Internet of Skills: не тільки дані, але й уміння. Блог Сергія Терещука

22 березня 2018, 15:05

За більш ніж 10 років роботи в сфері телекомунікацій мені пощастило спостерігати за стрімкою зміною технологій: ми перейшли від стаціонарного телефону до мобільного, від комп'ютера з інтернет-доступом до смартфону, від звичайних речей до "розумних".

Нещодавно дослідники заговорили про нову концепцію в сфері телекомунікацій – про "Інтернет умінь" (Internet of Skills). Тепер передавати на відстань фахівці планують не тільки інформацію, але й фізичні навички висококваліфікованих професіоналів.

Відео дня

По суті передача навичок також є передачею даних, але цей процес значно складніше. Фахівцю, що виконує дію, потрібно не тільки в точності повідомити свої рухи віддаленому пристрою, але й отримати реалістичний зворотний зв'язок про, наприклад, силу натиску або точність удару. При цьому йому також потрібно бачити і чути те, що відбувається. Це колосальний потік даних від цілої системи різноманітних сенсорів, відеокамер і мікрофонів, при передачі якого мінімальна затримка може призвести до серйозних наслідків. Тому не дивно, що розробники впритул підійшли до вивчення "Інтернету умінь" відносно недавно. А саме після появи тестових сегментів мережі 5G, здатної забезпечити надвисоку швидкість, ємність, надійність і, що найважливіше, ультранизьку затримку при передачі даних.

Чи довірите ви своє життя роботові-хірургу?

Уявіть собі ситуацію: пацієнтові терміново необхідна складна операція, з якою раніше не стикався жоден хірург в його країні. В такому випадку необхідно терміново транспортувати хворого, втрачаючи дорогоцінний час, не кажучи вже про витрати і додатковий ризик для життя. Але що, якби хірург з унікальними навичками міг провести операцію, перебуваючи за сотні кілометрів від пацієнта?

Таким питанням задалася компанія Ericsson у співпраці з Королівським коледжем Лондона, створивши тестовий прототип віддалено керованого робота-хірурга на базі технології 5G.

У минулому році я мав можливість особисто познайомитися з цією розробкою на Всесвітньому мобільному конгресі в Барселоні. На виставці був представлений макет тіла людини, на нирці якого робот виконував "операцію". Керував цим роботом "хірург", що перебував у сусідній кімнаті. Спеціальна тактильна рукавичка і ряд датчиків, закріплених на ній, з точністю передавали дані про рухи хірурга маніпулятору робота. Паралельно, закріплені на роботі сенсори повідомляли на тактильну рукавичку хірурга зворотний зв'язок, що дозволяло йому реалістично відчувати всі свої маніпуляції. Бачити пацієнта хірург міг за допомогою шолома віртуальної реальності, який був підключений до 4К-камери, що транслювала відеопотік в режимі реального часу. Всі операції пройшли успішно, пацієнт не постраждав.

Звичайно, до застосування віддаленої хірургії в реальному житті ще дуже далеко. Крім необхідного покриття 5G, лікарням доведеться закупити додаткове обладнання, юристам – опрацювати законодавчу базу, а пацієнтам – навчитися довіряти роботам. При цьому останнє, напевно, є найсерйознішою перешкодою.

Хочете грати на фортепіано, як Марта Аргеріх?

Якщо ви цікавитеся музикою, то можливо, знаєте, що аргентинська виконавиця Марта Аргеріх в 2015 році була визнана однією з найвидатніших піаністок сучасності. І, напевно, можете уявити собі, наскільки малоймовірно взяти у неї хоча б кілька приватних уроків. А що, якщо зберегти її унікальну майстерність в спеціальній "базі умінь", з якої учні у всьому світі могли б їх скачувати для навчання?

З 5G та "Інтернетом умінь" це може стати цілком буденною справою. Для реалізації знадобиться талановитий піаніст, на руку якого буде надіта все та ж тактильна рукавичка, яка оцифрує і збереже всі рухи маестро в "базі умінь".

Учні зможуть підключити до цієї бази своєрідний екзоскелет, який буде рухати їх пальцями, дозволяючи зсередини відчути всі рухи віртуозів. Тому, якщо в майбутньому обдарована дитина захоче стати піаністом, вона зможе з легкістю брати приватні уроки у найвидатніших музикантів світу. Навіть у Марти Аргеріх!

Аналогічний підхід можна застосувати й до інших спеціальностей: теоретично в базу можна буде завантажити вміння досвідчених працівників будь-якої сфери, що створить величезну кількість якісно нових можливостей для дистанційного навчання. Це, напевно, найближчий і найреалістичніший сценарій застосування "Інтернету умінь". Принаймні, під час використання тактильних рукавичок для віддаленого навчання точно ніхто не постраждає.

В майбутньому технологія 5G в комбінації з сенсорами, тактильними рукавичками і технологіями віртуальної реальності дозволить нам "оцифровувати", зберігати і передавати на велику відстань фізичні навички досвідчених фахівців. Ми в Ericsson очікуємо, що вже в 2023 році в світі буде більше 1 млрд 5G-підключень. Тому можна сміливо готуватися до того, що "Інтернет умінь" стане такою ж повсякденною річчю, як і звичний нам Інтернет даних.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X