Блокчейн захистить наші особисті дані в мережі. Не вірите?
Розповідаємо, що таке технологія блокчейн і як вона допоможе позбавити нас від контролю інтернет-корпорацій, надаючи користувачам все більше можливостей у мережі.
Що зараз являє собою інтернет? Це мережа серверів, кожен з яких має свою адресу, і все це пов’язано мережею і, за всієї видимості свободи, централізовано.
Але ось з’являється ідея децентралізації з розвитком технології блокчейн. І що зміниться? Та практично все.
Це буде безпечний простір, в якому правила будуть встановлюватися звичайними користувачами, а не корпораціями.
Зараз корпораціям належать наші паролі у соціальних мережах, повідомлення в наших чатах і взагалі все, що ми публікуємо в інтернеті.
Вони можуть привласнити наші активи, шпигувати за нами, забанити нас і продати наші найпотаємніші таємниці тому, хто просто запропонує ціну вище.
І головне — не ми вирішуємо, що нам публікувати в інтернеті.
Чи справді мій це домен?
Всю систему доменних імен (DNS) контролюють корпорації, а не користувачі, які їх купують. Доменні імена часто забирають у власників за запитом урядів та інших сторін.
Так France.com був вилучений у людини, яка володіла ним з 1994 року, просто тому що Франція вирішила, що уряд країни має бути господарем цього домену.
А власники доменів .com у всьому світі часто дивуються, коли їм приходить запит від уряду США з вимогою віддати доменне ім'я своєму справжньому правовласнику — компанії Verisign (американській компанії, яка володіє правами домену .com).
Влада Лівії наклала арешт на сайт vb.ly за порушення ісламських законів, хоча сам сайт і його власник не перебували за межами країни. Тепер будь-яка сторінка в світі з доменом .ly підлягає видаленню за запитом уряду Лівії.
Ще раз: зараз інтернет повністю централізований, тобто контролюється кількома IT-гігантами: Google, Amazon, Facebook, Apple і сервісами, які належать цим корпораціям.
Децентралізація ж — це нова ера еволюції всесвітньої мережі. Це повернення до початкової мети і цінностей інтернету, де незалежність і креативність брали гору над комерційними інтересами.
Головний в інтернеті майбутнього — користувач
У разі переходу до децентралізованого інтернету користувачі, а не компанії контролюватимуть свої цифрові активи і дані. Це буде можливо завдяки блокчейн-мережам.
Таким як Ethereum, Filecoin та іншим. До 2030 року, якщо вони будуть успішно розвиватися, на інтернет очікують величезні зміни, які підвищать рівень свободи всесвітньої павутини.
У нас може з’явитися глобальна мережа, керована користувачами, інтернет, в якому пріоритет — це свобода.
Як буде виглядати інтернет у 2030 році?
1 Відповідальність на користувачах
Сайти в Інтернеті майбутнього будуть контролюватися спільнотами, а не однією людиною або компанією.
Люди будуть визначати те, які статті публікуються і який контент висвітлюється. Наприклад, так зараз у всьому світі працює Вікіпедія.
Вона росте, регулюється і самовдосконалюється завдяки спільноті користувачів.
Так само в епоху Web 3.0 ми будемо відвідувати популярні новинні сайти, які не контролюються будь-якою конкретною людиною або групою.
Заголовки головних новин визначатимуть користувачі.
Люди будуть вирішувати навіть те, чи є стаття правдивою або надмірно упередженою.
2 Пріоритет користувацькому досвіду
Замість того, щоб зберігати дані в соцмережах, користувачі будуть тримати інформацію в децентралізованих мережах і ніби скрізь по інтернету носити свої дані з собою.
Наприклад, я заходжу в соціальну мережу, в якій зручно шукати інформацію про моїх друзів.
Потім я переходжу в іншу соціальну мережу, і мої контакти, повідомлення, коментарі та інша інформація слідують за мною, коли я переміщаюся по різних соцмережах.
У кожного користувача є тільки одне ім'я користувача, а не різне для кожної соцмережі. Наприклад, я хочу зареєструватися в новій соцмережі.
Мені не потрібно заповнювати свої дані заново, тому що мої контакти і дані приходять відразу зі мною. Я просто входжу в нову систему перший раз, і все працює.
І головне, якщо я ділюся даними із застосунками — мені за це платять. Потім я погоджуюся дивитися рекламу і знову отримую за це гроші.
Тобто я отримую стабільний дохід від одного з найважливіших активів — інформації про мене в інтернеті. Постійно будуть з’являтися нові застосунки, які надають мені кращий користувацький досвід, і він містить максимально високу ціну за мої ж дані і мою увагу.
3 Люди отримують прибуток, а не (тільки) компанії
До 2030 року перехід від інтернету, контрольованого корпораціями, до інтернету, керованого користувачами, зробить усіх людей на планеті багатшими.
Мільярдам людей стане простіше розпочати свій бізнес або проінвестувати у свою освіту.
Користувачі та їхні дані будуть існувати в інтернеті без обмежень.
Подібно до того, як права на фізичну власність поклали початок промислової революції, так і права цифрової власності викличуть цифрову промислову революцію.
Ми будемо отримувати десятки тисяч доларів від діджитальних активів. 50% статку перебуватимуть у цифрових активах, а не в фізичних. Відбудеться розквіт цифрової економіки, і користувачі отримають від цього найбільшу вигоду.
Ми в Unstoppable Domains створюємо кейс децентралізації інтернету по всьому світу. Півтора року тому, крім офісу в Сан-Франциско, ми відкрили ще один офіс у Києві.
І сьогодні я радий, що разом з талановитими українськими розробниками ми разом наближаємо справжню свободу інтернету. Якщо таким буде наше майбутнє — нам всім стане від цього тільки краще.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.