Як відрізнити перспективну криптовалюту від мильної бульбашки? Блог Дмитра Карпіловського

6 квітня 2018, 07:01

Криптовалюти нічим не підкріплені, це – бульбашка, готова лопнути в будь-який час. Так кажуть скептики. Чи справді це так? Відповідь на це запитання насправді очевидна.

Для початку потрібно розібратися з термінологією.

Заявляти про бульбашки можна лише в тому випадку, коли спостерігається накачування популярного активу грошима з паралельним зростанням інвестиційних очікувань і відсутністю зростання цінності цього активу. У певний момент дистанція між очікуваною і реальною цінністю стає критичною. І бульбашка лопається, а всі учасники процесу отримують набір серйозних проблем.

Відео дня

Звичайно, певна частка здорової логіки в подібних заявах є. Але це не означає, що після цього можна винести остаточний вердикт про те, що всі розсудливі люди повинні уникати контакту з криптовалютюо і завжди дивитися на ці активи, як на безперспективні об'єкти для вкладення коштів.

А тепер розберемо явище бульбашки на прикладі сфери криптовалюти.

Коли популярність валюти при певних обставинах починає рости, інвестори починають активно вкладати в неї кошти, таким чином підтримуючи її зростання. Верхньої межі тут немає: швидкість фінансових вливань може бути різною, вона залежить від кількості криптоінвесторів і їх особистої мотивації.

Але проблема полягає в тому, що реальна цінність криптовалюти не може збільшуватися з довільною швидкістю. Навіть якщо взяти найпросунутішу валюту, то і її цінність не може рости з тією ж швидкістю, з якою в неї інвестують.

Зростання екосистеми крипторинку визначається іншою швидкістю. Наприклад, швидкістю випуску нових сервісів розробниками, впровадження нового функціоналу, пропозиції ринку нових рішень, створення нових бізнесів або запуску інновацій, які покращують інфраструктуру ринку.

Звичайно, рішення таких задач вимагає чималого часу, але зате валюта стає реально корисною і цінною. Але в певний час все ж виникає дисбаланс: сума коштів вже досягла значного розміру, а підкріплена бізнесами цінність все ще невелика. Якби для запуску цих бізнесів можна було вибирати довільну швидкість, то цей дисбаланс не з'являвся б, а різні заяви про чергову бульбашка були б недоречні.

Коли озвучують попередження після нового стрибка вартості біткоіна або іншої монети, то не беруть до уваги ще одну більш очевидну деталь. Навіть за наявності згаданого дисбалансу, зростання числа користувачів стає причиною зростання не тільки вартості валюти, але і її цінності.

Цінність криптовалюти – це перш за все це можливість її використання для розрахунків з іншими людьми. Звичайно, криптовалюта, яку можна використовувати для розрахунків у колі кількох сотень людей, мало кому цікава, і тому цінність її невелика.

Але важко заперечувати цінність криптовалюти, яка стала настільки популярною, що завдяки їй можна розраховуватися з мільйонами людей. У цьому випадку збільшення кількості користувачів, вартості та цінності збалансоване, що вже не може бути приводом для розмов про бульбашки.

У будь-якому випадку, серцевина будь-якої популярної криптовалюти формується з цінності, а стрімке зростання екосистеми, інфраструктури і медійного елемента крипторинку є найкращим підтвердженням цього факту.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X