Роботи-хірурги та діагнози від нейромережі: як технології змінять охорону здоров'я. Блог Яни Арнаутової

25 червня 2018, 17:03
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Блокчейн, штучний інтелект, телемедицина, роботи і носима електроніка змінять сферу охорони здоров'я до невпізнанваності. У фокусі опиниться пацієнт і вирішення його проблем найефективнішим способом.

Галузь охорони здоров'я перебуває в перехідному періоді. Щоб домогтися успіху в умовах зростання конкуренції, медичним організаціям доводиться робити значні інвестиції в процеси і технології, щоб знизити витрати, зробити медичне обслуговування більш доступним і підвищити його рівень.

Відео дня

Сучасні тенденції в галузі охорони здоров'я формують два основні чинники: вартість надання медичних послуг та їх ефективність. Медичним закладам необхідно враховувати прибутковість підприємства, в зв'язку з чим їм доводиться вводити нові моделі надання медичних послуг і переходити на амбулаторне обслуговування, що дозволяє скоротити адміністративні та господарські витрати.

Аналітичні фірми і галузеві фахівці, такі як Frost & Sullivan, Forrester, Deloitte, IBM Institute і IDC прогнозують, що в сфері медичних технологій з ситуацією, що склалася, допоможуть адекватно впоратися такі технології:

 1. Телемедицина
 2. Штучний інтелект
 3. Роботизація
 4. Інтернет речей і портативні пристрої
 5. Блокчейн

Розглянемо кожну з цих тенденцій більш докладно.

1. Телемедицина

Попит на телемедицину зростає, оскільки це чудовий спосіб скоротити відстань між лікарем і пацієнтом. Необхідність зниження витрат на медичне обслуговування і зростання кількості літніх пацієнтів також стимулюють зростання телемедичних послуг.

Новітнє дослідження, проведене The Advisory Board Company, показує, що споживачі дуже зацікавлені в отриманні віртуальних медичних послуг, при цьому 19% пацієнтів вже довелося ними скористатися. Будь то консультація з фахівцем, нагадування про прийом ліків, моніторинг життєвих показників, таких як артеріальний тиск і рівень глюкози в крові, щоденна допомога в подоланні хронічної недуги – пацієнти охоче погоджуються на віртуальне медичне обслуговування, оскільки телемедицина означає для них свободу пересування і доступу до послуг.

2. Штучний інтелект

Очікується, що в найближчі роки штучний інтелект займе в охороні здоров'я одну з провідних позицій. Основні двигуни індустрії – попит на прецизійну (персоналізовану) медицину і необхідність в скороченні витрат на медобслуговування.

Штучний інтелект здатний перетворити будь-яку галузь охорони здоров'я, від лікарняного діловодства до постановки діагнозу, забезпечуючи, таким чином, автоматизацію процесів, підвищуючи ефективність роботи і точність діагностики.

Дослідження Frost & Sullivan про штучний інтелект в охороні здоров'я свідчить про вибухове зростання ринку штучного інтелекту, від $600 млн в 2014 до $6,6 млрд в 2021 році (за попередніми оцінками), з сукупним середньорічним темпом зростання в 40%. А згідно зі статистикою, отриманою під час опитування організацією PwC, більшість споживачів медичних послуг готові розглянути нетрадиційні види медичного обслуговування і згодні на заміну послуг медичного персоналу технологіями штучного інтелекту.

Якщо говорити про характер переваг, то найбільш затребуваними у клієнтів були такі види послуг:

 1. Моніторинг стану серця (пульсу, артеріального тиску, ЕКГ тощо), фіксування симптомів, консультативна допомога в лікуванні захворювань серця (37%).
 2. Контроль серцевого ритму за допомогою тестування, надання рекомендацій залежно від отриманих результатів (35%).
 3. Надання індивідуальної консультативної допомоги в питаннях фізкультури і оздоровлення на підставі особистих уподобань та медичної карти клієнта (34%).
 4. Забір зразків крові для проведення аналізів, надання результатів (30%).

Багато компаній –від стартапів до великих гравців, таких як IBM, Google і Microsoft – вже мають власні медичні проекти зі штучним інтелектом і інвестують в цю галузь все більше і більше. Незабаром технології штучного інтелекту і машинного навчання будуть використовуватися у всій екосистемі охорони здоров'я, від простих застосунків для особистого контролю за здоров'ям до складних систем лікування та прийняття клінічних рішень.

3. Роботизація

Робототехніка здійснила справжню революцію в світі медицини. Необхідність підвищення ефективності медичних послуг і скорочення кількості лікарських помилок, що часто допускаються, веде до підвищення попиту на автоматизацію і роботизацію в сфері медичного обслуговування. Згідно зі звітом Research and Markets, до 2012 року ринок медичної роботизації, за попередніми прогнозами, буде оцінюватися в $12,8 млрд – при сукупному середньорічному темпі зростання в 21,1% (починаючи з $4,9 млрд в 2016 р).

