Купили біткоіни? Зберігайте дбайливо! Блог Сергія Калініна

24 листопада 2017, 13:25
Прийшов час поговорити не тільки про самі криптовалюти і токени, а й те, як і де їх зберігати

Перше, з чим стикаються люди, які вирішили завести ту чи іншу монету – це факт самого їх зберігання. Якщо до зберігання грошей на банківському рахунку ми вже більш-менш звикли, то криптовалюти вимагають до себе особливого ставлення.

Відео дня

Раніше ми обговорювали сам принцип приватних і публічних ключів. Саме завдяки їм і можливі транзакції в мережі блокчейн. І, якщо публічний ключ – це адреса вашого гаманця, який видимий усім, то саме приватні ключі дають доступ до вашого гаманця вам і більше нікому. Тому завдання гаманця – максимально надійно і таємно зберігати ваш приватний ключ. За таким принципом працюють всі гаманці, незалежно від того, яку монету ви використовуєте.

Базово всі сховища криптоактивів діляться на дві категорії: cold wallet – "холодні сховища", апаратні гаманці та фізичні носії інформації, які не підключені до пристроїв передачі даних. І hot wallet – те, чим користуються практично всі, хто має криптовалюту в не дуже значних обсягах і тримає її на різних онлайн-гаманцях або на торгових рахунках бірж. Хоча самі біржі декларують, що ваші кошти більш ніж в 90% випадків зберігаються в cold wallet.

Правда, історії зі зламами Bitstamp, Bitfinex і Mt.Gox кажуть, що немає нічого неможливого для хлопців з руками і головою. Тобто, ваші кошти знаходяться в руках провайдера такого гаманця. А значить і ваші приватні ключі теж.

Основна проблема – ви не маєте доступу до приватних ключів. І якщо щось трапиться, то ви втратите доступ до своїх активів. Ми ж пам'ятаємо, що криптовалюта – це запис в блокчейні про послідовність операцій за конкретним публічним ключем. Імовірність отримати доступ до своїх коштів в такому випадку практично зводиться до нуля. Те ж саме стосується і ситуації якщо з вашим провайдером гаманця, не дай Бог, щось трапиться або він виявиться банальним шахраєм.

Деяким винятком і найчастіше золотою серединою є standalone гаманці, тобто ті, які ви собі встановлюєте на комп'ютер. Наприклад, Exodus, який вважається одним з найкращих. Важливо, що за ним стоять люди з репутацією. При встановленні гаманця ви можете отримати свій приватний ключ і seed words – кодові слова, які допоможуть вам відновити свій гаманець на будь-який інший машині. Навіть якщо комп'ютер вкрадуть, то ви зможете перевстановити програму на новій машині, за кодовими словами відновити свій гаманець і на ньому виявляться ваші кошти. За умови, що їх ніхто до цього не переказав. Тому хороший пароль до гаманця теж важливий.

Саме в цьому видно переваги засобів як записів, а не фізичних файлів або пристроїв, а тим більше готівки в матраці. За наявності доступу до своїх приватних ключів і надійно збережених кодових слів, ви можете відновити свій гаманець де і коли завгодно на будь-якому пристрої, як фізичному, так і віртуальному. Що, як ви розумієте, досить складно зробити, якщо у вас банально вкрали гаманець з кишені.

Чому існує проблема втрачених біткоінів, наприклад? На зорі блокчейну, коли ще не було модних онлайн-додатків і фізичних гаманців, приватні ключі зберігалися на звичайних жорстких дисках. А вони мають властивість битися, губитися, форматуватися і виходити з ладу. Тому вже більше мільйона біткоінів вважаються втраченими назавжди. Записи про них в блокчейні за публічними адресами є, а доступу до них за допомогою приватних ключів – немає.

Є ще екзотичні варіанти гаманців, так звані paper wallet – коли приватні та публічні ключі записані у вас на папірці чи зафіксовані у вигляді QR-коду. Але якщо помилитеся в одній букві або цифрі – і монет своїх більше не побачите. Цей спосіб можна назвати дуже надійним, тому що нічого не пов'язує вас з інтернетом. Але і дуже небезпечним, адже папірці теж мають властивість губитися.

Що робити і як зберігати криптовалюту в кишені, не вдаючись до комп'ютера? Для цього питання є рішення – апаратні гаманці, які ви насилу відрізните від звичайної флешки. І саме про них ми поговоримо наступного разу.

Читайте також: Звідки взявся біткоін і в чому його переваги. Блог Сергія Калініна

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X