Як Україні стати новим Ізраїлем. Блог Кирила Мазура
Україна та Ізраїль дедалі активніше співпрацюють один з одним як на рівні держав, так і окремих компаній. Але чи зможе Україна повторити той самий шлях, який Ізраїль пройшов за останні 50 років?
Ізраїль, як держава, зробив ставку на інновації давним-давно, Україна ж тільки на початку цього шляху. У межах CINO-марафону я підслухав інгредієнти успіху цієї країни від Єлизавети Соловйової, голови торгово-економічної місії Держави Ізраїль в Україні та порівняв, що компанії і сама держава зараз роблять у цих напрямах.
4 ставки Ізраїлю
1. Залучення R&D
Cтавка на залучення R&D міжнародних компаній в Ізраїль, зроблена в 70-80-х роках минулого століття, дала свій результат - тепер тут понад 350 інноваційних центрів компаній. Один тільки R&D-офіс Intel приніс економіці країни більше ніж $10 млрд інвестицій.
І це не тільки про R&D, а й про довгострокові відносини. Так, минулого року Intel купила ізраїльський стартап за $15 млрд. Загалом же за 70 років економіка Ізраїлю заробила приблизно $143 млрд на "екзитах" (продажу інноваційних компаній стратегічним інвесторам).
2. Запуск акселераторів
Інше успішне рішення, яке спрацювало і стимулювало зростання числа інновацій, - підтримка акселераторів. У країні вже понад 350 акселераторів і інкубаторів, а також понад 70 інвестиційних фондів.
3. Залучення умів
Третя річ, яка спрацювала, - стимулювання переїзду в Ізраїль найкращих умів (наприклад, із пострадянських республік у 90-ті). Але вона б не спрацювала без четвертого пункту.
4. Максимально практичне навчання підприємництва
На одних технічних знаннях бізнес не побудуєш, тому важливо прищеплювати людям мислення, яке дозволить примножити їх бізнес і з економічної точки зору.
Шлях України
Якщо проводити аналогії з Україною, то можна зробити кілька висновків:
- З третім пунктом у нас усе більш-менш добре – число талантів в IТ-сфері в Україні зростає на 20% за рік. І з огляду на появу нових IT-шкіл, академій та розвитку міжнародної присутності української IT-галузі це зростання активно триватиме. Важливо, щоб таланти не закінчувалися тільки технічними знаннями (але про це далі).
- Залучення міжнародних R&D в Україну – один із напрямів, який також активно розвивається в країні (на жаль, більше у приватному секторі). Для цього в Києві з'являються навіть цілі інноваційні райони і хаби, які представляють Україну на зовсім іншому рівні, даючи якісний міжнародний масштаб.
- Число акселераторів потрібно, звісно, нарощувати. На території UNIT.City, наприклад, уже сім акселераційних програм від наших партнерів-резидентів, і до Ізраїлю ще є куди рухатися.
- А ось навчати підприємництва потрібно суперактивно і багато – на всіх стадіях життя покоління 15-55 років. Тут потрібні зусилля всіх гравців ринку. До того ж навчати потрібно не тільки загальної теорії бізнесу, а максимально широко поглиблювати знання в напрямах маркетингу, продажу, вивченні ринків.
Щоб двічі не вставати – якщо ви заманюєте офіси міжнародних компаній і їх R&D в Україну – нумо дружити і створювати свій Ізраїль в Україні.
Автор: Кирило Мазур, голова екосистеми і партнерств UNIT.City

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.