Якими технологіями користуються українські спортсмени. Блог Енвера Аблаєва

15 листопада 2018, 14:02
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

У той час як у любительському спорті з'являється все більше техноновинок, професіонали великого спорту такі пристрої застосовують рідко.

Жодний фітнес-трекер не замінить самодисципліну, завзятість і увагу тренера. Однак і в українському, і в світовому спорті поряд зі специфічними застосовуються і цілком звичайні пристрої, і ви навіть можете не здогадуватися, яким чином.

Відео дня

Спортивний радар

У фристайлі для кожного стрибка потрібна різна швидкість розгону. Під час відштовхування може бути небезпечною як недостатня, так і надмірна швидкість: її може або не вистачити для виконання трюку, або ж подальше приземлення загрожує отриманням травми. Тому вимірювання швидкості дуже важливе у фристайлі та в інших видах спорту теж.

За зовнішнім виглядом цей швидкісний радар дуже схожий на поліцейський, але має більш розширений набір функцій. Ми встановлюємо його в зоні відштовхування і аналізуємо, чи був розгін спортсмена досить швидким. У швидкісних видах — бігу, вело-, ковзанярському спорті та інших — очевидно, що цей пристрій має ще ширше застосування.

Планшети

Перегляд відеозапису стрибків фристайліста — дуже важливий компонент підготовки спортсмена. Це дає змогу виявити помилки, проаналізувати техніку і загалом оцінити видовищність і успішність обраного елемента.

Раніше ми ставили на схилі відеокамери, а зняте відео переглядали ввечері після тренування. Але інновації прийшли і на час катання на лижах: поява пристроїв, що дають можливість знімати і переглядати відео відразу, дуже полегшило роботу тренерів. Тепер стрибок можна розібрати по гарячих слідах. Наприклад, на свій планшет Lenovo YOGA Tab 3 Pro я знімаю один і той самий стрибок спортсмена по кілька разів з різних ракурсів: збоку, ззаду — щоб бачити траєкторію польоту. На схилі важливо мати зручний і універсальний пристрій з ємним акумулятором. Цим планшетом можна користуватися в рукавичках (він обладнаний зручною ручкою), а переглядати відео — довго, до 18 годин.

Але далі — більше. Ми плануємо знімати один стрибок кількома планшетами з різних точок одночасно, як це вже робить збірна Китаю з фристайлу. Адже тренер, який перебуває внизу схилу, не бачить до 25% стрибка: моменти старту і поштовху. Цю частину знімає помічник, який у цей момент стоїть вгорі схилу і спостерігає за відштовхуванням з іншого ракурсу. Через мобільний інтернет або Wi-Fi він передає відео тренеру і той може одразу переглянути стрибок з різних ракурсів, проаналізувати кожен етап: розгін, відштовхування, виконання елемента, приземлення — і відразу вказати спортсмену на помилки.

Відеозйомку елемента або вправи з подальшим переглядом зараз використовують у всіх видах спорту, де виконують складні акробатичні елементи.

Розумні часи

На заняттях із загальнофізичної підготовки і тренуваннях на батуті ми заміряємо серцебиття, щоб розрахувати свої сили і своєчасно зробити перерву. Багато членів нашої команди використовують для цього розумний годинник. Якось ми проводили тестування фітнес-браслетів. Однак їх використання виявилося непрактичним через відсутність екрану і необхідність передавання даних на смартфон. Тримати його при собі на тренуваннях незручно. Тоді як на розумному годиннику спортсмен може подивитися пульс або кілометраж безпосередньо під час пробіжки.

Що стосується відстеження режиму харчування, його калорійності, власної ваги, то відповідальність за це ми покладаємо на самих спортсменів, без тренерського контролю. Фристайл — такий вид спорту, в якому відхилення ваги тіла на 1-2 кілограми не впливає на результат. Однак чим менша вага, тим легше стрибати — я постійно нагадую про це команді.

Екшн-камери

Ми іноді використовуємо такі пристрої, але радше «для фана». Фристайліст закріплює екшен-камеру на шолом і знімає трюк на схилі або вхід у воду, якщо це тренування на воді. Деякі спортсмени викладають таке запаморочливе (у прямому сенсі слова) відео в соцмережі — вони збирають багато лайків.

Підготовка олімпійських чемпіонів — щоденна копітка праця, і добре, що сучасні технології роблять її ефективнішою. І збірна України з фристайлу, і думаю, інші українські спортсмени з цікавістю стежать за появою техноновинок і можливостями їх застосування у своїй підготовці. Технології відкривають нам нові горизонти, даючи змогу досягати небачених раніше результатів, а значить — робити спорт ще більш захопливим і видовищним.


Автор колонки — Енвер Аблаєв, головний тренер збірної України з фристайлу, під керівництвом якого Олександр Абраменко завоював на Олімпійських іграх у Пхьончхані першу олімпійську нагороду в історії українського фристайлу

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X