Маски-шоу в ІТ: СБУ в головній ролі. Блог Дмитра Гадомського

20 грудня 2017, 17:47
Українські правоохоронні органи на чолі з елітною Службою безпеки (СБУ) поводяться, як охоронці в супермаркеті

Охоронці в супермаркеті не створюють ніякого блага, не додають цінності іншому благу, вони навіть не охороняють ці блага. Але підсвідомо вони, певно, підозрюють відсутність сенсу у своєму існуванні, тому намагаються довести свою користь хоча б комусь. Наприклад, охоронець по приколу може обшукати двадцятирічну дівчину, або до сліз налякати обшуком дитину, яку батьки відправили купити кіндер-сюрприз.

Відео дня

А от здоровенного бугая, який винесе кілька пляшок пива, охоронець чіпати не буде: ви бачили коли-небудь охоронця, якого можна було б злякатися? Я маленького зросту, товстий і востаннє бився ще в університеті. Але я геть не боюся цих підлітків у блискучих чорних костюмах зі шкільного випускного і втомлених підстаркуватих сомнамбул відставних.

Тим не менше, в українських супермаркетах повно саме таких охоронців. В лондонських або берлінських супермаркетах немає охоронців взагалі. А якщо є, то це страшна велика людина, а не елемент обшарпаного інтер’єру.

Аналогічна історія з українськими правоохоронними органами.

Зіткнувшись із ними розумієш, чому їх називають саме так. Все просто: бо вони охороняють право від людей. Ну, щоб ми не чіпали його своїми брудними руками і не влаштовували істерик із фразами на кшталт “дозволено все те, що не заборонено”.

От рейдернули у вас компанію: за підробленими документами змінили власника, увійшли з рішенням суду до офісу і виставили вас за двері. Це несправедливо і дуже незаконно і, очевидно, ви звертаєтеся до поліцію. Щоправда, після звернення нічого не відбувається і справедливість сама собою не вмикається. Звичайно, вас, як заявника, опитає молодий слідчий. Протягом перших двох років слідства в його очах буде читатися вибачення і сором за те, що нікого не обшукали, не допитали, не зібрали ніяких доказів. Слідчий буде загадково показувати пальцем кудись вгору як виправдання за те, що нічого не відбувається. Згодом у погляді почне читатися також докір за вашу надмірну активність. За ваше нерозуміння того, що ви змушуєте слідчого займатися якимось дріб’язком, коли його чекають справи державного значення, і у країні хвиля злочинності, а начальник слідчого відділу почав будувати дачу, зарплату затримують, вийшов новий айфон. Після зустрічі він попросить гроші на бензин або хоча б кілька пачок паперу.

Геть інша історія, якщо ваш бізнес виріс настільки, що слідчий СБУ, їдучи повз, відчуває дискомфорт в зоні заздрощів. Тому вони беруть перше ліпше кримінальне провадження, переконують слідчого суддю, що у вашому офісі процвітає торгівля з Росією, це ви анексували Крим і особисто фінансуєте тероризм в ДНР. Суддя дозволяє обшук, розуміючи, що слідчий просто хоче переконатися, що у вас все добре і вам не потрібна допомога. Принагідно, поохороняти чисте, як сльоза, право від ваших брудних рук.

Вони завітають до вас у гості та заберуть все, що хоч трохи схоже на цінну річ і не прибите до підлоги. А далі алгоритм роботи бота-слідчого такий: якщо ви настільки не згодні з обшуком, що звертаєтеся до суду, то найбільше ви можете нашкодити слідчому лише тим, що отримаєте вилучене майно назад. Не скоро і не все, але отримаєте. Слідчий і суддя начебто і неправі в тому, що допустили все це неподобство. Але законом їхньої відповідальності не передбачено. Адже вони просто робили свою роботу охороняли право.

Та все ж повертати вкрадене майно їм не хочеться, тому слідчий буде активно створювати ілюзію розслідування і загальної серйозності ситуації. Він викличе вас на допит, викличе на допит ваших колег, родичів і друзів. Він навіть зробить прес-реліз про ваші “оборудки” і “мережу офшорів” на сторінці СБУ у Фейсбуці. Слідчий і його команда зроблять все можливе для того, щоб ви припинили будь-які втручання в захист права від вас. І або запропонували слідчому СБУ якусь необразливу суму гонорару, або просто забули про вилучене майно на користь слідчого.

От такий дивний контраст. В першому випадку правоохоронні органи абсолютно безглузді, в іншому вони гіперефективні, але не в тому, щоб захистити бізнес, а в тому, щоб забрати в бізнесу щось цінне.

Всі ми розумні люди і розуміємо, що бізнесу невесело живеться у країні з таким контрастом. Місяць тому цілий Прем’єр-міністр очолив піар-кампанію довкола закону #МаскиШоуСтоп. А цілий Президент публічно, в присутності міжнародних бізнес асоціацій цей закон підписав.

Рівно за два тижні після цього чергового переломного моменту для українського бізнесу до офісу інтернет-видання ForkLog зайшли 20 слідчих СБУ. Вони забрали все, що хоч трохи було схоже на комп’ютер, а також все, що красиво блищало. Наступного дня хтось перерахував з гаманця засновника видання криптовалюти на 200 тис доларів і перерахував на якийсь невідомий гаманець. Ще за два дні хтось перехопив Apple ID у журналіста видання. В першому випадку то майже напевно був Бутерін, в другому – не інакше, як дух Джобса.

Закон #МаскиШоуСтоп не спрацював. І це вже не вперше. Два роки тому я допомагав готувати закон, який мав заборонити поліції вилучати комп’ютерну техніку і носії даних, а, натомість, знімати копію з необхідної інформації. Наступного ж дня після набрання чинності законом СБУ обшукало доменного реєстратора NIC.UA. Винесли все.

Правоохоронні органи абсолютно не сприймають закони. Колись ніхто не міг втамувати хтивість податкової міліції, і її просто ліквідували. Ще у 2014 році. Але до сьогодні слідчі податкової міліції приходять із обшуками, наче до себе додому.

Виходить, що правоохоронні органи в Україні мало того, що прогнилі, так ще й всесильні їх не можна ані перевиховати, ані знищити.

Єдина думка мене заспокоює у цій сумній історії. Uber і Уклон роблять ідеологічний хардфорк в історично рагульному бізнесі таксі: вони відбирають роботу в гопників під аеропортом Бориспіль. Повільно, але я не маю сумнівів у тому, що відберуть.

У супермаркетах також відбудеться ідеологічний хардфорк. Касирів замінять каси самообслуговування, а безглуздих охоронців відеокамери, які фіксуватимуть порушення і в режимі реального часу направлятимуть поліції всі дані про порушника.

Продовжуючи цю логіку, правоохоронні органи також не омине ідеологічний хардфорк. За допомогою миттєвого аналізу публічних даних можна буде легко відслідкувати, які саме слідчі проводять більше всіх обшуків і як багато майна вилучають, як змінюється від цього їхній майновий стан і в яких компаніях їхні родичі отримують частки. Бути гнилим слідчим буде просто фізично небезпечно.

Але це буде не скоро. Тим часом єдина функція правоохоронних органів охороняти право від людей.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X