Чому жінки менше страждають від коронавірусу, ніж чоловіки

5 лютого 2021, 12:00

А ви знали, що новий коронавірус SARS-CoV-2 по-різному впливає на чоловіків і жінок? Пояснюємо, чому.

По-перше, справа не тільки в коронавірусі, і не тільки в жінках. Від усіх інших простудних захворювань ускладнень у чоловіків також більше, тож справа не в гендерній вибірковості корони. Та й загалом у природі в абсолютній більшості ссавців самці хворіють більше і живуть відповідно менше. Тож питання загальнобіологіче і навіть не зовсм стосується людини.

Відео дня

По-друге, причин може бути три. Найбільш поглиблена причина — це генетичні відмінності. Як пише підручник біології, у жінок дві Х хромосоми, а в чоловіків одна Х і одна Y. На Х хромосомі досить багато генів в порівнянні з Y, і щоб жінки так очевидно не перевищували чоловіків, одна з Х хромосом вимикається, і в клітинах не працює.

Це називається компенсація дози, і вона зрівнює чоловіків і жінок у багатьох біологічних проявах. Таке вимкнення відбувається не для всієї Х хромосоми, і деякі її частини його уникають. Виявилося, що білок ACE2, який слугує брамою для коронавірусу в наших клітинах, якраз знаходиться на такій ділянці Х хромосоми, що частково уникає вимкнення для зрівнювання статі.

Тобто у чоловіків є одна копія гена, з білком якого пов’язується вірус, а в жінок їх дві. Коли вірус поєднується з цим білком, він не тільки проникає в клітину, а ще й виводить з ладу тонку клітинну машинерію, а отже, вносить дисбаланс в багато систем організму. Це може спричинити ускладнення у разі інфекції.

Оскільки у жінок копій гена дві, і вони можуть відрізняться між собою, вірусу складніше зламати всі ці білки на клітинах, і частина з них продовжує працювати задля всього організму. Жінки не рідше заражаються короною. Але дещо рідше страждають від ускладнень.

Друга причина статевих відмінностей — це гормони. Тестостерон, яким так пишаються чоловіки, давно відомий як пригнічувач імунітету. Навіщо так зроблено — окреме цікаве питання. Звісно, це не основна його роль, і медичний його вплив дуже складний. Але в біологів є еволюційне пояснення його зв’язку з імунітетом. Теорія гандикапу стверджує про те, що самки в природі обирають самців за найбільш «тестостероновими» ознаками: низький голос, ризикована поведінка, широкі вилиці, красиві м’язи. Ну або що там прийнято вважати мужнім у вашого виду.

Щоб людство всі інші -ства) не загубилися в безодні легковажних і поверхневих виборів самок, природа додала тестостерону ще й функцію невеличкого пригнічення імунітету. Це дозволяє відсівати по-чоловічому красивих, але слабких.

Якщо бачиш павича з великим хвостом і він ще й дожив до статевої зрілості і не помер від інфекцій та паразитів — це означає, що в нього і чоловічі гормони в нормі, і з імунітетом гаразд. Його потомство буде і життєздатним, і сексуально популярним. До речі, в одному дослідженні помітили, що чоловіки з лисиною (ще одна ознака підвищеного тестостерону) частіше потрапляють до лікарні у разі COVID-19. Естроген же, навпаки, радше сприяє захисту від інфекційних хвороб.

Третя причина — це вже поведінка. У всіх країнах світу, незалежно від культурних особливостей, жінки живуть довше за чоловіків. При цьому черги в наші поліклініки значною мірою переповнені бабусями, а не дідусями.

Жінки більше турбуються про своє здоров’я, в середньому рідше виходять на вулицю і більше дотримуються карантинних правил. Що, вочевидь, все це їм на користь. Чоловіки ж і більше курять, і правил менше дотримуються.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X