Що таке цифрова трансформація і що вона дасть Україні. Блог Володимира Дем’яненка

17 серпня 2018, 12:05

5 переваг, які принесе державі цифрова трансформація.

Я постійно задаюся запитанням, чому країна, в якій понад 160 тис. висококласних IT-фахівців, затребуваних у всьому світі, досі не стала на шлях цифрової трансформації?

«Ваш паспорт готовий», - ця проста смс від сервісів «Готово» і «Документ» полегшила життя мільйонам українців. А уявіть собі, що держава може спілкуватися з вами, звертаючись на ім’я. Що вам більше не доведеться в тисячний раз забивати вашу адресу в чергову обов'язкову для заповнення форму. Або поліцію, яка моментально отримує дані від лікарень, пожежних служб, швидкої або автоматичних систем охорони.

Відео дня

Дитячий садок, який автоматично при реєстрації вашої дитини і вашого дозволу, отримує інформацію про неї з поліклініки з усіма довідками і станом здоров'я. Підприємства, які прогнозують свої замовлення з усіх куточків світу або автоматично планують завантаження підрядників, логістів та своїх потужностей. Цифрова революція забезпечить глобальний обмін даними з усіма, зберігаючи безпеку і конфіденційність.

В українських реаліях шлях діджиталізації вже почав освоювати приватний бізнес. З державним – куди складніше. В Україні все ще більше тисячі діючих держпідприємств. Думка про необхідність взаємодії з ними заздалегідь вганяє нас у стан жалю за витраченим часом і нервами.

І ось ми вже спостерігачі справжнього виклику перед державою. Приватний сектор значно підняв планку в обслуговуванні і користуванні своїми продуктами/послугами, завдяки діджитал-інструментам. І населення вже очікує подібного від держструктур. Той ніби й усвідомлює важливість, але ривок все ще не може зробити.

Що ж принесе країні процес цифрової трансформації?

Розвиток внутрішнього ринку

Якщо побудувати правильну комунікацію процесу цифрової трансформації України, від нього виграють всі. І держсектор, який значно підвищить ефективність своїх підприємств, завдяки цифровізації, і українські IТ-компанії, які нарешті отримають можливість працювати на внутрішній ринок, а значить розвивати його, що тягне за собою нові робочі місця. І, безумовно, виграє й кінцевий споживач, який заслуговує належного рівня обслуговування.

Економія часу

Одна з найбільш просунутих цифрових держав світу - Естонія. Після розвалу СРСР в 1991 році Естонія відразу побудувала свою державну цифрову систему X-Road з урахуванням онлайну. Один з її центральних елементів - це ID паспорт громадян. Естонські ID це і фізичний документ з фото- і біометричними даними, і цифровий ідентифікатор. В ID картці є вбудований чіп, він дає цифровий підпис, захищений піном. Ця ідентифікація людини - можливість легко довести, що вона - це вона - полегшує естонцям взаємодію з урядом або приватним сектором. Процедури, які в інших країнах вимагають поїздки в банк або податкову, естонці безпечно проводять онлайн. За своїм ID вони можуть віддалено реєструвати юрособу, голосувати на виборах і підписувати юридичні документи.

Економія грошей

У 2012 році уряд Нової Зеландії сформував з 10 агентств групу Better for Business. Вона працює над покращенням взаємодії державних установ з бізнесом. Вони поставили собі простий KPI: до 2020 року знизити бізнес-витрати на управління державою на 25%. І впевнений, у них вийде, адже потенціал технологій величезний і все ще недооцінений.

Перешкода корупції

Цікавий випадок, Департамент трудових ресурсів штату Нью-Мексико (США) використовує поведінкову тактику, щоб претендент на страхування від безробіття відповідав більш чесно. Коли система бачить відповідь, що не відповідає звичайному шаблону поведінки заявника, тут же з'являється спливаюче вікно з повідомленням, в якому підкреслюється важливість надання правильної інформації. Через рік після запуску «розумної системи», неналежні виплати впали на 50%, а непередбачені переплати скоротилися майже на 75%, зберігши державі майже $7 млн.

Вплив громад на місцеві бюджети і фінансова прозорість

Наприклад, губернатор американського штату Коннектикут з командою запустили сервіс OpenCheckbook. Він призначений для надання інформації в режимі реального часу про витрати штату. Тепер і місцеві органи контролю і платники податків можуть за кілька кліків отримати інформацію, на що їх штат витрачає гроші і порівняти з іншими витратами. Фінансова прозорість це довіра, а хіба не це основа взаємин між громадянами і державою?

Брендинг території

Але ми не єдина країна, де цифровізація послуг держпідприємств значно відстає від рівня приватного. Наприклад, у просунутій Австралії, штат Вікторія, прийшли до цього за підсумками обговорень всього 3 роки тому, а запустили лише в цьому році.

Вони об'єднали всі послуги першої необхідності, які надають різні компанії/організації жителям штату, в один сервіс, назвавши його просто - Service Victoria. Більше половини бюджету проекту, а саме 81 млн австралійських доларів, були спрямовані на нову технологічну інфраструктуру, що підтримує такі послуги, як оновлення водійських прав, реєстрація новонароджених і смертей, отримання ліцензій на ловлю риби тощо.

Чому виникла необхідність у зміні підходу? Все просто, адміністрація штату підтримувала 538 різних сайтів-сервісів з надання послуг своїм резидентам. Через них велася комунікація як владою, так і жителями, обидві сторони по багато разів запитували/надавали одну і ту ж інформацію, яка всюди дублювалася. За словами представника адміністрації штату, вони опинилися в становищі, коли різні департаменти адміністрації замовляли розробклення ПО для однакових цілей, у інших же зовсім нічого не було, у кожного був свій набір інформації в базі даних за тими ж користувачами. Хоча все це можна було вирішити просто - створивши єдиний софт для збирання і зберігання баз даних. "В умовах, коли приватний сектор постійно підвищує рівень обслуговування та діджиталізується, державному не потрібно бути таким же гарним, як приватний сектор, нам просто не потрібно бути настільки поганими, як прийнято думати про нас", - пояснюють в адміністрації.

Я згоден, але з тією ремаркою, що потенціал вийти на рівень обслуговування приватників є і у держсекторі. Адже часто діджиталізація не вимагає шестизначних витрат, як може здатися на перший погляд. Потрібно почати з простих кроків, як це зробили згадані вище країни.

Автор: Володимир Дем'яненко, СЕО компанії D2

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X