Що таке STEAM-освіта і чому вона необхідна українським школам. Блог Надії Омельченко

14 травня 2018, 16:05
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Віце-президент компанії "ІТ-Інтегратор" Надія Омельченко розповідає, як адаптувати нинішню шкільну освіту до майбутнього, де все більше професій буде витіснено роботами і потреба в отриманні нових навичок буде зберігатися у людини все життя.

Сучасні технології змінюють всі сфери життя людини. У світі стала помітною тенденція скорочення робочих місць, що не вимагають високої кваліфікації – вони вже сьогодні заміщаються роботами.

Відео дня

Так, днями з'явилася новина про те, що керівництво швейцарського банку St. Galler Kantonalbank замінило сімох клерків на п'ять роботів, які вже успішно працюють в установі. Банк найближчим часом може масштабувати цей проект. Дорогою роботизації піде все більша кількість бізнесів – не тільки банки, а й страхові, лізингові та інші компанії.

Разом з роботизацією низькокваліфікованої праці на ринку помітний ще один тренд. Мова про появу нових затребуваних висококласних професій, для освоєння яких потрібно поєднання наукових знань, технічних, інженерних, дизайнерських та математичних навичок – STEAM-професій. До таких професій сьогодні можна віднести біоінженера, 3D-графіка або спеціаліста з big data.

STEAM (S – science, T – technology, E – engineering, A – art, M – mathematics) – це сучасний підхід до навчання, який поєднує природничі науки, технології, інженерію, мистецтво і математику. Так само називаються і ці галузі, в яких виникають «професії майбутнього».

Саме STEAM-лабораторія може стати тим унікальним інтерактивним середовищем, яке зробить нудуватий навчальний процес яскравим, цікавим, наповненим і змістовним

Поки що Україна далека від першого тренда, але другий вже повною мірою помітний в наших реаліях. Зміни, що відбуваються, ставлять нові виклики і перед роботодавцями, і перед співробітниками, і перед батьками майбутніх фахівців. І, звичайно ж, перед системою середньої шкільної освіти. Вона повинна швидко адаптуватися до потреб економіки і давати учням такі знання і навички, які в майбутньому дозволять їм стати конкурентоспроможними фахівцями. Готуватися до того, що освоювати «професію майбутнього» потрібно починаючи зі шкільної лави. Це дозволить старшокласникам усвідомлено підходити до вибору вузу і спеціальності і потім розвиватися як професіоналам в потрібному напрямы вже з перших курсів навчання. При такій схемі після отримання диплома на ринок праці виходять молоді кваліфіковані фахівці, а не «сирі» кадри, в розвиток яких роботодавцю потрібно вкладати чимало коштів і часу.

Яку ж модель освіти повинна використовувати нова українська школа? Вона повинна розвивати таланти учнів, стимулювати появу у них нових ідей, давати їм навички, які допоможуть їм адаптуватися в сучасному світі. Як цього добитися?

Українським школам потрібно починати впроваджувати новий формат – інтегрований проектний підхід в навчанні. Це непросто, для цього потрібні час і зусилля, але це цілком реально. Реалізувати це можна за допомогою STEAM-класів/лабораторій, оснащених 3D-принтерами, комп'ютерними верстатами та іншими технологічними пристроями. Комбінація цих двох факторів дасть можливість учням отримувати різні актуальні знання в комплексі: з інформатики, математики, фізики, хімії, робототехніки, схемотехніки, моделювання, художньоъ творчості тощо.

Саме STEAM-лабораторія може стати тіим унікальним інтерактивним середовищем, яке зробить нуднуватий навчальний процес яскравим, цікавим, наповненим і змістовним для школярів. При цьому, що вкрай важливо, їх використання дозволить дітям освоїти ази проектної та дослідницької діяльності і розвине у них навички критичного мислення, що в сучасному світі абсолютно необхідно.

Для бізнесу підтримка таких ініціатив – це не тільки соціальна відповідальність, а й інвестиції в створення повноцінного кадрового резерву

На жаль, адаптація наших шкіл до актуальних умов ринку праці йде не так швидко, як хотілося б. У цьому році наша компанія вирішила посприяти цьому процесу. Тому ми спільно з інститутом модернізації освіти Міносвіти і науки вирішили провести національні змагання для школярів з моделювання «розумних» пристроїв STEAM House. Їх фіналістами вже стали 10 чудових технологічно просунутих дітей з восьми регіонів країни. До фіналу потрапило 10 найцікавіших проектів пристроїв. Зокрема, інтелектуальний протез, система стеження за сонцем, система видобутку води з повітря, пристрій для компенсації недоліків зору. Найкращі проекти ми відберемо під час фіналу змагань, який пройде 17 травня в Міністерстві освіти і науки. Після цього ми плануємо консультувати переможців з питання створення тестових промислових зразків пристроїв.

Ми впевнені, що результати цього конкурсу дозволять показати, що наші школи можуть ефективно використовувати технології в освіті, починаючи з молодших класів. А наші школярі можуть створювати гідні й оригінальні технологічні пристрої, тим самим готуючи себе до освоєння професій майбутнього.

Для бізнесу підтримка таких ініціатив – це не тільки соціальна відповідальність, а й інвестиції в створення повноцінного кадрового резерву. Адже вже через 7-10 років найталановитіші учасники конкурсу цілком зможуть опинитися в рядах співробітників нашої компанії. При цьому відразу влитися в робочий процес, без довгого і витратного підготовчого періоду.

Автор: Надія Омельченко, віце-президент компанії "ІТ-Інтегратор"

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X