Як коронавірус загрожує вашим персональним даним

22 травня 2020, 21:00

На тлі пандемії різко збільшився обсяг використання технологій, і без того критично важливих у нашому житті. Ми все частіше запитуємо: чи спостерігає за нами Великий брат і чи не знає він вже про нас занадто багато?

Відповідь на це запитання на глобальному рівні поки швидше оптимістична. Google, Facebook, та інші технологічні гіганти ще до виникнення пандемії стали приділяти підвищену увагу сфері захисту персональних даних.

Відео дня

Тренд на The future is private вже активно позначається на новому функціоналі звичних нам сервісів і активно підтримується законодавчими нововведеннями регуляторів по всьому світу.

Але і ми самі можемо зробити дуже багато для забезпечення власної інформаційної безпеки в різних сферах цифрового життя. Важливо пам’ятати, що базові правила безпеки та інформаційної гігієни за часів кризи важливі майже так само, як і звичайна гігієна.

Пошукові системи і соціальні мережі

Пандемія істотно вплинула на роботу соціальних мереж і ситуативний маркетинг. Щоб уникнути спекуляцій, Facebook і Google та інші провідні компанії по всьому світу лімітують використання для комерційної вигоди інформації такого роду.

Крім того, з початком пандемії Facebook і Twitter істотно змінили алгоритми видачі постів, що стосуються безпосередньо коронавірусу, й обмежили показ непідтвердженого контенту з даної теми.

Ну а звичайним користувачам потрібно знати, що будь-яка інформація, яка видається нам в інтернеті, базується на попередній взаємодії з соцмережами і рекламою.

Найпростіший спосіб отримувати достовірні дані — відключити рекламні cookies і заблокувати показ реклами в спеціальному розширенні в браузері.

Сервіси конференц-зв'язку

Тут показовим є приклад Zoom — платформи, яка від початку пандемії стала надзвичайно популярною. В кінці березня — на початку квітня 2020-го у сервісу актуалізувалися досить серйозні проблеми з безпекою.

Відсутність шифрування даних поставила під сумнів конфіденційність спілкування. Зафіксували кілька випадків, коли до онлайн-мітингів отримували доступ не авторизовані користувачі, оскільки не стояли відповідні системи контролю доступу.

Ще одна «діра» в політиці приватності дозволяла компанії і третім сторонам зіставляти дані з Zoom з інформацією з соцмереж. Практика комбінування різних за метою збору даних прямо заборонена GDPR (Генеральним регламентом про захист персональних даних) і вважається такою, що порушує принципи регулювання онлайн-реклами.

Почали з’являтися гучні публічні заяви про відмову від користування Zoom великими корпоративними клієнтами. Компанія продемонструвала проактивну позицію, яка містила 60-денний план поліпшення безпеки.

Одним з етапів стало поглинання стартапу в Keybase, фахівці якого займуться вирішенням завдання наскрізного шифрування відеодзвінків у Zoom. Розробники впровадили функцію шифрування всіх дзвінків, як, наприклад, це працює в WhatsApp і Telegram.

На даний момент питання безпеки в Zoom можна вирішити, якщо ви правильно встановлюєте налаштування.

Як і при використанні будь-якого іншого сервісу конференц-зв'язку, важливо перевіряти режим доступу в дзвінок, наявність прав адміністратора у організатора дзвінка і шифрування з'єднання.

Також експерти радять використовувати веб-версію сервісу, а не десктопну програму, оскільки вона швидше отримує оновлення систем безпеки. Будь-який запис онлайн-заходів може здійснюватися лише за згодою учасників.

Для багатолюдних заходів хорошою практикою буде оголошувати, що захід записується кожному учаснику заходу до того, як учасник до нього приєднався Zoom така функція є).

Програми для моніторингу контактів

На початку травня Google і Apple оголосили про випуск програми «Contact Tracing API», яка є частиною їхнього спільного проекту і дозволяє відстежувати контакти хворих на коронавірус.

Ініціатива мала резонанс, адже жодна з цих компаній не є державною і, відповідно, не має права на збір і обробку чутливих даних. Однак, розробники підкреслюють, що використання цієї програми можна відновити лише за активної (отриманої в результаті діалогу) згоди суб'єкта даних.

ПЗ, що стало результатом колаборації Google і Apple, може дозволити швидше імплементувати відстеження контактів там, де державна система не розробила власний механізм.

Наприклад, уряд Великобританії планує перейняти елементи такої технології для реалізації власного режиму відстеження контактів в рамках боротьби з COVID-19.

Водночас варто пам’ятати про принцип мінімізації даних. Використання таких сервісів необхідно тільки в разі наявності відповідної вимоги з боку уповноваженого органу, і в мінімально можливому обсязі.

Щоб зробити взаємодії з технологіями більш приватними, краще дотримуватися цих простих порад:

1 Мінімізуйте особисті дані, які ви поширюєте. Надавайте тільки ту інформацію, яка необхідна для надання вам тієї чи іншої послуги.

Вашому банку не потрібна інформація про контакт з хворими для надання банківських послуг.

2 Завжди звертайте увагу на налаштування приватності.

Нерідко вашими даними заволодівають після того, як ви, не подумавши, погодилися дати доступ до мікрофона, фотографій, файлів тощо.

3 Не користуйтеся сумнівними ботами на кшталт скандального UA Baza, який видавав персональні дані українців, зібрані з державних реєстрів і комерційних баз даних.

Внаслідок запиту можна поза своєю волею поділитися особистими даними зі зловмисниками.

І ще один фактор, про який важливо пам’ятати: забезпечення приватності — це не тільки відповідальність приватної особи. Як у період пандемії, так і після нього, дані відіграють ключову роль у соціальних процесах.

А отже, критично важливо для компаній пам’ятати про те, що приватність — це не про скопійовану політику з інтернету, а про організаційні та технічні заходи безпеки, яка важлива майже так само, як фізична безпека.

Для користувача його згода в більшості випадків — це доступ до джерела збору інформації. Будьте акуратніші й уважніші до того, як і де ви його надаєте.

Для держави ситуація, що склалася, — важливе нагадування про те, чому будувати інновації можна тільки з дотриманням відповідних норм безпеки.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X