Обшук ForkLog: як держава "переможе" Біткоін і що з цього вийде. Блог Сергія Калініна

19 грудня 2017, 13:03
Уряду України давно пора визначитися з приводу криптовалюти і блокчейн. Інакше тиск силовиків на підприємців цієї галузі буде тільки посилюватися

За оприлюдненою раніше інформацією, в квартиру Анатолія Каплана, засновника ForkLog – одного з провідних медіа, що висвітлює питання криптовалюти і блокчейн-технологій – 15 грудня 2017 року прийшли з обшуком співробітники Служби безпеки (СБУ).

Відео дня

Сам собою факт такої дії не може розглядатися як порушення – закон дозволяє "силовикам" здійснювати такі заходи за наявності вагомих процесуальних причин. А ось чи була причина?

Наскільки ми можемо зрозуміти з інформаційних повідомлень, в кримінальному провадженні, на підставі якого було виписано постанову на обшук, прізвища Каплана (Климова) не було. Справу відкрито на групу осіб зі США і України, які, нібито, "заволоділи коштами з платіжних карт третіх осіб".

Якщо були розкрадання і шахрайські дії або злом платіжних інструментів, то ще якось можна зрозуміти події, що відбуваються. Але якщо приватні особи добровільно здійснювали покупку за свої кошти якого-небудь активу, що не заборонено (підкреслю!) до володіння, яким є криптовалюта, то вся справа шита "білими нитками".

На сайті ForkLog не було і немає функціоналу, що дозволяє здійснювати операції з обміну. А навіть якби були, закон прямо не забороняє такі операції. Так, валютообмінні операції повинні проводитися за наявності ліцензії на такі операції. Але, як ми знаємо, ніде в Україні немає законодавчого визначення біткоіна ні як валютної позиції, ні як навіть грошового сурогату. Більш того, чи належать адреси криптогаманців до юрисдикції України? Не думаю.

Цей і ще багато питань в країні ще необхідно врегулювати. І саме на це необхідно витрачати свої неабиякі сили нашим законодавцям і правоохоронцям. Зокрема й СБУ, до відання якої належать питання, пов'язані з криптотехнологіями. На цей момент ми не бачимо жодної виразної думки з боку цієї правоохоронної структури.

Сама процедура обшуку й намагання вилучити особисте майно у вигляді криптоактивів, в тій версії яка прозвучала з боку Каплана і ForkLog, виглядають кричущим порушенням нелише законодавства, а й прямої вказівки президента і прем'єр-міністра про припинення "маски-шоу" щодо бізнес-спільноти. І якщо в цивілізованих країнах влада приділяє величезну увагу новій фінансовій системі, побудованій на блокчейн, то в Україні йдуть перевіреним шляхом – "вплутатися в бійку, а там розберемося".

Думаю, що на галузь це матиме незначний вплив. Тим більше, що не можна сказати, що ком'юніті порушує закон. Воно просто розвивається за його відсутності. Неможливо ізолювати глобальний процес в окремо взятій країні. Тільки якщо ми не збираємося йти шляхом поліцейських заходів, на зразок тих, що були в Венесуелі до того, як там вирішили, що біткоіни – це все-таки благо, хоч і не контрольоване державою.

Не виключено, що таким чином опосередковано намагаються збити ажіотажний інтерес населення до криптовалюти, що з'явився останнім часом. Але ми знаємо, що заборони ніколи ще не приносили нічого путнього. Не можеш перемогти – очоль, ось моя порада людям, наділеним владою.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X