Прощавай, Google. На який безпечний браузер/месенджер/пошуковик вам варто перейти

7 лютого 2021, 20:28

У кінці січня в світі відзначають День захисту персональних даних. Добре, що є окремий день для того, щоб згадати про важливість захисту персональних даних. Це все добре, але просто «згадати» — мало, потрібно діяти!

У зв’язку з цим пропоную розглянути кілька альтернатив звичним нам сервісам, які з великою повагою ставляться до користувацьких даних.

Пошукова система

Google → DuckDuckGo

Відео дня

Всім відомо, що Google зібрав про нас дуже багато даних і вже знає нас краще, ніж рідна мати. Передусім це все завдяки його пошуковій системі. Щодня ми шукаємо там лише те, що нас цікавить, переходимо на ті посиланнях, які нас залучили тощо.

На основі наших уподобань Google збирає і створює у себе цифровий профіль, в якому з дуже високою точністю зафіксовано всі наші інтереси, потреби та інші особливості. З одного боку — це персоналізована пошукова видача, але з іншого — рекламні пропозиції вже настільки точні, що передбачають наші потреби. Рано чи пізно Google почне цим зловживати.

Як можна знизити кількість переданої інформації пошуковим системам? Наприклад, частково або повністю перейти на пошуковик DuckDuckGo.

Основна і ключова відмінність від Google полягає в тому, що DuckDuckGo не збирає ніякої інформації про користувача. Його пошукова видача формується на основі більш ніж 400 джерел, в які входить, наприклад, Wikipedia, WolframAlpha та інші. Таким чином ви отримуєте той самий пошуковик, який покриває базові потреби в пошуку і знаходить те, що вам потрібно в більшості випадків. Водночас не тримає у себе детальну інформацію про вас.

Почніть з браузера в мобільному телефоні і встановіть у ньому пошуковик DuckDuckGo за замовчуванням, а після того, як ви до нього звикнете — встановіть на комп’ютер та інших пристроях.

До речі, у DuckDuckGo є коротший і зручніший для введення домен — duck.com, який йому колись передав Google.

Месенджер

WhatsApp → Signal

До того, як Facebook у 2014 році купив WhatsApp — він був непоганим месенджером. Але це було давно. Facebook купив його досить дорого (близько $16 млрд), зробив безкоштовним, наростив аудиторію і, ясна річ, настав час його монетизувати. Напевно ви чули, що з 8 лютого 2021 року WhatsApp повинен був почати ділитися даними з Facebook.

Після галасу і відтоку користувачів дату змістили на 15 травня 2021 року. Після цієї дати WhatsApp почне ділитися з Facebook такими даними: інформація про обліковий запис, зокрема — номер телефону, дані про транзакції, про взаємодію з іншими користувачами, інформація про пристрій, IP-адреса та інші метадані.

Не чекаючи травня, пропоную почати міграцію в месенджер Signal. З досвіду взаємодії, він мало чим відрізняється від будь-якого звичного месенджера: безкоштовний, реєстрація за номером телефону, смайлики, стікери, фонові зображення в чатах, застосунок для комп’ютера тощо.

Але, ключова особливість полягає в тому, що Signal — захищений месенджер, який не збирає і нікому не передає користувацьку інформацію і метадані. Запорукою того, що Signal не стане таким, як WhatsApp, є статус некомерційного проекту, який існує на гранти, пожертвування, і, чим більше у нього користувачів, тим швидше він проникає в смартфони і розвивається.

Спробуйте спочатку перевести в Signal важливі чати з WhatsApp, це як мінімум підвищить безпеку важливого листування, а згодом — туди підтягнеться і решта ваших співрозмовників.

Браузер

Google Chrome → Brave

Свого часу компанії Google стало мало інформації про користувачів, яку вона збирала в пошуковій видачі, і її керівництво вирішило випустити власний. З його допомогою він став краще розуміти, як люди взаємодіють з сайтами і навчився збирати максимально можливу кількість інформації про дії користувача. Та й загалом «підім'явши під себе» частку браузерів, перетворився на «інструмент стеження». І, звичайно ж, «режим інкогніто» ніяк не врятує від усього цього.

Дійсно, Chrome зручний, працює швидко і так далі, але чи варто це того, щоб натомість віддавати свої дані? Навряд чи. Згодом і комп’ютери стали швидшими, і гідних альтернатив стало більше, тому настав час придивлятися в бік інших розробників браузерів.

Гарною альтернативою може для вас стати Brave, — браузер з відкритим вихідним кодом і орієнтацією на захист приватності користувачів.

Практично ніякої принципової відмінності від Chrome у досвіді взаємодії: ті самі вкладки, пошук в адресному рядку (до речі, можна встановити DuckDuckGo пошуковиком за замовчуванням), головна сторінка з часто відвідуваними сайтами і так далі, але, із вбудованими інструментами захисту від стеження. Саме це нам і потрібно! Для наочності, браузер веде облік кількості заблокованих ним трекерів, реклами і зекономленого часу на завантаження сайтів.

Для початку не обов’язково повністю й одразу всю свою інтернет-активність переносити в Brave, але точно варто спробувати ним користуватися. Згодом ви помітите, що якихось глобальних відмінностей від Chrome немає, а відсутність деяких функцій — не критично, зате стеження з боку Google та інших стане відчутно менше.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X