Більш того, корпорація IDC припускає, що до 2020 року кожна четверта лікарня на 200 і більше місць буде застосовувати роботизацію для виконання часозатратних завдань, автоматизації праці та запобігання лікарським помилкам. Це, в свою чергу, сприятиме економічній життєздатності підприємства та підвищенню безпеки пацієнтів.

Роботи можуть використовуватися в реабілітології і фізіотерапії (біоніка, екзоскелети, новітні роботизовані портативні пристрої тощо) для надання допомоги в догляді за людьми похилого віку, при роботі з пацієнтами з аутизмом (для розвитку навичок соціальної взаємодії), а також щоб спростити деякі хірургічні операції. Насправді, хірургічні роботи займають найбільший сегмент ринку медичної робототехніки. За прогнозами Frost & Sullivan, висока ймовірність того, що до 2025-го року 80% хірургічних операцій будуть виконуватися роботами.

Компанія PwC провела спеціальне опитування з метою вивчення ставлення людей до роботизації різних видів медичних послуг. Результати показали, що близько 50% -73% респондентів не заперечували б проти малого оперативного втручання, виконуваного роботом (неінвазивної або мінімально інвазивної хірургічної операції, наприклад, з видалення катаракти або лазерної корекції зору). Приблизно 45% респондентів погодилися б на велике оперативне втручання, що здійснюється роботом (інвазивної хірургії – наприклад, при заміні колінного або тазостегнового суглоба, видаленні пухлини, операції на серці).

Основними перевагами використання роботів у сфері надання медичних послуг були названі такі фактори.

Основними недоліками респонденти вважали такі моменти.

І хоча в питанні заміни людей роботами одностайності поки що не спостерігається, штучний інтелект та робототехніка – це майбутнє охорони здоров'я.

4. Інтернет речей і портативні пристрої

Пацієнти все більше і більше втягуються в турботу про власне здоров'я. Більш ніж будь-коли наші портативні пристрої для підключення допомагають нам вести здоровий спосіб життя і боротися з різними захворюваннями, такими як хронічна обструктивна хвороба легень, серцева аритмія, бронхіальна астма, больовий синдром і багатьма іншими.

За даними Gartner, ринок портативних пристроїв буде збільшуватися: у 2018 році будуть продані 347,5 млн пристроїв, а до 2021 року річні продажі портативних пристроїв перевищать 500 млн одиниць.

За розрахунками Research and Markets, ринок медичних портативних пристроїв зросте з $6,22 млрд в 2017 р до $14,4 млрд в 2022 р.; сукупний середньорічний темп зростання в розглянутий період складе 18,3%.

Різноманітність портативних пристроїв на ринку воістину вражає уяву. Ось лише деякі з найбільш популярних медичних портативних пристроїв:

 • «Розумний годинник» (з функціями моніторингу стану здоров'я),
 • Носимі (натільні) глюкометри,
 • Носимі пристрої для полегшення болю,
 • Носимі пристрої для моніторингу стану серцево-судинної системи,
 • Портативні ЕКГ-монітори.

Існує і безліч інших сфер застосування «розумних» і портативних пристроїв для поліпшення стану здоров'я і підвищення якості життя людини (напр., «розумні таблетки», «розумні лікарні», ідентифікація пацієнтів тощо) – і число їх тільки зростає.

5. Блокчейн

Питання безпеки є актуальним і для сфери охорони здоров'я. Недавні кібератаки і випадки витоку даних тільки додають тривог про збереження і недоторканність особистої інформації пацієнтів.

Технологія блокчейн привертає все більше уваги як можливий новий варіант безпечного зберігання і передачі даних про пацієнта.

За прогнозами IDC, до 2020 року 20% медичних організацій вийдуть за рамки пілотних проектів і почнуть використовувати блокчейн для управління логістикою та ідентифікації пацієнтів. Деякі постачальники медичних послуг вже зараз досліджують можливості технології, використовуючи її для електронного документообігу (зберігання електронних медичних карт) – як, наприклад, платформа Medicalchain або система MedRec. Основні гравці, такі як IBM, Intel, Microsoft, і Google мають спеціальні підрозділи з розроблення продуктів на базі Blockchain, зокрема й у галузі охорони здоров'я.

Висновок

Незважаючи на те, що галузь охорони здоров'я реагує на будь-які зміни вкрай повільно, ми станемо свідками того, як все більше і більше медичних установ будуть впроваджувати передові технології та інновації для того, щоб вижити в атмосфері жорсткої конкуренції, що панує в індустрії охорони здоров'я. Їм доведеться прийняти новий підхід, при якому фокус уваги зміщується на результати медичного обслуговування – при активній співпраці всіх учасників виробничого циклу – для створення економічно ефективних пацієнт-орієнтованих моделей надання медичних послуг.

Автор: Яна Арнаутова, Sales Enablement Manager, Consultant, GlobalLogic

Читайте також:

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X