У відриві: як технологічна відсталість допоможе українському бізнесу? Блог Антона Толмачова

10 липня 2018, 12:38

Чому через кілька років компанії перейдуть на програмно-визначальні дата-центри замість традиційних, і які тенденції на українському IT-ринку сприяють цьому.

Український серверний ринок поки що не відрізняється високою динамічністю в силу декількох економічних причин. Проте, глобальні тенденції простежуються і у вітчизняних компаніях, які прагнуть будувати корпоративні хмарні інфраструктури, що відрізняються надійністю і економічністю.

Відео дня

IT на зльоті

Український IT-ринок зростає найвищими темпами в Європі: за даними IDC, в 2017 році його зростання склало 13,3%. Сьогодні сумарно близько 70% українського IT-ринку припадає на персональні пристрої: смартфони, ноутбуки та комп'ютери.

Така модель використання IT націлена в основному на аудиторію, яка використовує пристрої як для професійної діяльності, так і в повсякденності. Це відрізняє Україну: наприклад, в Польщі частка обладнання становить всього 50%, а все інше – програмне забезпечення (ПО) і IT-послуги.

Це показує, наскільки ми поки що технологічно відірвані від решти світу.

З іншого боку, така відмінність – не лише недолік, а й величезний потенціал для України в створенні і розвитку хмарних технологій і веб-сервісів (програмні платформи на різних серверах). Це стосується і корпоративної IT-інфраструктури. Саме ринок серверів і систем зберігання даних (СЗД) є і індикатором для ринку ПО і характеризує зростання бізнесу в цілому.

За даними IDC, світові поставки серверів в першому кварталі 2018 року збільшилися на 20,7% до 2,7 млн ​​одиниць. У той же час доходи постачальників на світовому серверному ринку зросли на 38,6% до $18,8 млрд. Наприклад, компанія Lenovo показала за рік зростання на рівні 50%.

На думку аналітиків, такий «історичний» попит на сервери обумовлений ринковим циклом оновлення підприємств, високим попитом у постачальників хмарних послуг, збільшенням використання серверів якості основних будівельних блоків для програмно-орієнтованої інфраструктури, широким попитом на більш нові процесори і розгортанням робочих навантажень наступного покоління.

У IDC прогнозують, що до 2021 року ринок хмарних технологій, включно з послугами, інфраструктурою і сервісами для хмарних обчислень, збільшиться вдвічі.

Що таке програмно-визначальні системи?

Бізнес зацікавлений як в надійності інфраструктури, так і в зниженні вартості її придбання і обслуговування. Тому стрімке зростання обсягів даних виводить на перший план системи, які дозволяють не тільки швидко і якісно обробляти і зберігати великі масиви інформації, а й швидше їх оновлювати при одночасному зниженні вартості.

До таких систем відносяться рішення, які об'єднують всі обчислювальні потужності, сховища, сервери і мережі в практично повністю автоматизовану інфраструктуру. Вони отримали назву «програмно-визначальні центри обробки даних» (SDDC, Software-Defined Data Center) і поступово витісняють традиційні системи.

IDC відзначає, що сьогодні компанії по-різному будують свої корпоративні інфраструктури. 40% роблять це через придбання хмарних сервісів, 40% віддають перевагу традиційній інфраструктурі з використанням фізичних серверів і СГД. І поки що тільки 20% компаній замовляють програмно-визначальні системи. Але за прогнозами, до 2020 року ситуація кардинально зміниться: буде продаватися всього 20% традиційної інфраструктури і 40% – програмно-визначальних рішень.

Традиційна інфраструктура – трирівнева: це наявність сервера, системи зберігання та комутації між ними. Наступним етапом розвитку інфраструктури стала поява віртуалізації – це перший крок до побудови програмно-визначальних систем. Можна відзначити, що зараз віртуалізація використовується повсюдно, зокрема й для вирішення критичних завдань.

Хмарні сервіси інтенсивно розвиваються. Але через відсутність єдиної відкритої для всіх платформ при нарощуванні й інтеграції сервісів значно ускладнюється управління ними. Також збільшується вартість гібридних конфігурацій, зібраних з безлічі хмар.

У той же час при програмному підході можна створити відкриту платформу, побудовану за модульним принципом, якою значно простіше управляти. Над існуючою апаратною інфраструктурою створюється програмна надбудова, а всі підсистеми дата-центру віртуалізовані та зібрані в захищену програмну систему. Налаштування, управління та обслуговування віртуальних компонентів таких центрів обробки даних (ЦОД, вони ж дата-центри) проводиться програмним шляхом.

Так, компанія може придбати для побудови SDDC двопроцесорні сервери – в цьому випадку створюється уніфікована спрощена інфраструктура. Наприклад, у Lenovo всі рішення будуються на кількох моделях. Потім всі сервери об'єднуються за допомогою програмного забезпечення від двох ключових розробників ПЗ: Nutanix і VMWare. При цьому кожен сервер бачить всі диски будь-якого іншого. Таким чином, всі обчислювальні ресурси і ресурси зберігання даних виходять повністю віртуалізованими.

Невідворотність переходу

Експерти впевнені в неминучому – насувається повна заміна традиційних ЦОД на програмно-визначальні. Адже при переході на програмно-визначальну модель дата-центру функції управління пристроями і трафіком централізуються і переводяться в один інтерфейс, забезпечуючи злагоджену роботу всієї інфраструктури.

В результаті внесених змін управління набагато спрощується, а ЦОД отримує додаткові можливості. При цьому полегшуються багато завдань: інфраструктуру можна значно нарощувати, функції налаштування і управління стають більш гнучкими, з'являються додаткові ресурси для оптимізації і виправлення помилок.

Це дозволяє отримати більш високу продуктивність, а також нарощувати ресурси зберігання даних. Структура SDDC спрощується за рахунок використання сукупності більш простих в адмініструванні і більш гнучких для заміни та нарощування x86-серверів, що пов'язані єдиним комунікаційним полем і утворюють обчислювальне середовище.

Очевидно, що організація програмно-обумовленого дата-центру має безліч плюсів. Тож, якщо ви ще використовуєте традиційну інфраструктуру, «ми йдемо до вас»!

Автор: Антон Толмачов, фахівець з розвитку серверного бізнесу компанії Lenovo в Україні

Показати ще новини
Радіо НВ
X