Нам бардак не треба. Як запровадити блокчейн в Україні. Блог Руслана Чорнолуцького

8 листопада 2017, 12:30
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Поки в Україні відсутнє правове регулювання блокчейну, потрібно якомога акуратніше поводитися з інформацією

Є в професійному середовищі думка, що регулювання технології і не потрібне, оскільки нормативна фіксація технології може уповільнити її розвиток

Відносно блокчейн-продуктів, що використовують у своїй роботі охоронювану законом інформацію вже існують обмеження. Продукти, створені на основі технології блокчейн, потрапляють вже сьогодні під визначення інформаційних систем у багатьох юрисдикціях, що означає поширення на них норм інформаційного законодавства, з відповідними наслідками до дотримання конфіденційності інформації, доступ до якої обмежено вже сьогодні навіть українським законодавством. У зв'язку з цим виникає ряд питань майбутнього застосування можливостей блокчейн-технології і потенційних ризиків обмеженого використання інформації:

Відео дня

➢ Можлива захист авторських прав за допомогою блокчейну
Авторські права на твори виникають у момент їх створення та охороняються незалежно від будь-якої реєстрації або внесення до реєстру. Однак фіксація факту створення витвору і авторства на нього може бути корисним для різних цілей, в тому числі і для доведення свого авторства. В такому випадку внесення творів до блокчейн-реєстру може послужити доказом при виникненні спірних випадків, так як обмежень на використання доказів, отриманих з використанням блокчейн-технологій, немає навіть в національному законодавстві.

➢ Використання охоронюваної законом інформації в блокчейн-продуктах
Використання технології блокчейн у продуктах, пов'язаних з публікацією відомостей, що належать до категорії обмеженого доступу, може нести в собі правові ризики. Таку інформацію становлять: персональні дані, державна, комерційна, банківська таємниця та інші. Тому при створенні блокчейн-продукту слід враховувати неприпустимість відкритого поширення такої інформації, доступ до неї повинно мати обмежене коло осіб (приватний блокчейн), інформація повинна бути знеособлена або зашифрована. Порушення такої вимоги тягне за собою адміністративну або кримінальну відповідальність. Зважаючи на відсутність правового регулювання та судової практики неможливо однозначно відповісти на питання про визначення особи, яка несе відповідальність за публікацію такої інформації: той, хто надав таку інформацію, той, хто включив таку інформацію в блок (який виграв майнер), чи той, хто погодився з блоком і скопіював його на свій вузол (ноду), тим самим надавши масовий доступ до неї. Правових відповідей на це немає.

➢ Правові наслідки виконання угод шляхом смарт-контрактів
Смарт-контракти – це спосіб виконання зобов'язань за допомогою сценарію, закладеного в програмний код. Якщо виконувана версія смарт-контракту не суперечить чинному законодавству, то жодних обмежень щодо його використання немає. Оскільки смарт-контракт передбачає його реалізацію на блокчейні, то потрібно враховувати, вимоги, що належать до конфіденційності інформації, оскільки відомості, що складають фінансові показники або комерційну таємницю, можуть опинитися в публічному доступі з огляду на специфіку технології.

Також, розробникам таких рішень потрібно мати на увазі, що сторонами за цивільно-правовим договором можуть бути тільки особи, наділені правом і дієздатністю, тому автоматизовані механізми не можуть бути самостійними суб'єктами економічної діяльності і здійснювати операції. Тобто впровадження смарт-контрактів повинно враховувати, що угоди укладаються від імені власника обладнання за допомогою передачі даних від техніки.

Автор: Руслан Чорнолуцький. адвокат, д.ю.н., партнер консалтингового агентства LegalBlockBit

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X