Як цифрові валюти загрожують світовій фінансовій системі. Блог Жанетти Онищук

19 липня 2018, 17:02
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

До яких викликів у всесвітній фінансовій системі потрібно готуватися фінансистам вже зараз.

У світі зростає занепокоєння щодо популярності криптовалют у всесвітній фінансовій системі, зокрема, тому що їх можуть використти як інструмент відмивання грошей і фінансування тероризму. Саме це було однією з причин, через яку криптовалюта домінувала на порядку денному на саміті глав фінансових відомств країн G20 у Буенос-Айресі наприкінці березня цього року.

Відео дня

Зазначу, що учасники саміту не були одностайними, коли мова зайшла про примусове регулювання ринку криптовалют, і інвестори змогли зітхнути з полегшенням, коли голова Ради з фінансової стабільності (Financial Stability Board, FSB) Марк Карні оголосив глобальним лідерам G20, що жорсткіше регулювання не є першочерговим завданням.

І все-таки в майбутньому питання впровадження глобальних регулятивних заходів для обігу криптовалют залишається актуальним.

Останні кілька місяців були випадки ухваленн на рівні урядів рішень щодо регулювання ринку криптовалют. Прикладом може слугувати рішення Управління фінансового нагляду Великобританії про видання одній з найбільших криптобірж у США Coinbase ліцензії на ведення діяльності з електронними грошима. Загалом, Coinbase отримала ліцензію на роботу з електронними валютами у 23 країнах.

Крім того, Twitter, Facebook і Google заборонили рекламу на своїх майданчиках, пов'язану з криптовалютами, зокрема рекламу первинних розміщень токенів (Initial Coin Offerings, ICO) і кріптовалютних гаманців по всьому світу.

В епоху цифрових технологій важливо усвідомлювати ризики, пов'язані з використанням цифрових валют, зокрема найпопулярнішою – криптовалюти.

Криптовалюта відрізняється від традиційних валют тим, що її пропозиція не контролюється центральними банками країн. В її основі лежить технологія криптографії, тобто, шифрування даних. Вона існує тільки в електронному вигляді. Вважається, що її основні особливості – це анонімність, децентралізація і захищеність.

Найпопулярніша і найдорожча криптовалюта – біткоїни – отримала неофіційний статус "криптозолота" і має щонайменше три особливості, що викликають занепокоєння.

Як і інші криптовалюти, біткоїни вкрай нестабільний і мінливий. Зберігаючи високу волатильність, монета постійна в тенденції до зростання, але це не означає, що вона не може впасти раптово.

Псевдоанонімний характер свідчить про те, що, хоча можна визначити адресу, на який йде даний платіж, неможливо підтвердити особу бенефіціара. Це очевидний ризик для відмивання грошей, фінансування тероризму та інших видів незаконної діяльності.

Крім того, біткоїни фінансує "спекулятивний міхур" в інших галузях, таких як ICO, де спекулянти переслідують погано сформовані бізнес-пропозиції.

Інновації мають вирішальне значення для довгострокового успіху бізнесу, а ICO – це відносно нова форма інвестування, поява якої пов'язана зі становленням криптовалют. Ця процедура запускається під час випуску нової криптовалюти і передбачає продаж токенів з подальшим їх обміном на монети нової валюти. Мета ICO – залучити інвесторів, щоб ті викупили якомога більше жетонів за вищою ціною.

Зверну увагу, що при ICO відсутнє на сьогодні державне регулювання, характерне для інших публічних фінансових та інвестиційних видів діяльності.

Популярність ICO пов'язана з тим, що цей спосіб залучення коштів швидший, дешевий і передбачає менше паперової тяганини, порівняно з традиційними методами. Проте, привабливість високого короткострокового прибутку від використання ICO нівелюється, якщо стати жертвою афери і втратити інвестиції.

З метою зменшити ризики від використання ICO, регулюючі органи різних країн світу обмежують застосування цієї форми залучення інвестицій. Так, Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) зупинила проведення декількох ICO, тоді як Південна Корея і Китай прямо заборонили ICO.

Все це доводить, що ринок криптовалюти потребує регулювання, і саме на цьому етапі важлива роль професійних бухгалтерів. Зараз важливо йти в ногу з ринком цифрових валют, який швидко розвивається, і розуміти ризики та проблемні області у цій сфері.

У глобальному плані професія бухгалтера відіграє важливу роль у створенні стійкої економіки. ACCA підтримує тісний зв'язок між регулюючими органами і професійними бухгалтерами з метою забезпечити надійний і справедливий підхід до регулювання і допомагати адаптуватися до нових викликів у міру розвитку цифрових технологій.

З огляду на те, що професійні бухгалтери відіграють одну з головних ролей у фінансовому секторі, необхідно розширювати сферу своїх знань і навичок, щоб бути готовим до нових викликів у всесвітній фінансовій системі у XXI столітті.

Автор: Жанетта Онищук, голова представництва АССА (The Association of Chartered Certified Accountants) в Україні, Білорусі та державах Кавказу

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X