Як блокчейн може запобігти авіакатастрофи? Блог Костянтина Ценцури

12 травня 2018, 11:02

Розвиток авіаіндустрії постійно підвищує планки безпеки. Складно повністю уникнути інцидентів у цій сфері, але часто розслідування їх причин стає ключем до вирішення проблеми.

Дослідження авіації погубило багато людей по всьому світу, але, завдяки цьому, сучасний літак - один з найбільш досконалих технологічних засобів на планеті.

Статистика авіакатастроф поступово скорочується, а 2017-й узагалі став одним із найбезпечніших в історії авіації.

Відео дня

Тільки уявіть, за даними Deutsche Welle, протягом 2017 року трапилося всього дев'ять великих катастроф, через які загинули 67 пасажирів.

Для порівняння, за даними Нацполіціі, в одній тільки Україні за цей самий період відбулося понад 160000 ДТП, з них - близько 3500 смертельних випадків.

Фото: npu.gov.ua

Попри порівняно високий рівень безпеки, авіакомпанії продовжують боротися за довіру аерофобів і постійно впроваджують нові заходи безпеки.

Певно, що падінню літаків запобігти не можна, та й, відверто кажучи, лише завдяки цим падінням і катастрофам інженери змогли дізнатися недоліки у проектуванні або найпоширеніші помилки в пілотуванні повітряного судна.

Розслідування авіакатастроф є однією з основних діяльностей у сфері авіабезпеки. Завдяки копіткій і дуже тривалій роботі, ретельному аналізу кожної із сотень тисяч деталей літака, що розлетівся на шматочки, авіаексперти можуть дізнатись, який матеріал є непридатним для експлуатації, яку систему потрібно продублювати або замінити, які навантаження є критичними для судна тощо.

Якраз на цьому етапі виникають основні складності, адже недостатньо просто знайти чорний ящик із бортовими записами. Розслідувачі повинні проаналізувати придатність і якість аж до кожної найдрібнішої деталі, оскільки причиною аварії може бути як відмова двигуна, - так і поломка в системі кондиціонування.

Щоб зберігати такі обсяги інформації - потрібна дуже сучасна і продуктивна база даних. Саме тому великі авіавиробники почали дослідження технології блокчейн.

Вже зараз завдяки блокчейну існує система, яка дає можливість відстежувати виготовлення ювелірних виробів, починаючи від видобутку дорогоцінних каменів, і закінчуючи постачанням кінцевого продукту на вітрину. Такі цифрові технології дають змогу ювелірним компаніям надавати своїм клієнтам всю інформацію про оригінальність своїх товарів.

Приблизно те ж саме планують впровадити і в авіасфері.

Один з найбільших виробників авіадвигунів Rolls-Royce, разом із європейським гігантом авіабудування Airbus, розглядають впровадження блокчейн-мережі, яка здатна відстежувати інформацію про кожну деталь літака.

Систематизовані цифрові дані про виробника, час постачання та історію використання певної деталі зможуть не лише оптимізувати інженерне управління та позбавити від тонн паперу, а й прискорити пошуки причин аварій літаків.

Відкритість, захищеність і децентралізованність технології блокчейн є абсолютною перевагою у цій сфері, адже інформація буде генеруватися та перевірятися відразу декількома компаніями, враховуючи виробників і перевізників.

Американська компанія систем авіаконтролю Moog вже працює над створенням блокчейн-технології VeriPart (з англ. - перевірка деталей), завдяки якій можна буде відстежувати всю інформацію щодо деталей літака, надрукованих на 3D-принтері.

Людської помилки намагаються уникнути настільки, що вже зараз світові авіакомпанії планують виробляти деталі літаків роботизованою технікою, відстежувати їх історію цифровими системами, та управляти самими авіалайнерами завдяки технологіям автопілотування.

Автор колонки - Костянтин Ценцура, журналіст НВ Техно.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X