Навіщо я проміняв Кремнієву Долину на Київ. Блог Джона Сунг Кіма

16 лютого 2018, 08:01

Чому я продав компанію з капіталізацією в $1,4 млрд в США, переїхав із Сан-Франциско до Києва, зібрав команду розробників і разом з українським партнером розвиваю стартап з автоматизації продажів і маркетингу JetBridge.

Я займаюся бізнесом у Сан-Франциско близько 13 років. У 2004 році я заснував компанію Five9. У перший рік роботи Five9 наш дохід дорівнював $0, в наступному році – $900 тис., а ще через рік – $3 млн. У 2015 році капіталізація Five9 склала $1,4 млрд. Сьогодні компанія є у США провідним постачальником програмного забезпечення хмарних обчислень для контакт-центрів різних підприємств.

Відео дня

У 2015 році з почуттям того, що я вклав у цю компанію все, що міг, я продав її. Потім заснував компанію DoctorBase. А ще через деякий час я вирішив заснувати стартап і переїхати. Я багато часу проводив у СНД, тому вибір припав на Україну, як на країну, яка має найбільший потенціал стати європейським центром стартап-технологій. Мені вдалося зібрати команду розробників і разом з українським партнером заснувати стартап з автоматизації продажів і маркетингу JetBridge. Паралельно я займаюся пошуком проектів для ангельських інвестицій.

У багатьох американців, та й взагалі у іноземців, які про Україну чули тільки з новин, складається враження, що тут йде війна, руйнується економіка. Мені дуже хочеться довести, що це не так. Можливо, українці переживають зараз не найкращий і не найстабільніший час. Але країна перебуває на стадії дуже стрімкого розвитку. І насамперед – технологічного.

Але звичайно там, де розвиток – там і помилки. Оскільки велика частина мого робочого часу проходить в пошуках стартапів і в спілкуванні з молодими підприємцями, в планах яких – вихід на зарубіжний ринок і залучення інвестицій, я зібрав ряд порад, які допоможуть продуктам не наламати дров на старті масштабування і пошуку фінансування.

Багато молодих людей в Україні думають, що працювати 40 годин на тиждень – це багато, в той час як у Кремнієвій Долині більшість людей працюють близько 60 годин на тиждень. Для них робота – це життя. Напевно, це одна з основоположних порад.

Якщо говорити про спілкування з інвесторами:

Чесність і відкритість
Будьте чесними з потенційним інвестором. Сприймайте їх не як людей, які повинні дати вам гроші, а як партнерів, які допоможуть розвинути ваш бізнес і вивести його на новий рівень.

Розуміння ринку
Робіть попереднє ретельне дослідження ринку, на якому ви плануєте працювати, перш ніж залучати фінансування і визначати його потрібну цифру. Ваше нерозуміння ринку дискредитує вас на перших етапах.

Сприйняття критики і сторонньої точки зору
Припиніть бути пихатими (в основному це стосується Києва. Одеси та Львова меншою мірою) і почніть більше вчитися. Якщо ви кожен день читаєте TechCrunch або Saastr, це ще не означає, що ви точно праві і вже знаєте, як краще. Це не справжній досвід, і якби читання було ключем до успіху, то всі, хто читають, були б багаті. Коли людина з практичним досвідом з Кремнієвої Долини покаже вам холодні цифри і дасть коментарі, перестаньте говорити "може бути". Це відбиває у нас бажання навчити вас чогось. Вбирайте і аналізуйте.

Міжнародний досвід
Проведіть інтернування у США, у Великій Британії або навіть в азіатських технічних стартапах і вивчіть найкращі методології. Переймайте досвід зарубіжних колег настільки багато, наскільки це можливо.

Думка свого споживача
Прочитайте методологію Lean і почніть опитування клієнтів на ринку США, перш ніж починати розроблення. Ви заощадите роки свого життя, просто купивши квиток на літак і провівши двомісячне опитування клієнтів у Сполучених Штатах.

Бізнес – це насамперед про стосунки
Пам'ятайте, що не соромно помилятися, нормально чогось не знати, особливо на перших порах. Ненормально після всіх зауважень інвестора не прийняти їх і просто піти іншою дорогою. Бізнес – це насамперед про стосунки.

В Україні багато талановитих IT-фахівців, маркетологів, продуктових менеджерів, дизайнерів й інших фахівців. Трохи змінивши свій підхід і набравшись досвіду, вони зможуть зробити так, що про них і їх продукти дізнається весь світ. Адже Кремнієва Долина сформувалася теж не відразу.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X