Врятувати рядового майнера. Блог Руслана Чорнолуцького

2 листопада 2017, 23:03
Сьогодні про "крипту" і альткойни не говорить тільки ледачий. Навіть таксисти діляться прогнозами зростання вартості та інвестування в біткойни

На стовпах і зупинках розвішані оголошення про продаж "майнінгових ферм". Активні "криптопідприємці", використовуючи дешеву і не враховану електроенергію будують "ферми", де пули надпотужних суперкомп'ютерів "майнять" біткойни — як раніше добували корисні копалини в кар'єрах і шахтах, так добувають тепер вони нове цифрове "золото".

Відео дня

А тим часом держава, з одного боку декларуючи перехід держсектора на технології блокчейн, інший "рукою" проводить незаконні силові облави і рейди на IT-сектор і криптоіндустрію.

Нині популярний в побуті майнінг криптовалюти є видобутком зашифрованого і обмеженого в кількості криптообчислювального програмного коду, потрібна комбінація для якого формується методом комп'ютерного підбору безлічі числових варіацій. Тобто, майнінг — це глобальна діяльність зі здійснення комп'ютерних, математичних і програмних криптообчислень, яка здійснюється в світі поза межами і юрисдикціями держав.

Зазначу, що фінансово-правова сутність таких криптовалют досі не має однозначного юридичного визначення.

Чинне законодавство України не містить будь-яких заборон на здійснення "майнингової" та "криптоінвестиційної" діяльності. Тому сам собою майнінг криптоактивів не порушує чинне українське законодавство.

Невизначений правовий статус і природа криптовалюти в Україні не дає можливості офіційним фіскальним органам ні нараховувати приватним особам, які торгують і генеруюють (майнять) біткойни та інші віртуальні валюти, податки на отриманий від угод прибуток, ні притягати до відповідальності за несплату.

В останні місяці ми спостерігаємо, як Служба безпеки України та інші українські силові відомства почали обшуки й облави у видобувачів майнерів криптовалют. Які ж правові підстави таких сумнівних процесуальних дій "силовиків"?

Майнерам закидають все що завгодно, від підозри в контрабанді, ухиленні від сплати податків, незаконному підключенні до електромереж, до використання неліцензійного програмного забезпечення та кібертероризму. Однак, поки в діях і пред'явлених підозрах правоохоронців мова навіть не йде про незаконне використання заборонених фінансових і платіжних засобів, електронних валют та інших грошових знаків.

Будь-яка криптовалюта, зокрема біткойни, звичайно може теоретично нести в собі функцію платіжного засобу. Однак вона вже точно не є "грошовим знаком" або валютою в розумінні українського законодавства. Бо згідно зі статтею 34 закону Про Національний банк України, "грошовий знак" — це паперові банкноти або монети. Це саме стосується й визначення "грошового сурогату".

Однозначно, що в Україні видобуток криптовалют (майнінг) і їх купівля-продаж фізичними особами — не порушують чинного українського законодавства, тому не є кримінальним злочином в нашій країні. Правового режиму криптовалют в Україні досі не існує, і тому вони сьогодні видобуваються і обертаються в сірій зоні. Це означає, що саме собою їх генерування, використання, інвестування не карається, проте держава не несе ніякої відповідальності за ризики, пов'язані з їх обігом: шахрайство, банкрутство тощо.

Якщо ви при використанні криптовалют не фінансуєте тероризм і не торгуєте наркотиками, то їх використання в Україні на законних підставах. Якщо ви відкриваєте рахунок в криптоактивах в електроному гаманці в українській юрисдикції, то правових підстав переслідувати вас за їх використання та інвестування теж немає.

Так, наприклад, чинний Податковий кодекс України зобов'язує декларувати дохід, отриманий на території країни і сплачувати відповідні податки. Ухилення від сплати податків є правопорушенням і загрожує притягненням винних до адміністративної та кримінальної відповідальності. У той же час, поки ні біткойни, ні інші альткойни офіційно не визнані в Україні, то й адмініструвати оподаткування та операції з криптовалютами фактично і юридично неможливо.

Таким чином, при генеруванні (видобутку), інвестуванні, купівлі — продажу криптовалют діє конституційний принцип свободи — "дозволено все, що не заборонено законом". Таким чином, сам факт відсутності регулювання "майнінгу" законодавством не робить його незаконним. Що ж стосується самого поняття "майнер", то в жодному нормативному акті України воно не визначено. І як при цьому під час обшуку або огляду правоохоронцям і судам визначити, що та чи інша техніка є "майнером", або виконує таку функцію?

І все ж ризики, пов'язані з використанням цифрових криптовалют, безсумнівно, існують. Однак вони пов'язані не стільки з самою криптовалютою, скільки з відсутністю в Україні конкретних норм права, що регулюють її обертання.

Сьогодні основним ризиком, пов'язаним з подібними розрахунками є те, що податкова служба може визнати такі операції нереальними, а саму угоду – нікчемною. Однак, при належному документальному оформленні документів, і цей ризик можна мінімізувати.

Що стосується кримінальної відповідальності за майнінг і використання криптовалют, то цей ризик скоріше перебільшений. Аналіз практики судових рішень показав, що особи, які використовували біткойни в особистих і законних цілях, до кримінальної, фінансової та адміністративної відповідальності не притягалися.

Практичні поради майнерам криптовалют

Під час подібних обшуків правоохоронців рекомендується ознайомитися з визначенням слідчого судді на предмет того, що слідчий має право здійснювати – тимчасовий доступ в приміщення і до майна, огляд або обшук.

Радимо вам і вашим співробітникам не відповідати на прямі запитання правоохоронців, посилаючись на своє право передбачене ст. 63 Конституції України, п. 1 ст 8 закону "Про оперативно-розшукову діяльність" та відсутність повноважень. Не надавати нікому і ні за яких обставин пояснень, що діяльність пов'язана з генеруванням криптоактивів - "майнінгом" і криптовалютами. Не підписувати ніяких документів, змісту яких ви не розумієте.

Якщо в рамках слідчих заходів вилучаються комп'ютери та інша техніка, треба обов'язково фіксувати свої заперечення в протоколі обшуку в розрізі того, що вона вилучена без огляду її експертом на предмет наявності доказів, що порушують закон. Застосовуючи таку тактику, у вас буде більше правових підстав у процесі повернення такої техніки і програмного забезпечення через суд. Також рекомендується подавати заяви, клопотання (наприклад, про допуск адвоката, проведення відеофіксації, залучення зацікавлених понятих).

У випадках коли ваша приватна діяльність пов'язана з генеруванням (майнінгом) криптоактивів і криптоінвестуванням, бажано зареєструватися як суб'єкт господарювання юридична особа або фізична особа — підприємець, з видами діяльності – комп'ютерне програмування, діяльність з управління комп'ютерним обладнанням, інша діяльність в сфері інформаційних технологій і комп'ютерних систем, обробка даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність; отримати статус суб'єкта платника єдиного податку 2 або 3 групи; оформити офіційні договори оренди на приміщення де здійснюється така діяльність та розміщено комп'ютерне обладнання.

Автор: Руслан Чорнолуцький адвокат, д.ю.н., старший партнер АФ Катеринчук, Моор i партнери, партнер LegalBlockBit

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X