоб підтримувати безпеку мережі, без чого вартість біткоіну буде близькою до нуля.

Тут сідайте міцніше: на сьогодні вартість обладнання для контролю 51% потужності мережі становитиме близько $1,9 млрд, а на електрику треба буде витрачати приблизно $4 млн на день. Тому якщо хтось і буде ламати блокчейн, то тільки якийсь серйозний уряд. Отож, у вартості та існування біткоіну є тверда економічна основа. Біткоін далеко не безкоштовний і береться далеко не з повітря – він виробляється, і собівартість його коливається останнім часом в районі $700.

Отже, основні переваги біткоіну:

1. Децентралізація. Ніхто не керує валютою і ніхто її одноосібно не контролює. Ми довіряємо криптоалгоритму справу верифікації транзакцій, які ми домовилися наділити певною цінністю.

2. Анонімність. Публічні адреси повністю відкриті в блокчейні, включно з транзакціями. Але хто стоїть за ними – дізнатися з блокчейну неможливо.

3. Ефективність. Економічна вартість у блокчейні набагато менша, ніж у традиційних платіжних каналах. Причому, біткоін далеко не найдешевший в цьому сенсі. При цьому швидкість транзакції може і не зовсім підходити для покупок в магазині, але все одно бути набагато вищою, ніж у банківських платежів. Для її здійснення потрібен смартфон з доступом в інтернет і нічого більше.

4. Універсальність. Ви можете платити куди завгодно, скільки завгодно і як завгодно. Ви можете обміняти на будь-яку іншу криптовалюту або багато-які фіатні гроші, робити платежі або заощадження. Тільки ви вирішуєте, як контролювати свої гроші.

5. Безпека. Криптопротокол дає гарантію, що гроші прийдуть до одержувача і при цьому йтимуть від платника, а сама транзакція буде підтверджена не якимось операціоністом або касиром, а одним з найскладніших криптопротоколів у світі, і вам для цього не потрібно робити додаткових кроків.

Отже, я пройшовся тільки по основах наймістичнішої, найшанованішої і найпотужнішої криптовалюти у світі – біткоіну. Я ще повернуся до нього під іншими кутами і з іншими взаємозв'язками. А ось наступного разу займуся enfant terrible криптосвіту – Ethereum.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X